Andrej Kiska sa na svojom Facebooku ozval po dvoch mesiacoch

  • Andrej Kiska sa vyjadril na Facebooku k programovému vyhláseniu vlády
  • Je hrdý na Slovensko a vláde Igora Matoviča drží palce, aj keď nesúhlasí so všetkým v programovom vyhlásení vlády
foto: archív Night of Chances/Michal Lukač
foto: archív Night of Chances/Michal Lukač
  • Andrej Kiska sa vyjadril na Facebooku k programovému vyhláseniu vlády
  • Je hrdý na Slovensko a vláde Igora Matoviča drží palce, aj keď nesúhlasí so všetkým v programovom vyhlásení vlády

Ex-prezident a zároveň líder koaličnej strany ZA ĽUDÍ Andrej Kiska sa včera po takmer dvojmesačnej odmlke znova ozval verejnosti po tom, čo sa krátko po voľbách stiahol do ústrania pre zdravotné problémy.

Takmer dva mesiace nevedeli voliči tejto strany ani verejnosť to, ako na tom ex-prezident vlastne zdravotne je. Teraz sa opäť ozval a vyjadril podporu svojej strane a kolegom. Na úvod svojho postu bol osobný a vyjadril sa k tomu, prečo sme o ňom dlhšiu dobu nepočuli.

„Budem trošku osobný na úvod. Takmer dva mesiace som sa nestretol osobne s nikým mimo svojej najbližšej rodiny. Prakticky sme takmer nevyšli z domu. Nevidel som ani svojich rodičov, ktorí bývajú pár minút od nás v Poprade. Vzhľadom na svoj vek a operáciu srdca, ktorú som podstúpil na jeseň, patrím aj ja už do tej ohrozenejšej časti obyvateľov.“

Život je o kompromisoch

„Som hrdý na to, ako sa Slovensko zomklo a zdá sa, že sme spoločne korone zabránili, aby sa u nás vo veľkom rozšírila. Zabránili sme tak mnohým stratám na životoch,“ pokračuje Kiska vo svojom statuse.

Pred verejnosťou sa vraj odmlčal úmyselne, nepovažoval totiž za férové komentovať politické dianie na diaľku. Poverenie viesť stranu má momentálne Veronika Remišová, no vyzdvihol aj prácu svojich dvoch kolegov Márie Kolíkovej a Juraja Šeligu. 

Kiska nezabudol ku konci svojho statusu napísať, že nie so všetkým v programovom vyhlásení vlády jeho strana súhlasí ale ako napísal, „taký je život. O kompromisoch.“

Nakoniec svojho postu dodáva ex-prezident, že „Strana ZA ĽUDÍ nemá v DNA možno pre politiku potrebnú dávku exhibicionizmu a preto asi nebude tak hlasno kričať, ale pracovať. Pokúsime sa prinášať kvalitu a odbornosť. Vláde Igora Matoviča k schválenému Programovému vyhláseniu gratulujem a držím palce.“

 

OSOBNE A GRATULAČNEBudem trošku osobný na úvod. Takmer dva mesiace som sa nestretol osobne s nikým mimo svojej…

Gepostet von Andrej Kiska am Donnerstag, 30. April 2020

Kto bude viesť stranu?

Vo vládnej strane Za ľudí sú lídri, ktorí môžu efektívnejšie a uveriteľnejšie osloviť voličov strany ako Veronika Remišová. Pre agentúru SITA to uviedol člen strany a poslanec Národnej rady SR (NR SR) Miroslav Kollár. Remišová agentúru SITA informovala, že zatiaľ nemá význam špekulovať o možnom nástupcovi Andreja Kisku, ktorý je súčasným predsedom strany, no po voľbách sa zo zdravotných dôvodov z politiky stiahol.

Podpredseda strany a parlamentu Juraj Šeliga v stredu 29. apríla médiám povedal, že Kiska by mal v najbližšej dobe informovať, ako bude strana ďalej fungovať. Snem, na ktorom by sa prípadne mal voliť nový líder strany Za ľudí, by sa podľa Kollára mohol konať na začiatku leta.

„V utorok 28. apríla sme mali predsedníctvo, kde sme zhodnotili naše fungovanie od volieb. Myslím, že všetci vnímame, že úplné stiahnutie sa Andreja Kisku zo zdravotných dôvodov stranu ťahá dolu, keďže sme boli vnímaní ako strana Andreja Kisku a Andreja Kisku teraz nemáme,“ ozrejmil Kollár. Volič strany Za ľudí je podľa jeho slov viac mestský ako vidiecky, viac napravo od stredu a o čosi viac liberálny ako konzervatívny.

Volia ich po celom Slovensku

„V podstate nás volí stredná trieda krížom po celej krajine, vo všetkých regiónoch. Napokon, ukázali to aj voľby, v ktorých sme získali dve tretiny hlasov v mestách. Navyše, niekoľko stotisíc podobne orientovaných voličov dnes nemá zastúpenie v parlamente,“ konštatoval koaličný poslanec.

Ak sa podľa neho v strane rozhodnú zabojovať o tento typ voliča, je potrebné tomu prispôsobiť obsah aj personálne nastavenie strany po Kiskovi.

Najčastejšie sa v súvislosti s vystriedaním vo funkcii predsedu Za ľudí spomína jej podpredsedníčka a podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

„Ak sa rozhodneme rešpektovať aktuálnu štruktúru našich voličov a voličov, ktorí dnes nemajú zastúpenie v parlamente, myslím, že máme v strane lídrov, ktorí môžu efektívnejšie a uveriteľnejšie osloviť túto cieľovú skupinu. Ak sa ale strana väčšinovo rozhodne, že ide bojovať na územie, ktoré je dnes obsadené silnými parlamentnými stranami so silnými lídrami, takej cieľovke môže síce lepšie zodpovedať Veronika Remišová, otázka však je, či je tam v tejto chvíli šanca na nejaký výraznejší úspech,“ myslí si Kollár.

zdroj: FB: Andrej Kiska

Remišová pre agentúru SITA uviedla, že predsedom strany je stále Andrej Kiska. „Po zmiernení opatrení proti epidémii koronavírusu chceme mať čo najskôr snem a na ňom budem hovoriť aj o rozvoji strany a presadzovaní nášho programu,“ ozrejmila vicepremiérka. Na programe snemu budú podľa jej slov aj personálne otázky.

Užšia spolupráca so stranami mimo parlamentu?

„Keď sa Andrej Kiska rozhodne nepokračovať na čele strany, budeme spoločne vyberať jeho nástupcu. Dovtedy pre nás nemá význam špekulovať o jeho možnom nástupcovi v médiách,“ priblížila. Na otázku agentúry SITA, či sa bude uchádzať o funkciu líderky strany, neodpovedala. „Uvedomujeme si ale dôležitosť tejto otázky a ako strana ju budeme riešiť,“ uzavrela podpredsedníčka strany Za ľudí.

Kollár nevylúčil ani užšiu spoluprácu s mimoparlamentnými stranami Spolu – občianska demokracia (Spolu) a Progresívne Slovensko (PS).

„Myslím si, že po príučke, ktorú nám dali voliči vo voľbách a vytrestali nás za nespojenie s koalíciou PS/Spolu, by sme sa mali začať správať racionálne a intenzívne sa rozprávať o tom, akým spôsobom a v akom čase ponúkneme stredopravému voličovi reálnu politickú silu s dlhodobým dvojciferným potenciálom,“ priblížil.

Dialóg s ďalšími stranami je kľúčový aj podľa Šeligu. Za týmto účelom sa v stredu 29. apríla stretol s novým predsedom strany Spolu Jurajom Hipšom a podpredsedom strany Erikom Balážom. Médiám taktiež potvrdil, že je v kontakte aj s predstaviteľmi Progresívneho Slovenska (PS) a Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Závisí od toho naše politické prežitie, vraví poslanec

V prvých povolebných prieskumoch agentúr Focus a Ako získala strana Za ľudí niečo okolo troch percent. Za poklesom podpory vidí Kollár spomínané stiahnutie sa Kisku, ako aj antikapmaň, ktorá je voči nemu vedená. „Dôležité je, ako rýchlo a ako múdro na to budeme schopní reagovať. Od toho závisí naše politické prežitie,“ uzavrel koaličný poslanec.

Strana Za ľudí získala v parlamentných voľbách z 29. februára 5,77 percenta. Spolu s hnutiami Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a stranou Sloboda a Solidarita (SaS) vytvorila vládnu koalíciu. Kiska sa krátko po voľbách stiahol z politiky zo zdravotných dôvodov. Na rokovaniach o vytvorení vlády ho zastupovala Remišová.

Zdroje: Facebook, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech