Andrej Danko dostane vlastnú ochranku. Má mu hroziť nebezpečenstvo

  • Predseda SNS Andrej Danko dostane ochranku
  • Pridelilo mu ju Ministerstvo vnútra
  • Má pritom nárok len na vlastného vodiča
Andrej Danko za SNS
Na snímke podpredseda NRSR a predseda SNS Andrej Danko, TASR/Pavel Neubauer
  • Predseda SNS Andrej Danko dostane ochranku
  • Pridelilo mu ju Ministerstvo vnútra
  • Má pritom nárok len na vlastného vodiča

Predseda strany SNS Andrej Danko bude mať vlastnú ochranku. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. Politikovi vraj hrozí nebezpečenstvo.

Ochranku Dankovi pridelilo Ministerstvo vnútra. Ide o nezvyčajnú situáciu, keďže šéf národniarov zastáva pozíciu podpredsedu parlamentu. Ľudia na tomto poste majú nárok len na osobného šoféra.

Nie je jasné, prečo sa rezort vnútra rozhodol pre tento krok. Pre tvnoviny.sk uviedol, že „z taktických a bezpečnostných dôvodov“ sa k detailom nebude vyjadrovať.

Andrej Danko vraj v minulosti čelil vyhrážkam a ochranka má byť po jeho boku na verejných stretnutiach, na ktoré chodí ako jeden z lídrov koalície.

Národniarsky prezident

Strana SNS sa od zverejnenia volebných výsledkov dostala do centra pozornosti už niekoľkokrát. Kontroverznými témami bolo napríklad často skloňované národné menu či nevpustenie novinárov vybraných médií na tlačovku strany. Aktuálne sa však rozpráva o kandidatúre na prezidenta.

O tejto téme v diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 hovoril vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Uviedol, že to, či SNS postaví v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vlastného kandidáta, je „veľmi otvorené“. Historicky najstaršia národná strana má totiž podľa neho na to úplné právo.

Rudolf Huliak, Andrej Danko, Tomáš Taraba
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Túto debatu vedieme,“ povedal Taraba s tým, že národná scéna by mala postaviť vlastného kandidáta. Zároveň však Taraba predpokladá, že šéf SNS Andrej Danko bude diskutovať so šéfom parlamentu Petrom Pellegrinim, o ktorého kandidatúre sa tiež hovorí.

Mali by sa podľa neho baviť o garanciách, že témy a agenda, ktorá je blízka SNS, bude zastúpená, ak by zvíťazil. „Myslím si, že aj pán Pellegrini, aj pán Danko, sú dostatočne zrelí politici, aby si vedeli túto vec interne vydiskutovať,“ uviedol Taraba.

Nešťastné usmernenie

Národniari nedávno vyvolali vlnu kontroverzie aj tým, že na ich žiadosť ministerstvo zdravotníctva zrušilo platnosť odborného usmernenia k zmene pohlavia. Ide o zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia administratívne evidovaného v matrike.

Túto problematiku bude rezort zdravotníctva komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb. „V záujme deklarovania stability vládnej koalície pristúpi ministerstvo zdravotníctva k zrušeniu tohto usmernenia,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Predseda Slovenskej národnej strany a Andrej Danko tvrdí, že usmernenie k zmene pohlavia bolo nešťastné a nie v súlade s „politickým bojom“ národniarov.

Ako ďalej Danko uviedol pre médiá v parlamente, stiahnutie usmernenia je kompromis. „Som hrdý na to, že napr. aj takéto drobnosti postupne budeme revidovať, ako napr. aj tú hlúpu stratifikáciu nemocníc. Je to aj politická požiadavka SNS a vďaka SNS táto vyhláška bude zrušená,“ povedal.

Zdroje: tvnoviny.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá