Anti-sociálna sieť, ktorá ukazuje reálny život. Nenájdeš v nej dokonalé fotky, filtre ani followerov

  • Aplikácia, v ktorej nenájdeš idealizovaný život, followerov a dokonca ani žiaden filter
  • Minutiae je o náhodných okamihoch, ktoré môžeš zbierať štyri roky, výsledkom je kniha so všetkými fotkami
  • Aplikácia, v ktorej nenájdeš idealizovaný život, followerov a dokonca ani žiaden filter
  • Minutiae je o náhodných okamihoch, ktoré môžeš zbierať štyri roky, výsledkom je kniha so všetkými fotkami

Sociálne siete sú jednou z najpopulárnejších digitálnych aktivít na celom svete. Nie je teda prekvapením, že prienik sociálnych sietí do všetkých častí sveta neustále rastie.

Ako Statista uvádza, k januáru 2020 dosiahla celosvetová miera využívania sociálnych médií 49 %. Očakáva sa, že toto číslo bude rásť, keďže menej rozvinuté digitálne trhy dobiehajú ostatné regióny, pokiaľ ide o rozvoj infraštruktúry a dostupnosť lacných mobilných zariadení.

sociálne siete média instagram facebook
zdroj: Unsplash/dole777

Je pravda, že sociálne siete sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného používania internetu. Človek trávi v priemere 144 minút denne používaním sociálnych sietí a aplikácií na odosielanie správ, informuje Statista.

Toto číslo predstavuje nárast o viac ako pol hodiny od roku 2015. Je teda jasné, že sociálne siete sa stali súčasťou moderného života aj napriek tomu, že všetci vieme o ich negatívach. 

Jedna minúta – pointa celej aplikácie

Zdieľania, získavanie followerov a lajkov, odpovedanie na komentáre, sledovanie fotografií rôznorodého obsahu. Nekonečným prechádzaním obsahu sociálnych sietí, ktorý je často bezvýznamný, dokážeme stráviť bez problémov hodiny denne.

Práve na to chceli fotograf Martin Adolfsson a neurovedec Daniel Wilson poukázať, a tak vznikla aplikácia Minutiae. Ak máš plné zuby klasických sociálnych sietí, kde väčšinou nájdeš usporiadaný idealizovaný život, táto aplikácia je pre teba.

minutiae sociálne siete média
zdroj: minutiae-app.org

Jedna minúta. To je princíp, na ktorom Minutiae funguje. Nenájdeš tu žiadne filtre, hashtagy, dokonca ani lajky. Namiesto toho raz denne dostaneš upozornenie, aby si spravil a zdieľal jednu fotku. Pointa je v tom, že na to máš iba jednu minútu.

Nevyberáš si, čo dokumentuješ a ako to bude vyzerať

Pri fotke to však nekončí. Následne aplikácia náhodne spáruje používateľov z ktorejkoľvek časti sveta. Opäť na scénu prichádza jedna minúta, pretože každá osoba má len šesťdesiat sekúnd na prehliadanie časovej osi druhej strany.

Hneď, ako tento čas prejde, aplikácia sa vypne. Používatelia aplikácie následne musia počkať na ďalšie upozornenie, na základe ktorého si spravia fotku a celý proces sa opakuje. 

„Našou tézou nie je to, že sociálne médiá sú zlé. Ide o to, že nás to nakoniec núti pozrieť sa na svet a veľmi konkrétnym spôsobom dokumentovať naše skúsenosti,“ povedal pre Vice spoluzakladateľ a umelec Daniel Wilson.

Ako Wilson ďalej vysvetľuje, prostredníctvom používania rôznych sociálnych sietí sme vo svete filtrov, ktoré určujú, ako zachytávame naše životy.

„Minutiae nás od tohto tlaku oslobodí, pretože už nemáme možnosť vybrať si, čo dokumentujeme,“ vysvetľuje pre Vice. Prepojenia sú preto jednotné a náhodné.

Obmedzenie hierarchických tlakov

Pre mnohých znamenajú bežné sociálne siete nielen prostriedok na komunikáciu, ale aj platformu na budovanie značky. Aplikácia Minutiae je odlišná v tom, že ti neumožňuje nikoho sledovať, je anonymná a obmedzuje tvoj čas v aplikácii len na minútu denne.

Ako Designindaba uvádza, vytvorenie rovnakých podmienok medzi používateľmi pomáha eliminovať hierarchické tlaky sociálnych médií.

Tvorcovia aplikácie však považujú svoju aplikáciu skôr za umelecké dielo a nevnímajú ju ako platformu sociálnych sietí. „Aplikácia je nástroj, ktorý pomáha účastníkom dokumentovať svoje vlastné okamihy života,“ vysvetľuje Adolfsson, spoluzakladateľ aplikácie.

minutiae sociálne siete média
zdroj: minutiae-app.org

Fotografie, ktoré sú zdieľané anonymnými používateľmi, ukázali Wilsonovi nefiltrované životy cudzincov z celého sveta. „Bol som všade. Od stánku v Libanone, až po niekoho, kto sledoval Donalda Trumpa,“ opisuje Wilson.

Na rozdiel od iných sociálnych sietí je táto aplikácia spoplatnená. Nejde však o sumu, z ktorej by tvoja peňaženka zaplakala, jednorazovo stojí 16,99 eur.  Navyše, po štyroch rokoch od prihlásenia si budeš môcť zakúpiť knihu so všetkými svojimi fotkami.

Spolupráca neurovedca a fotografa

Zaujímavým faktom je, že táto aplikácia vznikla v rukách neurovedca a fotografa. Fotograf Martin Adolfsson sa s neurovedcom Danielom Wilsonom stretol v NEW INC, čo je centrum na podporu umenia, dizajnu a technológie. 

„Myslím si, že sme do problému, ktorý nás oboch znepokojuje, priniesli rôzne pohľady a skúsenosti. Projekt používa fotografiu ako médium, ale je to viac o pamiatke, ktorá je pripojená ku každému obrázku, ako o estetike fotografií,“ konštatuje Adolfsson pre WNW Magazine.

minutiae sociálne siete média
zdroj: minutiae-app.org

Aj napriek tomu, že tvorcovia mali rôzne zázemie, obaja sa zaujímali o dokumentárne umenie. Začiatok sa nezaobišiel bez výskumu. Ako Wilson v rozhovore pre WNW Magazine vysvetlil, obaja najprv skúmali iné aplikácie, ktoré boli vytvorené umelcami. Tiež čítali vedecké práce, vďaka ktorým zistili, že dokumentácia na prvý pohľad nepodstatných momentov je viac než žiadúca.

Zdroje: Statista, Vice, Designindaba, WNW Magazine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá