Americká vláda má presný dátum, dokedy chce vytvoriť špeciálnu vesmírnu jednotku

  • Prezident Donald Trump vyzval americký kongres, aby do roku 2020 schválila vznik novej vetvy americkej armády.
  • Jej hlavným cieľom budú vesmírne aktivity a rôzne vesmírne operácie.
32325322533_5523f9a3f6_k
flickr.com
  • Prezident Donald Trump vyzval americký kongres, aby do roku 2020 schválila vznik novej vetvy americkej armády.
  • Jej hlavným cieľom budú vesmírne aktivity a rôzne vesmírne operácie.

Pred niekoľkými dňami oznámil verejnosti viceprezident Spojených štátov amerických, Mike Pence, správu, v ktorej prezradil nový smer, akým sa bude uberať v najbližších rokoch bezpečnosť USA. Najväčšou novinkou má byť zriadenie troch špeciálnych organizácií spadajúcich pod ministerstvo obrany, ktoré sa budú špecializovať na rôzne vojenské operácie pôsobiace vo vesmíre. Okrem iného oznámil, že prezident USA, Donald Trump, sa s pomocou kongresu vytvoriť špeciálne oddelenie pre vesmírne sily, ako nezávislú zložku americkej armády. Táto zložka by mala byť plne aktívna a funkčná už do roku 2020.

Po vytvorení novej nezávislej zložky by však muselo dojsť ku kompletnej zmene organizácie americkej armády, ktorá po desaťročia využívala vesmírne technológie či už pre obranu svojho územia prostredníctvom proti-raketových a obranných systémov. V súčasností spadajú všetky vesmírne operácie pod Vzdušné sily Spojených štátov.

Prezident Trump prvýkrát spomenul nápad vytvoriť oddelenie pre vesmírne sily už v polovici minulého mesiaca a to počas konania Národnej vesmírnej konferencii.

„Týmto nariaďujem ministerstvu obrany a Pentagónu aby okamžite začali proces nevyhnutného vytvorenia oddelenia pre vesmírne sily, ktorá bude jednou zo šiestich častí ozbrojených síl.“ oznámil počas konferencie v jednom zo svojich predslovov prezident Trump.

Na to aby mohlo nové oddelenie vôbec existovať, je potrebné aby americký kongres schválil novú legislatívu. Trump sa však spolieha na to, že celkové financovanie vesmírnych síl bude financované z budúcoročného rozpočtu.

Trump svojím rozhodnutím prekvapil väčšinu ľudí, pretože len nedávno schválil kongres legislatívu platnú od 1. augusta 2019, ktorá však nepočíta zo zriadením žiadnych vesmírnych síl. Dá sa teda očakávať, že na nové oddelenie si bude musieť Trump počkať.

Jedna z vetiev americkej obrany, známa tiež ako OTE, ktorá sa špecializuje na organizáciu, vybavenie a tréning vojakov je zodpovedná za celkovú aktivitu vojenských zložiek ako sú Vzdušné sily, námorná armáda a vojsko. OTE určuje, aká výbava je potrebná pre jednotlivé zložky armády a aký tréning je potrebný v jednotlivých operáciach. V tomto prípade by sa nové oddelenie pre vesmírne sily zameriavalo hlavne na vznik nových satelitov a školenie odborníkov v oblasti vesmírnych aktivít.

Okrem OTE existuje ešte vetva pre vojenské operácie a boje, ktorá sa zameriava na taktickú stránku armády. Vytvorením nového oddelenia by podľa slov Mika Penca vzniklo niekoľko nových pracovných pozícii.

„Nová organizácia vznikne výberom ľudí z rôznych zložiek, vzdušných síl, mariňákov či armády, ktorí najlepšie splnia predpoklady pre boj vo vesmíre.“ vyjadril sa na margo viceprezidenta, Brian Weeden, vesmírny odborník z neziskovej organizácie Secure World Foundation.

Podľa slov viceprezidenta by mala vzniknúť nová pozícia, námestník ministra obrany pre vesmír. „Zriadenie novej vetvy obrany nebude jednoduchý proces. Bude to vyžadovať spoluprácu, starostlivosť a isté vedenie. Vzhľadom na novo-vzniknuté výzvy bude potrebné zamestnať niekoho, kto je odhodlaný čeliť výzvam zodpovedne.“ dodal viceprezident Pence.

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech