Antarktída zaznamenala najteplejší deň v histórii. Nezvyčajné teploty však trápia aj iné krajiny

  • Teplota na najsevernejšom výbežku kontinentu dosiahla rekordných 18,3 stupňa Celzia
  • Antarktída však nie je v tejto chvíli jediným miestom s nezvyčajne vysokými teplotami
BeFunky-collage-3
Unsplash
  • Teplota na najsevernejšom výbežku kontinentu dosiahla rekordných 18,3 stupňa Celzia
  • Antarktída však nie je v tejto chvíli jediným miestom s nezvyčajne vysokými teplotami

Argentínska časť Antarktídy zaznamenala najteplejší deň v histórii merania – teplota na najsevernejšom výbežku kontinentu dosiahla rekordných 18,3 stupňa Celzia. S odvolaním sa na argentínsku Národnú meteorologickú službu o tom dnes informovala AFP.

Teplota nameraná na vedeckej stanici Esperanza prekonala doterajší rekord 17,5 stupňa Celzia z marca 2015. Argentína tu teplotu meria od roku 1961.

Lokálny rekord pokorila aj zhruba o 100 kilometrov južnejšie položená základňa Marambio, kde ortuť teplomera vystúpila až na 14, 1 stupňa Celzia. Na základni sa teplota meria od roku 1971, najteplejšie tu až do štvrtka bolo vo februári 2013 – 13,8 stupňa Celzia.

Nezvyčajne vysoké teploty

Argentína má vo svojom výseku Antarktídy hneď niekoľko vedeckých základní. Ľadový kontinent nepatrí žiadnemu štátu, nároky na časť územia si však okrem Buenos Aires robí aj Austrália, Čile, Nový Zéland a štáty severnej pologule ako Francúzsko, Británia a Nórsko. Teploty v letných mesiacoch, teda medzi októbrom až februárom, kolíšu väčšinou medzi -10 až -40 stupňami Celzia.

Antarktída nie je v tejto chvíli jediným miestom s nezvyčajne vysokými teplotami, upozornil dnes denník The Washington Post. Vlny horúčav podobne ako pred pár mesiacmi Európu teraz zasiahli celú Latinskú Ameriku. V Čile sa tento týždeň podarilo namerať 30 stupňov na zatiaľ najjužnejšie položenom mieste na svete, ktorým je mesto Porvenir, ktoré leží na súostroví Ohňová zem.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK