Analytici odhalili hrozivú predikciu na január. V nemocniciach má byť obrovský počet hospitalizovaných

  • Občianska platforma Dáta bez pátosu, združujúca odborníkov na dátovú analytiku a aplikovanú matematiku vydala najnovšiu predikciu na január 2021
  • Odborníci odhadujú, že už čoskoro možno v našej krajine rátať až s 11 000 novými prípadmi infikovaných z PCR testov
koronavirus
AP Photo/Petr David Josek
  • Občianska platforma Dáta bez pátosu, združujúca odborníkov na dátovú analytiku a aplikovanú matematiku vydala najnovšiu predikciu na január 2021
  • Odborníci odhadujú, že už čoskoro možno v našej krajine rátať až s 11 000 novými prípadmi infikovaných z PCR testov

V januári môže byť do nemocníc prijatých až 9 000 pacientov a úmrtí s definíciou „na“ COVID-19 môže podľa predikcií byť až 2 000. Analytici z projektu Dáta bez pátosu vo svojej správe uvádzajú aj úmrtia spolu: „s“ a „na“ COVID-19. Tých bolo v decembri zaznamenaných 1 732 oproti 771 v novembri . Spolu za rok 2020 išlo o číslo 2840.

„K vrcholu januára 2021 sa podľa našich predikcií dostaneme: – na spolu 300 000 PCR testami indikovaných pozitívnych – na počet cez 20 000 do nemocníc prijatých pacientov – cez 4 000 úmrtí na COVID a spolu 5 000 úmrtí v definícii ‚s’ a ‚na’ COVID,“ objasňujú.

Na Slovensku pribudlo viac ako 1000 ľudí s COVID-19, máme aj veľmi vysoký počet úmrtí

Špičku II. vlny experti očakávajú až v polovici januára. Dovtedy budeme podľa ich slov vďaka výletom, návštevám, stretnutiam, chatám/penziónom, lyžovačkám, oslavám, otvoreným úradom či ne-home-officeom stúpať v počte nových prípadov.

Pomôžu podľa nich najmä lokálne pretestovania a následná izolácia infikovaných. Upozorňujú tiež, že dnes má Slovensko za posledných 30 dní zistených 150 000 infikovaných z PCR a antigénových testov.

zdroj: Dáta bez pátosu

Za posledných 14 dní je to 100 000 infikovaných (s určitými duplicitami), ktorí sa určite pohybovali pred testovaním a asi aj po pretestovaní medzi bežnou populáciou. To je podľa odborníkov z projektu Dáta bez pátosu náš hlavný problém. Viac pozornosti by sa malo podľa nich venovať aj izolácii infikovaných.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„Téme dôsledného karantenizovania, zákazu vychádzania a izolácii sa vedenie pandémie dostatočne nevenuje. Pokyny nezaznievajú jasne a hlasne, kontrola po testoch neexistuje. Všetko je postavené na dobrovoľnosti registrácie. Izolovaným sa nedostáva dostatočnej pomoci od štátu, pomoci pri dodávkach potrebných potravín, liekov a hygieny,“ konštatujú.

Rovnako sa nedostatočná pozornosť podľa nich venuje diagnostike, povinnému meraniu teploty, detekovaniu príznakov a testovaniu do výroby, prevádzok služieb (obchodov) a na stavby dochádzajúcich pracovníkov. „Následné trasovanie okolia infikovaných tiež nie je dostatočné a okamžité.“

Zdroj: Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech