Americká firma dodala Slovensku prvé dve stíhačky F-16

  • Lockheed Martin dodal Slovensku prvé dve stíhačky F-16
  • Predbežnú dohodu o nákupe ďalších ôsmich stíhačiek podpísalo aj Bulharsko
F-16
reprofoto:twitter/Lockheed Martin
  • Lockheed Martin dodal Slovensku prvé dve stíhačky F-16
  • Predbežnú dohodu o nákupe ďalších ôsmich stíhačiek podpísalo aj Bulharsko

Americká spoločnosť Lockheed Martin dodala Slovensku prvé dve stíhačky typu F-16. Oznámila to v stredu na svojom webe, uvádza TASR.

„Dodanie prvých lietadiel typu F-16 Block 70 Slovensku predstavuje kľúčový východiskový bod, ktorým táto krajina začína posilňovať svoje obranné kapacity,“ vyhlásil viceprezident firmy OJ Sanchez.

Pripomenul, že Slovensku spoločnosť Lockheed Martin celkovo dodá 14 stíhačiek. Pomôžu mu chrániť hranice a budú tiež pripravené pôsobiť spoločne so silami spojeneckých štátov z Európy, NATO a iných častí sveta. Prvá väčšia skupina lietadiel F-16 by mala prísť na Slovensko v polovici tohto roku, ďalšie stíhačky na budúci rok.

„Držíme sa nášho záväzku posilňovať bezpečnosť v 21. storočí prostredníctvom úspornej prevádzky a strategických partnerstiev s cieľom zaistiť bezpečnosť a blahobyt spojencov USA,“ dodal Sanchez.

Lockheed Martin okrem toho informoval, že predbežnú dohodu o o nákupe ďalších ôsmich stíhačiek F-16 podpísalo aj Bulharsko. Celkovo tento typ lietadla používa 25 krajín. Najnovšiu verziu Block 70/72 bude mať k dispozícii zatiaľ šesť štátov.

Článok budeme aktualizovať. 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá