Americká agentúra FDA dala „núdzový“ súhlas na použitie antimalarík ako lieku proti vírusu

  • Konkrétne ide o antimalariká Chlorochin a Hydroxychlorochin, ktoré prezident Donald Trump označil za prelomové
  • Poprední odborníci na infektológiu však vyzývajú verejnosť, aby zostala opatrná, kým neprebehnú potrebné klinické testy
FDA
Zdroj: Unsplash
  • Konkrétne ide o antimalariká Chlorochin a Hydroxychlorochin, ktoré prezident Donald Trump označil za prelomové
  • Poprední odborníci na infektológiu však vyzývajú verejnosť, aby zostala opatrná, kým neprebehnú potrebné klinické testy

Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump pred týždňom na svojom Twitteri tvrdil, že antimalariká Chlorochin a Hyrdoxychlorochin v kombinácii s antibiotikom Azithromycin môžu priniesť skutočnú zmenu v liečbe nového koronavírusu.

Pár dní po tejto správe vydala Americká agentúra pre potraviny a liečivá (FDA) núdzové povolenie pre antimalariká Chlorochin a Hydroxychlorochin, ktoré sa najnovšie môžu používať ako lieky pre pacientov s COVID – 19 aj napriek tomu, že klinické štúdie a testy neboli uskutočnené. Informoval o tom portál Daily Mail.

Začatie týmto typom liečby potvrdil aj Ministerstvo zdravotníctva vo svojej tlačovej správe, kde sa informuje o tom, že ministerstvo prijalo 30 miliónov dávok hydroxychlorochinu a milión dávok chlorochinu.

Odborníci vyzývajú k opatrnosti

Rozsiahle klinické testy týchto liekov zatiaľ neprebehli a aj preto poprední vedci, vrátane Anthonyho Fauciho, ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na infekčné choroby v USA, vyzývajú k opatrnosti.

Na klinických štúdiách týchto dvoch liekov momentálne pracujú dva lekárske orgány – Národný zdravotný ústav USA a Úrad biomedicínskeho pokročilého výskumu a vývoja.

Zdvihnutý prst má aj šéf Svetovej zdravotníckej organizácie, Tedros Adhanom. Ten pred niekoľkými dňami varoval, že používanie neoverených liekov na koronavírus môže spôsobiť nedostatok liekov pre pacientov s diagnózou, na ktoré sú určené.

Sľubné výsledky hlásia zo zahraničia

Účinnosť antimalarík v boji proti vírusu COVID – 19 testovali aj v Číne a vo Francúzsku. Tím vedený Didierom Raoultom v Marseille minulý týždeň zverejnil report zo štúdie, ktorá bola vykonaná na 36 pacientoch. Všetkým bol podaný liek Hydroxychlorochin, ktorý im drastickým spôsobom znížil vírusovú záťaž.

Testy prebiehajú aj v Číne, kde ich testuje pracovná skupina pod vedením Zhonga Nanshana. Výsledky týchto testov však zatiaľ zverejnené neboli.

Zdroje: DailyMail.co.uk, France24.com, DenníkN.sk, HHS.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK