Andrej má špecifický a náročný koníček. Do zbierky limitovaných tenisiek vrazil 10-tisíce eur

  • Tenisky zbiera už od roku 2003 a sústredí sa len na limitované kúsky
  • Nikdy ich nenosí a berie ich ako investíciu
  • V držbe má 500 až 600 párov
Andrej Medveď/ Startitup
  • Tenisky zbiera už od roku 2003 a sústredí sa len na limitované kúsky
  • Nikdy ich nenosí a berie ich ako investíciu
  • V držbe má 500 až 600 párov

Andreja by sme mohli označiť za teniskového nadšenca. Jeho rozprávanie o obuvi, ktorej história sa začala písať v amerických štvrtiach pre chudobných, zapáli plamienok nadšenia aj v očiach teniskového ateistu.

Na tenisky do Berlína

Európskou mekkou tenisiek je preňho Berlín, kde sa ti podľa jeho slov, každý pozrie najprv na nohy a až potom do tváre. Jeden z obľúbených párov má vytetovaný aj na nohe a zrejme nikoho neprekvapí, že o svoju zbierku sa precízne stará. „Tenisky čistím každý týždeň. Používam výlučne značku Sneaky, s ktorou ako jedninou možeš čistiť na sucho” vyjadril sa.

Nike Air Max 1 “Cherrywood”:Startitup
zdroj: Nike Air Max 1 “Cherrywood”:Startitup

Zberateľské kúsky

Preferencia je závislá od individuálnych preferencií. „Najlepšia značka neexistuje, lebo každému vyhovuje niečo iné. Je to najmä otázka vkusu a vzťahu, ktorú môže človek k značke či modelu mať,“ vysvetlil Andrej, ktorý zbiera tenisky naprieč všetkými dôležitými značkami. Má modely od Nike, Diadory, Adidasu, Asics ale aj Kangaroos.

Ak si myslíš, že Andrej zbiera akékoľvek modely tenisiek, tak si na omyle. Jeho vášňou sú najmä originály, ktoré vznikli ako spolupráce medzi konkrétnou značkou a obchodom, alebo značkou a osobnosťou – kolaborácie.

Air Max 1:97 Sean Whoterspoon :Startitup
zdroj: Air Max 1:97 Sean Whoterspoon :Startitup

„Nike napríklad vytvoril model v spolupráci s legendárnym streetwearovým obchodom Patta. Krásnym exemplárom spolupráce s osobnosťou je aj prvá kolaborácia adidas s Pharellom Williamsom. Venujem sa teda predovšetkým spoluprácam, z ktorých vznikli zaujímavé kúsky,“ vysvetlil Andrej.

Model od Pharrella Williamsa je mimoriadne vzácny a jeho cena sa pohybuje okolo 1 000 eur. Pre Andreja ich hodnota nespočíva v cene, ale v tom, že sú v rámci série prvé. „Dovolím si povedať, že sú aj najkrajšie,“ dodal s úsmevom.

adidas x Pharell Williams: StartitupJPG
zdroj: adidas x Pharell Williams: StartitupJPG

Jeho život je zo „sneakers“ spojený dlhodobo a v minulosti pôsobil aj ako manažér obchodu s teniskami, ktoré nie sú „konfenkcia“.

„Footshop je príkladom obchodu, ktorý nie je o spotrebnom tovare. Prioritou bolo získať výber z toho najlepšieho, čo teniskový svet ponúka,“ dodal a porovnal svoje predošlé pôsobisko s bežnými obchodmi, ktoré ponúkajú bežnejšie modely.

„Do obchodu ako je Footshop si idete po konkrétne modely. Keď sa robili predobjednávky, nekupovalo sa na kvantitu, ale na kvalitu a extra kusy,“ vysvetľuje.

Nike Air Max 1 “Parra”: Startitup
zdroj: Nike Air Max 1 “Parra”: Startitup

Extrémne limitované záležitosti

Veľa modelov vychádza vo veľmi malých počtoch. Príkladom je aj model Nike Air Max 1 „Kid Robot”. Na svete nájdete len okolo 50 kusov. Vzácnosťou je, že sú vyrobené v limitovanom množstve a pre konkrétneho retailera.

Nike Air Max 1 “Kid Robot”: STartitup
zdroj: Nike Air Max 1 “Kid Robot”: STartitup

Špeciálny význam majú preňho aj staručké Botasy, ktoré patrili jeho dedovi. Jeho starý otec v nich chodieval behať. Stáli 23 korún.

BOTAS: Startitup
zdroj: BOTAS: Startitup

Aj teniska je umeleckým dielom

Tenisky sú podľa neho ako umelecké diela, ktorých hodnota časom stúpa. Pre niekoho je táto obuv len spotrebným tovarom a pre druhého vyjadrením samého seba. Andrej tvrdí, že teniska, ktorá stála pár stovák sa časom môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

„Zbierka nie je len moja vášeň, ale aj investícia do budúcnosti. Moje deti z nej raz budú mať osoh,“ potvrdil.

VANS x Taka Hayashi: Startitup
zdroj: VANS x Taka Hayashi: Startitup

Významné kúsky

Významný kúsok, ktorý nám predstavil, patrí do portfólia značky adidas, nesie meno Firestarter a bol určený len pre zamestnancov firmy.

„Model bol určený zamestnancom za ich mimoriadne pracovné výsledky, ako odmena. Ich hodnota sa momentálne pohybuje okolo 18 000 dolárov. Ja osobne som pod 10 000 žiadne nenašiel,“ dodal.

Ako sa k nim dostal on? To, ako k teniskám prišiel, prezrádzať nechce, nakoľko ide o citlivé nformácie. Priznal, že predošlý majiteľ vedel, že je zberateľom a tento kúsok bude uňho v dobrých rukách.

adidas NMD “Firestarter” - employees only: Startitup
zdroj: adidas NMD “Firestarter” - employees only: Startitup

Náročný špás

Zbierať tenisky je náročné finančne, ale aj priestorovo. Andrej nám zo svojej zbierky ukázal len zopár cenných kúskov. Celú zbierku tvorí okolo 500-600 párov. Koľko do koníčka investoval netuší, ale odhaduje to na 10-tky tisíc eur.

„V hre som 17 rokov a za takto dlhý čas si vytvoríš vzťahy nielen s majiteľmi shopov, ale aj ďalšími zberateľmi. Veľa modelov sa ti podarí vymeniť, ale aj dostať do daru,“ upresnil vášnivý zberateľ.

Na Slovensku je zberateľov málo. „Chcel by som týmto spôsobom vyzval našich zberateľov, o ktorých možno neviem, nech sa prihlásia. Ja budem len rád,“ hovorí.

Converse x Club75: Startitup
zdroj: Converse x Club75: Startitup

Výnimočné kusy, výnimočná starostlivosť

Počúvať z jeho úst o jednotlivých dizajnéroch, modeloch a obchodoch berie dych. Model, ktorý nám pripomínal nindža korytnačky, je v skutočnosti inšpirovaný Španielskom, olivovým olejom a pôdou. Vznikol pri príležitosti desiateho výročia obchodu 24 kilates, ktorý sídli v Bankoku a Barcelone.

Asics x 24kilates: Startitup
zdroj: Asics x 24kilates: Startitup

Ďalší z modelov sa inšpiroval červenou uličkou v Amsterdame a patrí pod značku Kangaroos, ktorá vyrába svoje tenisky stále za pomoci ručnej sily. „Samozrejme, že vyrezávajú stroje, ale zvyšok vytvárajú ručne. V ich fabrike som sa bol osobne pozrieť a bol to veľký zážitok,“ nadchýnal sa.

Andrej priznal, že ani tento exemplár sa nedá zohnať hocikde. „Aj tento model je unikátny, pretože bol for friends and family only,“ opisuje.

Kangaroos x Sneakerbaas
zdroj: Kangaroos x Sneakerbaas

Táto značka spáchala aj prvú spoluprácu v rámci Československa. S Footshopom vytvorila model, ktorý ide v kombinácii s pivným kríglom. Podľa nás veľmi výstižné. Footshop sa nachádza v Prahe, Bratislave, Budapešti a aj Bukurešti.

Kangaroos x Footshop:Startitup
zdroj: Kangaroos x Footshop:Startitup

Medzi jeho obľúbených dizajnérov patrí aj Virgil Abloh, ktorého modely sú divoké a moderné. V súčasnosti je kreatívnym riaditeľom značky Louis Vuitton. Abloh je dizajnér, ktorý má vlastnú značku Off white.

„Model od ASICS vznikol v spolupráci s obchodom Patta. Bolo to vôbec prvé kolabo spomínahého obchodu. Limitovaný počet ks na cca 100-150. Na spoluprácach mám rád, práve to, že za každou teniskou je príbeh,“ usmieva sa Andrej.

Asics Gel Lyte III Patta Exclusive: Startitup
zdroj: Asics Gel Lyte III Patta Exclusive: Startitup

Dôležitý je preňho aj darček, ktorý dostal od svojho tímu z Footshopu. Kolegovia sa mu na tenisky podpísali a Andrej im venoval špeciálne miesto.

Nike Air Max 1: Startitup
zdroj: Nike Air Max 1: Startitup

Za prehliadku unikátnych modelov tenisiek, ktoré by sme naživo len tak nevideli, ďakujeme Andrejovi aj my.  „Ja si často robím žarty, že trpím obsesiou. Idem kúpiť rifle a vrátim sa s teniskami,“ dodal so smiechom na záver.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech