Antisemitizmom sú zaplnené sociálne siete. Zmena je nutná, nenávisť je všade

  • Antisemitizmus sa šíri prostredníctvom konšpiračných teórií, nenávistnými prejavmi sú zaplnené sociálne siete
  • Nadácie apelujú na spoločnosti, aby takéto prejavy zakázali
Unsplash/dole777, Unsplash/Bermix Studio
  • Antisemitizmus sa šíri prostredníctvom konšpiračných teórií, nenávistnými prejavmi sú zaplnené sociálne siete
  • Nadácie apelujú na spoločnosti, aby takéto prejavy zakázali

Antisemitizmus je bežný a ľahko dostupný cez sociálne médiá, konštatovali účastníci medzinárodného fóra, ktoré sa konalo v stredu v juhošvédskom meste Malmö aj za účasti švédskeho premiéra Stefan Löfvena.

Na fórum, ktorého cieľom bola diskusia o spôsoboch, ako uchovať pamäť o holokauste Židov a bojovať proti antisemitizmu a rasizmu na sociálnych sieťach, pricestovali zástupcovia vlád, akademických inštitúcií, organizácií a občianskej spoločnosti zo 40 krajín sveta.

Na sociálnych sieťach možno bez veľkého úsilia nájsť všetky mysliteľné formy antisemitizmu,“ uviedla nemecká nadácia Amadeu Antonio Stiftung, keď na fóre predstavovala výsledky svojej štúdie.

Toxické sociálne siete

Nadácia označila za obzvlášť znepokojujúce, že mladí ľudia môžu prostredníctvom platforiem ako Tik Tok a Instagram prísť do styku s konšpiračnými ideológiami a antisemitizmom bez toho, aby boli vopred oboznámení s ich podstatou.

Spoločná štúdia, ktorú v stredu zverejnili nemecká Amadeu Antonio Stiftung, švédska nadácia Expo Foundation bojujúca proti rasizmu a britská organizácia Hope not Hate, upozorňuje, že často používané hashtagy môžu pomôcť šíriť antisemitské predsudky „kliknutím (počítačovou) myšou“.

Zdieľal/a si niekedy na sociálnej sieti hoax?

Tento výskum ukazuje, že antisemitizmus sa najľahšie šíri prostredníctvom konšpiračných teórií, ktoré zaznamenali bezprecedentný nárast popularity počas pandémie ochorenia COVID-19,“ konštatovala organizácia Hope not Hate.

Žiadajú od internetu, aby zakázali antisemitizmus

Autori štúdie na základe svojich zistení žiadajú od  internetových spoločností jasný záväzok, že zakážu antisemitizmus na svojich platformách.

Medzi účastníkmi fóra bola aj švédska architektka a spisovateľka Dina Rajsová, preživšia holokaust, či predseda Svetového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder.

Medzinárodné fórum o holokauste a boji proti antisemitizmu bolo pôvodne naplánované na rok 2020, keď si svet pripomínal 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz, ale vzhľadom na pandémiu bolo odložené o rok.

Medzi rečníkmi, z ktorých väčšina sa na podujatí zúčastnila v režime videokonferencie, boli aj generálny tajomník OSN António Guterres a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Slovensko zastupoval premiér Eduard Heger.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK