Anglická eko vila, ktorá sa so svojou krásou skrýva na netradičnom mieste

  • V Anglicku vznikol unikátny projekt takzvanej eko vily. Spája ekologické prvky s krásnym a moderným dizajnom. Avšak na zemi by ste ju hľadali len márne. Je totižto dokonale ukrytá pod zemským povrchom.
collagezurf
huntsmere.co.uk
  • V Anglicku vznikol unikátny projekt takzvanej eko vily. Spája ekologické prvky s krásnym a moderným dizajnom. Avšak na zemi by ste ju hľadali len márne. Je totižto dokonale ukrytá pod zemským povrchom.

Anglický architekt James Bell prišiel s nápadom vytvoriť ekologickú vilu. Táto vila pomenovaná ako Perdu mansion sa nachádza v obci Bowdon v Anglicku. Avšak na zemi by ste ju hľadali márne. Táto dvojposchodová vila sa totižto nachádza pod zemou. Systém, ktorý je použitý v tejto stavbe, využíva veľké množstvo prirodzeného svetla, vďaka sklenenému stropu. Nachádza sa tu aj systém zberu dažďovej vody, solárne panely, ktoré zohrievajú vodu či tepelné čerpadlo. Dokonca sa tu nachádza aj tobogán, ktorým sa dostanete z veľkej spálne rovno do bazéna o poschodie nižšie.

zdroj foto: huntsmere.co.uk

Túto atypickú stavbu máju na svedomí dve anglické spoločnosti, Huntsmere a NC Homes. Cena pozemku spolu aj s vilou sa zastavila na hodnote 2,2 milióna eur. Nápad  postaviť tuto vilu pod zemou vznikol z dôvodu vyhnutia sa rôznym stavebným obmedzeniam, ktoré platia na budovy v oblasti Bowdonu. Podzemný dom vychádzajúci zo stredovej átriovej časti umožňuje preniknutiu prirodzeného svetla do všetkých častí domu.

Prístup do domu je prostredníctvom záhrady, ktorá je krytá živým plotom. Z nadzemnej časti vedú schody do prvého podzemného poschodia, kde sa nachádza kuchyňa, salónik, jedáleň a veľká spálňa so šatníkom a kúpeľnou. Trojuholníkovité rozloženie miestností okolo átriovej časti dotvára celkový dizajn prvého poschodia. Do druhej podzemnej časti sa dá dostať ďalšími schodmi či použitím tobogánu. Avšak pozor, tento tobogán vás zavedie rovno do bazénu. V druhom podzemnom poschodí sa ešte nachádza bar, telocvičňa, výrivka, dve spálne, každá s vlastnou kúpeľňou.

Perdu mansion využíva najnovšie ekologické prvky, medzi ktorými nechýba tepelné čerpadlo, vzduchová ventilácia či system rekuperácie tepla, systém na zber dažďovej vody, solárne panely na ohrev vody a energeticky efektívne svietenie, ktoré využíva nízkoenergetické žiarovky. Tie spotrebujú až o 80 % menej elektrickej energie ako klasické žiarovky. Vzhľadom na to, že sa stavba nachádza pod zemou, dom plne využíva izolačné vlastnosti Zeme. Takže počas leta je v dome príjemne chladno a v zime zase teplo.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech