Analytička o zápornej cene ropy: Chcú sa zbaviť zásob za každú cenu, a to doslova. Je to deštrukcia dopytu

  • Záporná cena ropy znamená, že predávajúci musí zaplatiť kupujúcemu, aby ropu od neho vôbec kúpil
  • Slabý dopyt po rope súvisí s aktuálnym vývojom svetovej ekonomiky
ropa pumpa
Pixabay - Skitterphoto, TASR/AP - Eric Gay
  • Záporná cena ropy znamená, že predávajúci musí zaplatiť kupujúcemu, aby ropu od neho vôbec kúpil
  • Slabý dopyt po rope súvisí s aktuálnym vývojom svetovej ekonomiky

 Na cenách s ropou sa v pondelok prepisovala história. Májový kontrakt na americký typ ropy WTI v pondelok prudko poklesol o vyše 300 % až na – 37,63 USD za barel. „Tento prudký pokles ceny je reakciou na rýchlo sa plniace skladovacie priestory a to v dôsledku nízkeho dopytu po rope, ktorý súvisí s pandémiou COVID-19,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

„Záporná cena ropy znamená, že predávajúci musí zaplatiť kupujúcemu, aby ropu od neho vôbec kúpil. Zjednodušene povedané, predávajúci sa chce zbaviť zásob ropy a uvoľniť skladovacie priestory za každú cenu, a to doslova. V takomto prípade už hovoríme o pretlaku ponuky a deštrukcii dopytu,“ vysvetľuje Sadovská.

Slabý dopyt po rope súvisí s aktuálnym vývojom svetovej ekonomiky a neistotou z jej budúceho vývoja, to všetko samozrejme v súvislosti s pandémiou COVID-19. Júnové kontrakty, resp. kontrakty s neskorším dodaním sa však aj v súčasnosti naďalej obchodujú za klesajúce, ale stále kladné sumy.

„Zjednodušene si futures kontrakt môžeme predstaviť ako v súčasnosti uzavretú zmluvu, na základe ktorej odberateľ v budúcnosti v stanovenom čase musí odobrať dohodnuté množstvo ropy za sumu dohodnutú v súčasnosti,“ spresnila analytička.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK