Analytici: Rast PCR pozitívnych neťahajú seniori, môže za to iná skupina ľudí. Pribudlo 17 úmrtí na COVID-19

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 471 274 za predchádzajúci deň pribudlo 1 257 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 273 858 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 655 ľudí
pandemia, koronavirus
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko Jr_Russian Direct Investment Fund
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 471 274 za predchádzajúci deň pribudlo 1 257 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 273 858 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 655 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 509 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 71 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 538 pozitívnych, viac ako 74 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 11 872 RT-PCR vyšetrení a 24 899 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (433), nasleduje Žilinský (323), Bratislavský (191), Banskobystrický (128), Košický (119), Trnavský (115) a Trenčiansky (109) a Nitriansky (91).

Je medzi nimi 708 mužov a 801 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 203 878 a žien 223 602. V nemocniciach je hospitalizovaných 858 pacientov, potvrdené ochorenie má 794 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 82,79 % ľudí. Na JIS je 102 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 88 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 17 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 752 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 499. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 708 301 pričom takto bolo pozitívne testovaných 427 480 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 609 940 z čoho bolo pozitívne testovaných 397 006 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 726 615. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Experti z projektu Dáta bez pátosu informujú, že počty pozitívne testovaných po otvorení škôl rastú. Na sociálnej sieti zverejnili nominálne počty za posledných 7 dní.

„Zvýraznili sme posledných 5 týždňov. Rúška u detí nad 5 rokov a do 15 rokov. Materské a základné školy sa zatiaľ veľmi neprejavili na raste, ale to je len 7 dní po odhodení rúšok. Každopádne žiaden armagedon. Je dôležité uviesť, že deti robia vysoké počty z celkového množstva PCR pozitívnych PCR testov.“

Deti, decká, detičky v korone a Korona u detí / #zvládnemeto Počty po otvorení škôl rastú – toto sú nominálne počty za…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, October 11, 2021

Do pozornosti dávajú aj seniorov nad 80 rokov, prípadne seniorov nad 65 rokov. Konštatujú, že vzhľadom na nižšie ako očakávané počty nie sú nemocnice preplnené.

„Násobky u seniorov = nárasty nie sú vyššie ako u detí. Takže rast PCR pozitívnych neťahajú starkí. Je to aj preto, že oni boli významne premorení v druhej vlne, sú značne zaočkovaní.“

V tomto prípade ide o zaočkovanosť na 66 % nad 60 rokov. Táto skupina ľudí je v neposlednom rade aj dnes opatreniami a aj z opatrnosti izolovaná.

Nástup polície

Polícia bude pri niektorých mobilných očkovacích centrách posilňovať hliadky, ktoré budú v prípade útokov adekvátne zasahovať. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

zdroj: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Doplnila, že každé krajské riaditeľstvo Policajného zboru prijíma opatrenia individuálne, na základe vlastnej analýzy a podľa potreby v závislosti od konkrétnej bezpečnostnej situácie.

„Každý prípad protiprávneho konania budeme riešiť či už v priestupkovom, alebo trestnom konaní, v závislosti od konkrétneho prípadu,“ uzavrela Bárdyová.

Zakázali vyžadovať očkovanie

Texaský republikánsky guvernér Greg Abbott v pondelok oznámil, že zakázal všetkým subjektom v tomto americkom štáte vyžadovať od zamestnancov či spotrebiteľov povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Informuje TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a AP.

„Vydal som výkonné nariadenie, ktoré zakazuje akémukoľvek subjektu v Texase vyžadovať povinné očkovanie proti covidu,“ napísal Abbott na Twitteri.

Zároveň dodal, že vakcína proti covidu je „bezpečná, účinná a je najlepšou obranou proti vírusu, no očkovanie by malo vždy zostať dobrovoľné a nemožno k nemu nikoho nútiť“.

Abbottov tweet obsahoval aj prílohu tlačovej správy oznamujúcej vydanie spomínaného výkonného nariadenia, v ktorom sa uvádza, že „žiadny subjekt v Texase nemôže vyžadovať potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu od žiadnej fyzickej osoby – vrátane zamestnanca alebo spotrebiteľa -, ktorá takéto očkovanie odmieta z akéhokoľvek dôvodu, či už ide o výhrady svedomia, vierovyznanie alebo zdravotné dôvody vrátane predchádzajúceho zotavenia sa z ochorenia COVID-19“.

Podľa agentúry AP nebolo bezprostredne známe, či Abbottove najnovšie výkonné nariadenie ešte preskúma aj súd. Nariadenie guvernéra

Texasu prišlo po tom, ako americký prezident Joe Biden minulý mesiac oznámil, že jeho administratíva zavedie povinné očkovanie proti covidu pre niektorých zdravotníckych pracovníkov i zamestnancov federálnej vlády USA a spoločnosti, ktoré pre ňu pracujú.

Vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

Americkému rezortu práce okrem toho nariadil, aby zabezpečilo, že súkromné firmy, ktoré zamestnávajú 100 a viac ľudí, budú od svojich zamestnancov vyžadovať, aby sa dali zaočkovať alebo aby sa každých sedem dní preukázali negatívnym testom na covid.

V prípade, že to spoločnosti nedodržia, hrozia im pokuty vo výške tisícov dolárov na každého zamestnanca.

Množstvo popredných republikánov označilo tento krok Bidenovej vlády ako prehnaný a považujú to za útok na osobné slobody. Abbott je hlasným kritikom protiepidemických pravidiel, ktoré vyžadujú nosenie rúšok na verejnosti, pripomína AFP.

Jeho kancelária vydala v júni výkonné nariadenie, ktoré školám zakazovalo zaviesť povinné nosenie rúšok. Texas navyše zakázal miestnym úradom – ako aj inštitúciám, ktoré čerpajú verejné financie – vyžadovať od ľudí potvrdenie o očkovaní.

Texaský guvernér, ktorý je plne zaočkovaný, sa v auguste sám nakazil covidom krátko po tom, ako sa objavil na verejnom zhromaždení.

Zdroje: Facebook/ Dáta bez pátosu, TASR, AP, AFP, MZSR, NCZI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK