Anexia okupovaných častí Ukrajiny je realitou. Putin prehovoril na „ceremónii“

  • Putin: „Existujú štyri nové regióny Ruska.“
  • Ceremónie sa pre Covid nezúčastnil Putinov patriarcha
  • Slovenskí politici ruské kroky odsudzujú
ruský prezident Vladimir Putin kyve rukou
SITA/AP, Sergei Bobylev
  • Putin: „Existujú štyri nové regióny Ruska.“
  • Ceremónie sa pre Covid nezúčastnil Putinov patriarcha
  • Slovenskí politici ruské kroky odsudzujú

Putin: „Existujú štyri nové regióny Ruska.“ Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že existujú štyri nové regióny Ruska. Ohlásil formálnu anexiu Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny.

Hovorí, že začlenenie týchto štyroch regiónov „je vôľou miliónov ľudí“ a je to ich „integrálne právo“, ako sa uvádza v charte OSN.

Vladimir Putin prehovoril na slávnostnom podpise v Kremli pri príležitosti formálnej anexie štyroch ukrajinských regiónov – Chersonu, Záporožia, Donecka a Luhanska.

Ruský prezident poukázal na takzvané „referendá“, ktoré sa konali minulý týždeň, aby si Moskva vyžiadala mandát pre Putinove územné nároky.

Putin tvrdí, že „výsledky sa dostavili a sú známe“. „Ľudia sa rozhodli a je to definitívna voľba,“ uviedol.

Ukrajina a Západ však falošné referendá odsúdili a vyhlásili, že nikdy neuznajú ich legitimitu.

Putin meškal viac ako desať minút, pričom aj ruskí televízni komentátori prejavili neistotu z toho, čo vlastne ich prezident chystá. Nevedeli, či chce oznámiť anexiu celej Záporožskej a Chersonskej oblasti alebo iba častí, ktoré Rusko ovláda, informuje The Guardian.

Patriarcha Kirill sa nezúčastnil. Má Covid

Ruský patriarcha Kirill mal pozitívny výsledok testu na nový druh koronavírusu. Pre karanténu sa nezúčastní na piatkovej ceremónii, na ktorej ruský prezident Vladimir Putin oficiálne anektuje okupované regióny Ukrajiny k Rusku. V piatok o tom informovala pravoslávna cirkev. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Všetky plánované stretnutia a návštevy Jeho Svätosti patriarchu Kirilla sú zrušené,“ uviedla cirkev vo vyhlásení. Dodala, že patriarcha potrebuje pokoj na lôžku a zostane v izolácii.

Kirill, patriarcha moskovský a celej Rusi, sa stal hlavou tamojšej pravoslávnej cirkvi v roku 2009. Je tiež dôležitým Putinovým spojencom aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Keď Kremeľ vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu obyvateľstva, Kirill počas nedeľnej služby prisľúbil vojakom, že ak obetujú svoj život vo vojne, budú im odpustené všetky hriechy. 

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Kirill zároveň prirovnal smrť „pri plnení si vojenských povinností“ tomu, ako Boh obetoval svojho jediného syna Ježiša. Ochotu obetovať sa označil 75-ročný patriarcha za významný prejav „tých najlepších ľudských vlastností“.

Spojené štáty a Kanada uvalili na Kirilla za to, že podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu, sankcie.

Najvyšší ústavní činitelia SR ruské kroky odsudzujú

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda slovenskej vlády Eduard Heger dôrazne odsudzujú snahu Ruska nelegálne anektovať časti ukrajinského územia.

Výsledky pseudoreferend, ktoré Rusko zorganizovalo na okupovanom území, nemajú podľa nich žiaden platný právny účinok. Považujú ich za nelegitímnu snahu Ruska zakryť akt agresie. Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát. Vyplýva to z ich spoločného vyhlásenia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

„Dôrazne odsudzujeme snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu OSN a všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.

Pseudoreferendá zorganizované na okupovanom území sú podľa nich len nelegitímnou snahou zakryť akt agresie a nemôžu byť akceptované.

„Moskva takto podkopáva úsilie o dosiahnutie mieru, cielene eskaluje situáciu a snaží sa medzinárodné spoločenstvo zastrašiť a odradiť od ďalšej podpory Ukrajiny v jej spravodlivom obrannom boji,“ dodali.

Ak by Bratislava tieto kroky Ruska akceptovala, poprela by podľa ich slov základné princípy, na ktorých je založená „vlastná suverenita a teritoriálna integrita“ Slovenska.

Zdroje: TASR, Twitter, The Guardian, YouTube/CNN-News18

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá