Americké akcie padajú kvôli Trumpovmu tweetu. Žiada firmy z USA, aby hľadali alternatívu k Číne

  • Americké akcie padajú po tom, čo prezident Donald Trump začal tweetovať o tom, aby si firmy z USA začali hľadať náhradu za operácie v Číne
Zdroj: TASR
  • Americké akcie padajú po tom, čo prezident Donald Trump začal tweetovať o tom, aby si firmy z USA začali hľadať náhradu za operácie v Číne

Americké akcie začali rapídne padať po tom, čo prezident Donald Trump na Twitteri uviedol, aby si firmy z USA začali hľadať náhradu za operácie v Číne. Trump tiež vyhlásil, že na nové čínske clá odpovie ešte v piatok.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 17.25 h SELČ nachádzal so stratou 358,30 bodu alebo 1,36 % na úrovni 25.893,94 bodu, keď predtým bol mínuse až o 400 bodov.

Širší index S&P 500 klesol o 1,5 % a technologický Nasdaq Composite o 1,7 %.
Akcia Apple padla o 3,6 %, akcie firiem Nvidia a Broadcom o vyše 3 % a Caterpillaru o 2,8 %.

„Naším skvelým americkým firmám týmto nariaďujem, aby si okamžite začali hľadať alternatívy za Čínu, vrátane návratu domov a výroby našich produktov v USA,“ napísal Trump na Twitteri.

Takisto uviedol, že ešte v piatok odpovie na nové čínske clá, a opäť sa v tweetoch tvrdo pustil do šéfa centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella a prirovnal ho k čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Mám len jednu otázku, kto je väčším nepriateľom Jay Powell alebo Si?“ uviedol Trump na Twitteri, pričom zle napísal Powellovo meno.

Zaútočil naňho po zverejnení textu jeho prejavu na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole. Powell prisľúbil, že Fed prijme potrebné opatrenia, aby ekonomika USA pokračovala v expanzii. Týmto spôsobom sa snažil utlmiť obavy z blížiacej sa recesie. Podľa šéfa Fedu je ekonomika v dobrej kondícii, aj keď čelí rizikám spojeným s obchodnými spormi.

Trump v piatok takisto napísal, že „Fed, ako vždy, neurobil nič„. Nie je úplne jasné, čo mal Fed podľa Trumpa urobiť, keďže v Jackson Hole sa koná len konferencia a zasadnutie menového výboru sa uskutoční až v septembri.

Čína dnes oznámila odvetné clá na americké tovary v hodnote 75 miliárd USD (67,78 miliardy eur). Clá vo výške 5 % až 10 % zavedie v dvoch krokoch s platnosťou od 1. septembra a od 15. decembra. Od 15. decembra tiež začne platiť clo na americké autá vo výške 25 % a na autosúčiastky vo výške 5 %.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech