Angela Merkelová: Nemecko čelí najvážnejšej situácii od 2. svetovej vojny

  • Merkelová sa prihovorila občanom s mimoriadnym prejavom
  • „Počúvajte ma: Je to vážne. Berte to vážne aj vy," apelovala Merkelová na Nemcov
BeFunky-collage-2
TASR
  • Merkelová sa prihovorila občanom s mimoriadnym prejavom
  • „Počúvajte ma: Je to vážne. Berte to vážne aj vy," apelovala Merkelová na Nemcov

Nemecko čelí najvážnejšej situácii od 2. svetovej vojny, vyhlásila v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Prihovorila sa občanom s mimoriadnym prejavom, ktorý bol za štrnásť rokov, čo je pri moci, jej prvým naživo vysielaným príhovorom k národu okrem tradičných novoročných prejavov.

Kancelárka vyzvala každého jedného občana Nemecka, aby pomohol tým, ktorí sú tvárou v tvár koronavírusu najzraniteľnejší. „Počúvajte ma: Je to vážne. Berte to vážne aj vy,“ apelovala Merkelová na Nemcov.

„Nemecko má vynikajúce zdravotníctvo, možno jedno z najlepších na svete. Ale aj naše nemocnice budú ochromené, ak príde príliš veľa pacientov v príliš krátkom čase,“ varovala nemecká kancelárka.

Nemecko si drží dobré štatistiky

Nemecko sa považuje za príklad krajiny, ktorá k boju proti koronavírusu pristupuje zodpovedne, pričom zahraniční odborníci vyzdvihujú hlavne počet a rýchlosť testov na koronavírus. Správnosť tohto prístupu vidno aj na nižšom počte obetí v porovnaní s počtom ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza. V Nemecku koronavírusu doteraz podľahlo 28 osôb, nákaza bola potvrdená u 11 979 ľudí.

Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už takmer 215-tisíc ľudí a 8 849 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3 226, pochádza z Číny, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko s 2 978, Irán s 1 135, Španielsko so 624, Francúzsko s 244 a Spojené štáty so 117 obeťami.

Rakúsko hlási štyri obete a 1 646 nakazených, Česká republika 464 nakazených, Poľsko päť obetí a 287 nakazených. Na Slovensku sa nákaza potvrdila u 105 ľudí, v Maďarsku u 58 a na Ukrajine u štrnástich. Na Slovensku a v Maďarsku jedna osoba nakazená koronavírusom zomrela, na Ukrajine majú už dve obete.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech