Andrea Klváčková: Slovenka, ktorá obúva svet do štýlových ručne maľovaných tenisiek

  • V živote treba ísť vlastnou cestou! Vie to aj mladá slovenská umelkyňa Andrea Klváčková, ktorá si povedala, že kresliť na plátno je nuda, a vymenila ho za streetové tenisky. V duchu hesla "myway" teraz spojila sily so značkou My tea, ktorá pomáha pomáha ďalším kreatívnym Slovákom plniť si svoje sny.
collageedwedw
Archív Andrey Klváčkovej
  • V živote treba ísť vlastnou cestou! Vie to aj mladá slovenská umelkyňa Andrea Klváčková, ktorá si povedala, že kresliť na plátno je nuda, a vymenila ho za streetové tenisky. V duchu hesla "myway" teraz spojila sily so značkou My tea, ktorá pomáha pomáha ďalším kreatívnym Slovákom plniť si svoje sny.

Ahoj, mohla by si sa tým, ktorí ťa ešte nepoznajú, krátko predstaviť?

Ahoj, volám sa Andrea, ale väčšina ľudí ma skôr pozná pod prezývkou Žabka. Pochádzam z Liptova, ale už pár rokov žijem a tvorím v Prahe. Vyštudovala som Propagačnú grafiku v Ružomberku,ale radšej vytváram veci „pekne po starom „, čiže ručne. Momentálne sa venujem hlavne customizácii tenisiek, oblečenia či skateboardov, ale nevyhýbam sa ani maľbe, grafike, akvarelom…

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Ako si sa dostala k takému neobvyklému koníčku, ktorý ta zároveň aj živí?

Už odmalička veľmi rada maľujem, a keď som rodičom pomaľovala snáď všetko v byte, rozhodli sa, že ma zapíšu na umeleckú školu, aby som sa tam mohla do sýtosti vyjašiť. Neskôr na strednej som sa naučila rôzne techniky, ktoré využívam dodnes. Úplnou náhodou a skôr zo zvedavosti som sa dostala k maľovaniu na tenisky, keď som si pomaľovala svoje staré a dostala som na ne samé pozitívne reakcie, Postupne som začala skúšať nové veci a začala maľovať na rôzne modely Vansiek.

Vysvetli nám, prosím, čo vlastne charakterizuje pojem „custom tenisky“?

Custom je v podstate personalizácia. Človek si vytvára svoj vlastný a jedinečný model tenisiek alebo oblečenia na základe svojho vkusu, presvedčenia, idolov, záujmov, spomienok a podobne. Ja vytváram vždy jeden jediný originál, takže sa človek stáva vlastníkom niečoho, čo má pre neho špeciálny význam. Rada tvorím pre ľudí, ktorí sú v pohybe, tancujú, skejtujú, snowboardujú, spievajú alebo sa inak prejavujú, a vďaka nim moje tenisky cestujú a žijú svoj vlastný príbeh. :)

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Kde ta ľudia môžu nájsť, ak by zatúžili po takýchto originálnych teniskách?

Vždy, keď niečo pomaľujem alebo namaľujem, zverejním to na svojom profile na instagrame @zabkasworld alebo aj na svojom blogu www. zabkasworld.blogspot.com. Väčšinou ma ľudia kontaktujú s určitou predstavou, ktorú potom spoločne skorigujeme, aby zapadla na vybraný model tenisiek. No stáva sa mi aj to, že mi ľudia len napíšu čo majú radi a celú realizáciu nechajú na mňa.

Ako dlho ti trvá vyrobiť jedny custom tenisky?

Samotná customizácia trvá rôzne dlho, podľa toho, o akú tému ide a na aký model tenisiek ho maľujem. Niekedy na to stačí jeden či dva dni, ale stalo sa mi už aj to, že som jeden pár robila štyri dni.

Foto: Patrícia Potančoková

Nekreslíš však len na tenisky. Na čom všetkom môžeme vidieť tvoje výtvarné umenie?

Okrem maľovania na tenisky sa venujem aj maľovaniu na skateboardy, surfy, snowboardy, oblečenie, čiapky, prilby, mizu fľašky… a naposledy som mala možnosť si vyskúšať maľovanie na ponožky na mojom workshope v Bratislave.

Na tvojom instagrame môžeme vidieť množstvo cestovateľských fotiek. Kedy popri kreslení stíhaš cestovať a ktoré destináciu ťa najviac očarili?

Cestovanie je moja veľká vášeň a zdroj inšpirácie. Vďaka maľovaniu som spoznala veľmi veľa zaujímavých ľudí, vďaka ktorým sa mi darí robiť aj výstavy a workshopy v zahraničí, ktoré spájam s cestovaním. Medzi najkrajšie miesta, ktoré som navštívila, patrí Srí Lanka, Panama a Nicaragua, ktorá má neskutočné západy slnka. Veľmi rada však cestujem aj po Slovensku, najradšej som vždy v Tatrách, ktoré sú nádherné a vždy sa tam cítim ako doma.

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Splniť si svoje sny sa ti podarilo už v mladom veku. Aké sú tvoje ďalšie ciele? :)

Snažím sa samú seba neustále posúvať do nových a náročnejších výziev a vždy pomaľovať väčšie a náročnejšie veci. Raz by som chcela namaľovať svoj vlastný pro model pre Vans, pretože oni veľmi podporujú moju tvorbu a sledujem mnohých ich zahraničných umelcov. V súkromnom živote by som zas chcela v budúcnosti žiť niekde v horách alebo pri oceáne a vychovávať svoje deti v láske k prírode a predať im aspoň kúsok z mojej vášne k maľovaniu. K svojmu životu nepotrebujem drahé bývanie, autá alebo veci, najradšej som, keď môžem svojou tvorbou urobiť niekomu radosť. Vždy ma dojme, keď mi niekto napíše, že vďaka mne začať maľovať alebo že som ho motivovala k vlastnému prejavu. To je pre mňa neoceniteľné.

Na záver nám prezraď, prečo si sa rozhodla podporiť práve výzvu #mywaymytea

Táto myšlienka ma zaujala, lebo dáva mladým ľudom možnosť prezentovať sa, ukázať svoju osobnosť a to čo ich zaujíma, baví a napĺňa. Myslím si,  že je to pekný spôsob, ako mladých motivovať a ukázať im, že človek si môže plniť svoje sny aj svojou tvorbou.

Foto: Archív Andrey Klváčkovej

Ak ťa Žabkin príbeh zaujal a sám robíš niečo podobné, zapoj sa do výzvy aj ty! 

Je jedno, či ťa baví umenie, šport, alebo máš vášeň pre neuveriteľné kulinárske umenie. Jediným limitom je kreativita a odhodlanie! Vyhráva fotka alebo video, ktoré dostane od našich, alebo tvojich  fanúšikov najviac lajkov.  Pošli nám do správy fotografiu, alebo krátke video (do 20 sec.) a nezabudni pripojiť krátky popis a hashtag mywaymytea. Tvoj talent odmeníme a podporíme ťa na ceste za svojim snom. Súťaž trvá celý mesiac od 18. 7. – 18. 8. 2017. Viac informácii o súťaži nájdeš tu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK