Anna Opinová mala byť pôvodne účtovníčka. Dnes ju vďaka jednej fotografii pozná celý svet

  • Ľudia sa jej snom smiali, a tak sa rozhodla, že sa postaví na vlastné nohy a s malou dušičkou sa zapojila do prestížnej celosvetovej súťaže Nikon Photo Contest. Onedlho jej prišiel e-mail, že zvíťazila nad desiatkami tisíc fotografov z celého sveta. Snímky mladej nádejnej fotografky Anny Opinovej vyrážajú dych najmä nesmiernou vášňou, ktorú do nich vkladá.
archív Anna Opinová/facebook
  • Ľudia sa jej snom smiali, a tak sa rozhodla, že sa postaví na vlastné nohy a s malou dušičkou sa zapojila do prestížnej celosvetovej súťaže Nikon Photo Contest. Onedlho jej prišiel e-mail, že zvíťazila nad desiatkami tisíc fotografov z celého sveta. Snímky mladej nádejnej fotografky Anny Opinovej vyrážajú dych najmä nesmiernou vášňou, ktorú do nich vkladá.

Tvoje meno ľudia spoznali len minulý mesiac vďaka celosvetovej súťaži Nikon Photo Contest 2016-2017, kde si získala ocenenie ako jediná Slovenka v histórii. Aká bola tvoja reakcia po vyhlásení výsledkov?

Keď mi táto informácia prišla e-mailom, ako prvé mi napadlo, že asi sa pomýlili, že to nie je možné, aby som to vyhrala. Nespočetne veľakrát som si prečítala ten e-mail a potom som nebola schopná nič robiť, ani pracovať, ani robiť fotky, jednoducho nič. Nechala som si celú tú informáciu pre seba, lebo som nevedela, ako s ňou naložiť, tak asi týždeň-dva som o tom nikomu nehovorila. Potom som o tom pomaly začala rozprávať mojim priateľom a blízkym ľuďom.

Ako prebiehala táto súťaž a koľko si mala konkurentov?

Do tejto súťaže bolo možné prihlásiť desať fotografií do troch kategórií. Súťaž trvala celkovo pol roka a pozostávala z dvoch kôl a finále. Po prvom kole mi prešlo desať fotografií a po druhom tri. Z troch fotiek išla do finále len jedna výherná fotka a o týždeň som už vedela výsledky. Konkurentov bolo spolu okolo 21 000.

Povedz nám niečo o víťaznej fotografii. Ako vznikla a čo si ňou túžila zachytiť?

Víťazná fotografia vznikla v Starej Ľubovni počas portrétového fotenia mladomanželov a mojich priateľov. Muž na fotografii je nevestin brat Ján Pribiš. Celý čas, ako správny družba, pomáhal so všetkými prípravami a počas chvíľky oddychu si doprial cigaretu. A to bol moment, ktorý ma uchvátil. Stúpajúci dym a celková atmosféra ma zaujali natoľko, že som sa začala v tú chvíľu viac venovať foteniu jeho, ako samotných mladomanželov. Už od prvého momentu som neskutočne vnímala a cítila, že fotografia môže mať veľký potenciál, čo sa nakoniec aj potvrdilo.

Aké ďalšie benefity si získala výhrou v spomínanej súťaži?

Po uverejnení oficiálnych výsledkov na ich oficiálnej stránke Nikon Photo Contest som ani sama netušila, že príde takýto boom a médiá sa začnú ozývať. Asi najväčší benefit z toho všetkého je, že moje meno sa rozšírilo nielen na Slovensku, ale do celého sveta, čo mi dáva možnosť na nové projekty a celkovo nové výzvy. Taktiež aj najväčší benefit je samotné 1. miesto a technika v hodnote cca 6000 €, ktorá by mi mala už čoskoro doraziť na Slovensko.

Univerzitný diplom máš z oboru, ktorý s fotografovaním nijak nesúvisel. Ktorú profesiu si mala pôvodne vykonávať?

Pôvodne som mala byť ekonómka. Študovala som ekonómiu alebo niečo také :D, takže čokoľvek s tým spojené, či už finančnú analytičku alebo aj účtovníčku. Alebo predavačku/smetiarku. :D

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Anna Opinová

Kedy a prečo si sa začala zaujímať o fotografovanie?

Už v útlom detstve som fotila so starým analógom, ktorý ani film nemal a tvárila som sa, že fotím a že som fotografka. Na konci prvého ročníka na vysokej škole som si kúpila prvýkrát v živote svoju prvú zrkadlovku. Vtedy som ešte vôbec netušila, akú zrkadlovku si mám kúpiť, ani nič ohľadom týchto fotoaparátov. Bola to moja prvá najväčšia investícia do techniky a netušila som, že to budem naozaj robiť aj ďalej. Pamätám si, že po samotnom zakúpení som fotila len sem-tam a potom som foťák na „rok-dva“ odložila.

Neskôr prišla znova vášeň do fotky a začala som objavovať nové techniky a fotografiu ako takú. Spomínam na to, keď som si kúpila svoj prvý 50mm 1.4 objektív, čo je taká zlatá stredná cesta pre fotografov (vtedy som si to myslela). Vtedy som sa cítila fakt cool a páčilo sa mi, čo všetko sa s ňou dá robiť. (haha)

Po skončení vysokej školy si sa rozhodla venovať už len fotografii. Ako na toto rozhodnutie reagovalo tvoje okolie?

Moje okolie s tým nebolo veľmi stotožnené. V prvom rade ma nikto veľmi do toho nepodporoval, okrem pár blízkych priateľov. Nebolo veľa ľudí, ktorí by ma nejak povzbudzovali, ale ja som si išla svojou cestou za tým, čo som chcela robiť.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Anna Opinová

Nasleduje jednoduchá, ale zároveň komplexná otázka. Aký význam pre teba osobne má fotografia?

Fúha… Samotná fotka je pre mňa vyjadrenie môjho srdca. To, čo v ňom mám, viem naozaj pretlačiť do fotky a skrze to ukázať môj vnútorný svet. Verím tomu, že cez fotografiu dokážeš človeka povzbudiť a fakt, že verím v Boha ma podporuje k tomu, aby som dávala do fotky to, čo žijem a vnímam inými očami. ON je mojou inšpiráciou. Fotografia pretvára moje bytie a vášeň, ktorú pre ňu mám ma ťahá ísť ďalej a tvoriť. Fotografia vyjadruje to, čo mám v srdci. Oživuje ma a osviežuje.

Prejdime k samotnému predmetu fotografovania. Čo býva v tvojom objektíve najčastejšie?

Svadby. Ľudia. Páry. A ľudia. Všetko v čom vidím krásu…čiže všetko. Prinášať krásu…iba to…prinášať krásu skrze fotografie.

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Anna Opinová

Pri zostrojovaní fotografie je potrebné prihliadať na množstvo faktorov. Ktoré sú podľa teba tie najdôležitejšie, aby mohol vzniknúť kvalitný snímok?

Svetlo a objekt. A moje srdce.

Mnohí mladí ľudia dnes snívajú o kariére profesionálnych fotografov. Daj im nejakú radu, ktorá by ich motivovala, aby sa nevzdávali 😊

Nech sa nenechávajú odradiť okolím, že to je nereálne a že „to sa nedá“. Táto veta neexistuje, lebo všetko sa dá. Len treba makať, tvoriť a snívať. Treba snívať vo veľkom a nie riešiť to, koľko je konkurentov. Ostatní fotografi pre mňa nie sú konkurentmi, sú to moji priatelia a som rada, že fotia a že túto prácu milujú. A tak isto sa treba stále vzdelávať a študovať nové veci. Avšak ľudia musia aj cítiť a vnímať to, že chcú byť fotografmi 😊

Zobraziť celú galériu (12)
zdroj: Anna Opinová

Kam povedú tvoje kroky v nasledujúcich mesiacoch?

Vôbec netuším. Po zverejnení výsledkov súťaže vnímam, že moje cesty budú pestré a určite budú viesť po celom Slovensku. Moje obzory sa rozširujú aj na zahraničie, keďže budem fotiť už aj v Prahe. Uvidíme, čo to vydá ďalej. Nechám sa prekvapiť a budem sa tešiť na každé fotenie. 😊

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech