Aplikácia ti ukáže, kam by si sa prekopal z tvojej dediny. Mapy nájdu protinožcov aj v Kotrčinej Lúčke

  • Zaujíma ťa, kde by si skončil, ak by si začal kopať v mieste svojho bydliska?
  • Jednoduchá aplikácia ti tvoje analýzy uľahčí
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/OtoZapletal, antipodesmap.com
  • Zaujíma ťa, kde by si skončil, ak by si začal kopať v mieste svojho bydliska?
  • Jednoduchá aplikácia ti tvoje analýzy uľahčí

Možno, ako dieťa si sa aj ty chcel prekopať do stredu našej planéty. Mapy, ktoré sú dostupné ľuďom po celom svete, ti však ukážu ešte viac ako stred našej zemegule. Vďaka novej aplikácii odhalíš, kam by si sa dostal, ak by si kopal jamu zo svojho miesta bydliska. Aj napriek tomu, že je to nereálne, môžeš si pozrieť, kde by si sa ocitol hoci aj z Kotrčinej Lúčky.

Kam z Bratislavy?

Aspoň raz v živote ste sa určite pýtali, čo by ste mali pod nohami na druhej strane sveta. Takto sa môžete naučiť geografiu zábavným a jednoduchým spôsobom,“ píše portál Antipodesmap, ktorý aplikáciu prevádzkuje.

Z väčšiny európskych miest by si sa však neprekopal na pevninu, ale skončil by si v oceáne. Portál Treehuger uvádza, že existujú aj výnimky, ktoré by nádejní „kopači“ mali poznať. Teda minimálne tí, ktorí chcú skončiť na súši.

Táto špeciálna mapa sveta urazí každý národ. Vieš, čím uráža nás Slovákov?

Ak sa túžiš prekopať do Číny, môžeš tak urobiť z Argentíny. Novozélanďania sa zas vyhrabú v Španielsku a ľudia z Indonézie sa ocitnú v Amazonskom pralese. A čo napríklad ľudia z Bratislavy? Prekopali by sa východne od Nového Zélandu.

Portál uvádza niekoľko zaujímavostí. Jednou z nich je, že medzi komerčnými leteckými spoločnosťami neexistujú nijaké nepretržité a pravidelné lety medzi akýmikoľvek dvoma protinožnými miestami. Hypoteticky by podľa nich bol dokonalým antipódovým letom výlet z Maroka na letisko Whangarei na Novom Zélande. Lietadlo by muselo preletieť približne 20 000 kilometrov.

Mapa
zdroj: antipodesmap.com

Prekonaj Rusko

Prekopanie na druhú stranu zemegule je nepochybne možné len pomocou zábavnej aplikácie. Najďalej, kam sa ľudia kedy prekopali, bolo 12 262 metrov pod zemou. Kolský superhlboký vrt sa nachádza na ruskom polostrove Kola, z ktorého je odvodený aj jeho názov.

Vrtné práce sa začali v roku 1970 a pokračovali až do roku 1994. Portál Svetobežník objasňuje, že v miestach, kde jama končí bolo nameraných viac ako 180 °C. Počas kopania Kolského superhlbokého vrtu vzniklo niekoľko legiend. Jednou z nich je aj tá, ktorá súvisí s objavením pekla.

Ak by si teda chcel najhlbší vrt na svete prekonať, pokojne začni kopať. Vopred si však pomocou aplikácie prever, kde by si sa vlastne ocitol. Ktovie, možno sa ti tunel na druhú stranu zemegule podarí prekopať skôr, ako sa na Slovensku ukončí výstavba diaľnice.

Kolský superhlboký vrt
zdroj: commons wikimedia/Andre Belozeroff
Zdroje: antipodes.com, threehuger, svetobeznik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá