Aplikácia premení akékoľvek auto na inteligentné vozidlo. Česko-slovenský startup má veľkú šancu preraziť

  • Do konca roku 2021 má byť každé predávané auto inteligentné a autonómne
  • Česko-slovenský vynález spraví z tvojho auta smart vozidlo, pokiaľ bolo vyrobené po roku 2005
  • Aplikáciou vieš auto odomknúť, naštartovať a dokonca ho aj vykúriť, čo sa počas zimy hodí
cesky startup
Startitup
  • Do konca roku 2021 má byť každé predávané auto inteligentné a autonómne
  • Česko-slovenský vynález spraví z tvojho auta smart vozidlo, pokiaľ bolo vyrobené po roku 2005
  • Aplikáciou vieš auto odomknúť, naštartovať a dokonca ho aj vykúriť, čo sa počas zimy hodí

Prieskumy trhu tvrdia, že koncom roka 2021 bude každé predávané auto schopné autonómnej jazdy a do roku 2023 bude takýchto áut na cestách 90,87 milióna. Budúcnosť patrí technológiám, no už teraz vieš svoje auto naučiť novým trikom, a to dokonca i vtedy, ak neobsahuje smart technológie a je staršieho ročníku.

Česko-slovenský startup Xmarton totiž prišiel so šikovným zariadením (škatuľka veľká asi ako mobil), ktoré sa skrýva v palubnej doske.

Zariadenie auto prepojí s aplikáciou v smartfóne, pričom údaje sú dostupné aj na webe. Prostredníctvom bluetooth pripojenia je nová technológia schopná zbierať a posielať všetky dôležité informácie.

Ak je však appka od zariadenia ďaleko, začne sa pripájať na klasickú mobilnú sieť, prostredníctvom ktorej dokáže docestovať do takmer každej európskej krajiny (mapa pokrytia). Ak teda požičiaš auto kamarátovi na dovolenku do Chorvátska, cez aplikáciu môžeš z domu auto neustále kontrolovať.

Aplikáciou tak dokážeš ovládať celé auto – okrem otvárania okien či dverí môžeš tiež naštartovať. Vďaka tomu je možné auto na diaľku dokonca vychladiť či vykúriť. Dôležitým aspektom Xmartonu je však aj bezpečnosť. Aplikácia ti hlási akúkoľvek mimoriadnu udalosť vrátane spustenia alarmu. Navyše neustále vieš, kde sa vozidlo nachádza – keby ti ho ukradli alebo si jednoducho zabudol, kde si zaparkoval. Vozidlo ti signálne dokonca zabliká svetlami.

Šikovná appka však zaznamenáva aj technické údaje o vozidle. Vie, aký je stav batérie, kedy treba natankovať a vedie aj vlastnú knihu jázd, vďaka čomu presne vieš, kde si kedy bol. Polohu vozidla monitoruje vďaka GPS modulu v zariadení a každú jazdu dokonca zapisuje do mapy – čo sa hodí najmä podnikateľom, rovnako ako funkcia stavu nádrže. A ak je to nutné, motor auta sa dá kedykoľvek jedným stlačením vypnúť.

Vďaka skrytému záložnému zdroju energie neprestane Xmarton fungovať ani po odpojení či vybití autobatérie. Práve rozsiahla plejáda funkcií je tým, čo robí Xmarton tak užitočným. Napríklad, auto môžeš cez appku odomknúť kamarátovi a kľúče mu tak vôbec nemusíš nosiť. A naopak, na diaľku vieš zamedziť štartovaniu.

Xmarton je dostupný pre každé auto vyrobené po roku 2005 – teda okrem staručkých vozidiel pasuje všade. Aplikácia je, samozrejme, dostupná na Android aj iOS a systém ti nainštalujú v deviatich slovenských autorizovaných servisoch – v Košiciach, Ružomberku, Žiline, Galante, Ivanke pri Nitre, v Novom Živote a v troch v Bratislave.

Fascinujúci je aj príbeh vzniku Xmartonu, ktorý vznikol doslova na pive. V lete 2015 sa stretli traja kamaráti, ktorí si uvedomili, že kľúčov na kľúčenke stále pribúda a už sa im pomaly ani nezmestí do vrecka nohavíc. Zbaviť sa zbytočných kľúčov by bolo super a postupne sa vykľula myšlienka, navhrol sa projekt a získal investor. A ešte v decembri toho roku sa založila spoločnosť.

A jej appku sme vyskúšali a inovácia má rozhodne potenciál, čiže o Xmarton budeme v budúcnosti určite ešte počuť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech