Amerika šokovala svet. Zabránila OSN hlasovať o rezolúcii o celosvetovom prímerí

  • Spojené štáty zastavili proces, ktorý by viedol k hlasovaniu o rezolúcii
  • Text rezolúcie žiadal zastavenie ozbrojených konfliktov na celom svete
TRUMP Peezident
  • Spojené štáty zastavili proces, ktorý by viedol k hlasovaniu o rezolúcii
  • Text rezolúcie žiadal zastavenie ozbrojených konfliktov na celom svete

Spojené štáty v piatok zabránili na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) hlasovaniu o rezolúcii o celosvetovom prímerí počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP.

Text rezolúcie žiadal zastavenie ozbrojených konfliktov na celom svete, aby sa vlády mohli venovať riešeniu pandémie. 

Spojené štáty zastavili proces, ktorý by viedol k hlasovaniu o rezolúcii. Dôvodom podľa AFP bola skutočnosť, že v rezolúcii bola zmienka o Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Americký prezident Donald Trump WHO kritizoval pre jej nezvládnutie situácie okolo pandémie nového koronavírusu. V apríli nariadil pozastavenie platieb zo strany USA pre túto organizáciu.

Trump vyhlásil, že WHO v súvislosti s koronavírusom konala neskoro a dôverovala údajom čínskych úradov. Prvé prípady koronavírusu zaznamenali koncom decembra 2019 v čínskej provincii Wu-chan. Nákaza sa odtiaľ postupne rozšírila takmer do celého sveta a spôsobila už viac ako 270.000 úmrtí.

Trump takisto čelí kritike za počiatočné podcenenie rozsahu pandémie v USA, pripomína AFP. Generálny tajomník OSN António Guterres už viac ako mesiac žiada prímerie na celom svete a bojujúce strany vyzval, aby zložili zbrane a umožnili vojnou zmietaným krajinám bojovať s koronavírusom

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech