Americkí miliardári zbohatli v čase COVID-19. Nezamestnaných v USA bolo vtedy 43 miliónov ľudí

  • Od 18.marca si 6 najvplyvnejších ľudí sveta zarobilo dokopy 565 miliárd dolárov
  • Ich spoločnosti zaznamenali za tri mesiace o takmer 20 % vyššie zisky
miliardari
TASR,AP Photo/Ted S. Warren,Ringo H.W. Chiu, Francois Mori
  • Od 18.marca si 6 najvplyvnejších ľudí sveta zarobilo dokopy 565 miliárd dolárov
  • Ich spoločnosti zaznamenali za tri mesiace o takmer 20 % vyššie zisky

Za posledné tri mesiace, kedy svet bojoval s globálnou pandémiou, pripísali si najväčší a najznámejší biznismeni na svoje účty dokopy 565 miliárd dolárov. Téme sa venovali viaceré zahraničné médiá, okrem iného aj Business Insider. Aj napriek tomu, že v Amerike sa nezamestnanosť počas koronakrízy zastavila tesne pod číslom 43 miliónov, pripísali si na svoje kontá o takmer 20 % vyššie zisky. Dokopy tak ich majetok vypovedá hodnotu 3,5 trilióna dolárov. 

Patria k nim šéf Amazonu Jeff Bezos, Elon Musk z Tesly, Eric Yuan, CEO spoločnost ZOOM či Mark Zuckerberg z Facebooku.

Od začiatku doteraz

Od 18.marca do dnešného dňa vzrástli príjmy 6 miliardárov o 19 %. Stalo sa tak len pár dní po tom, ako bola epidémia nového koronavírusu oficiálne vyhlásená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za globálnu pandémiu. 

Bezosov Amazon si odvtedy polepšil o 36,2 miliárd dolárov. Mnoho Amričanov muselo v čase povinnej karantény ostať doma a tak využívali možnosti najznámejšieho internetového obchodu naplno. Darilo sa aj Facebooku či Zoomu. Mnohí doteraz komunikačný kanál Zoom nepoznali. Dnes ho využívame na online porady alebo virtuálne stretnutia s priateľmi úplne bežne. Preto aj šéfovia týchto dvoch platforiem zdvihli vďaka odberateľom a používateľom percento svojich príjmov. Zuckerberg si na svoje konto od polovice marca pripísal 30,1 miliardy dolárov. 

Sergey Brin a Larry Page, zakladatelia spoločnosti Google spolu so Stevom Ballmerom, bývalým CEO spoločnosti Microsoft si dokopy prilepšili o 13 miliárd amerických dolárov.

Institute for Policy Studies (IPS) vypočítal výšku bohatstva týchto mužov na základe údajov zo zoznamu svetových miliardárov, ktorý každoročne pripravuje Forbes. Hodnotili výšku čistého majetku v reálnom čase a porovnali ho s bohatstvom, ktoré vykazovali do 18.marca. Vtedy sa totiž americká vláda rozhodla zamedziť stretávanie ľudí a nariadila v krajine dodržiavanie prísnych reštrikcií. V súvislosti s nimi prišlo o prácu takmer 43 miliónov obyvateľov krajiny. 

Odborníci tvrdia, že finančná kríza spojená s pandémiou koronavírusu ešte viac prehĺbi rozdiely medzi bohatými a chudobnými. 

Zdroje: ips-dc.org, businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech