Antivakcinačná kampaň je v plnom prúde. Toto sú najhnusnejšie hoaxy, ktoré strašia Slovákov

  • Slovenská dezinformačná scéna sa chytí čohokoľvek
  • Polícia prosí o pomoc, ohrození sú najmä seniori
hoaxy
Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR
  • Slovenská dezinformačná scéna sa chytí čohokoľvek
  • Polícia prosí o pomoc, ohrození sú najmä seniori

Na Slovensku sme už prekonali hranicu podania dokopy troch miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu. Druhou dávkou je zaočkovaných viac než milión ľudí.

Zaočkovaná je polovica Bratislavčanov. Čakárne sú preplnené, po vakcínu si z hlavného mesta chodia v rámci celého Slovenska, tam, kde sa im ujde. Situácia v iných častiach krajiny je však diametrálne odlišná.

Máme čo zlepšovať

Napríklad v Poltári je zaočkovaných len 21 % ľudí a len 75 ďalších momentálne čaká na prvú dávku. V Kežmarku, Gelnici, Revúcej, Rimavskej Sobote a Čadci je tiež zaočkovaných menej ako 25 % ľudí. Dáta bez pátosu tvrdia, že ak sa situácia nezmení, opätovne hrozí scenár z minulého roka. 

„Dobre sú na tom aglomerácie = krajské mestá, vidiek zaostáva, sever a východ Slovenska má už dnes reálny problém,“ uvádzajú Dáta bez pátosu. 

Analytici za problém označili päť faktorov, a to dostupnosť očkovacieho miesta, disponibilný príjem občanov (potenciálna strana príjmu), úroveň vzdelania, religiozita a samozrejme príslušnosť ku skupinám antivaxerov, situácii hoaxy rozhodne neprispievajú.

Odpadol kvôli vakcinácii, ktorú nikdy nemal

Internetom sa šíri množstvo nepravdivých správ, ktoré odrádzajú od očkovania. Tie majú dopad najmä na tých, ktorí sú ohrození najviac, na seniorov, ktorí si často nevedia správu overiť a vzbudzuje to v nich prirodzený strach.

Vysvetľovaniu hoaxov sa venuje aj slovenská polícia, ktorá na pár z nich upozorňuje na ich Facebookovej stránke. Tvrdia, že antivakcinačná kampaň je v plnom prúde.

Len pred nedávnom sme ťa informovali o dánskom futbalistovi Christianovi Eriksenovi, ktorý odhlavičkoval loptu a z ničoho nič spadol na trávnik. Zápas následne prerušili a my sme nevedeli, čo sa vlastne stalo. Momentálne je jeho stav stabilizovaný a vieme, že išlo o srdcový kolaps.

Slovenská dezinformačná scéna sa udalosti zo zápasu rýchlo chytila, šíria klamstvá o tom, že Eriksen odpadol kvôli vakcinácii. Generálny riaditeľ talianskeho klubu Interu Milano, v ktorom Eriksen pôsobí špekulácie vzápätí vyvrátil: „Nemal Covid a nebol ani zaočkovaný,“ hovorí Giuseppe Marotta.

Dezinformátori zneužívajú vieru v Boha

Slovenská polícia tiež upozorňuje na prípad, ktorý im húfne preposielali Prešovčania. Na východnom Slovensku niekto rozdával papieriky, na ktorých stálo, že každému zaočkovanému hrozí večné zatratenie.

Polícia pripomína, že v súčasnosti je už zaočkovaná aj hlava katolíckej cirkvi, pápež František. Očkovanie verejne podporuje aj katolícka cirkev na Slovensku a považuje to za jedinú cestu von z pandémie.

Očkovaným pripravujú spaľovne

Slovenským Facebookom sa šírila aj konverzácia, v ktorej stálo, že na urgentnom príjme v Lučenci mali po očkovaní zomrieť traja mladí ľudia. Vraj je to obrovský problém a stavajú sa aj spaľovne, pretože telá nebudú mať v jeseni kam dávať. Informácia je vraj tajná a spaľovne sa momentálne označujú ako priestory na vykurovanie, no „šikovní ľudia“ zistili o čo ide v skutočnosti.

Polícia túto správu vyvracia, rovnako ako aj nemocnica v Lučenci: „Ide o hoax, ktorý sa nezakladá na pravde a od tvrdenia sa ako Všeobecná nemocnica Lúčenec n.o. jednoznačne dištancujeme. Ku žiadnemu úmrtiu v súvislosti s očkovaním vo VšNsP Lučenec n.o. nedošlo.“

Polícia prosí o pomoc, žiada používateľov Facebooku, aby nepravdivé príspevky aspoň nahlasovali. Facebook je podľa nich v tomto málo proaktívny, snažia sa pomáhať, no vidia, že to pri sile antivakcinačnej kampane na Slovensku nestačí.

 

Zdroje: korona.gov.sk, Slovensko proti Covidu, Dáta bez pátosu, Hoaxy a podvody - Polícia SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK