Apokalypsa v Česku: O život prišlo najmenej 5 ľudí. Hlásené sú stovky zranených, zničené domy a výpadok elektriny

  • Prírodná katastrofa na južnej Morave – región včera postihli silné búrky, krupobitie a tornádo
  • Vyhasli ľudské životy, nemocnice hlásia stovky zranených. Presný počet obetí doposiaľ nie je známy, potvrdených je 5 obetí
  • Polovica obce Hrušky je takmer zrovnaná so zemou, tisícky domácností hlásilo výpadok elektrického prúdu
  • Pomáhajú aj susedné krajiny, vyhlásený bol stav nebezpečia
Unsplash/Nikolas Noonan, Unsplash/Jonnica Hill
  • Prírodná katastrofa na južnej Morave – región včera postihli silné búrky, krupobitie a tornádo
  • Vyhasli ľudské životy, nemocnice hlásia stovky zranených. Presný počet obetí doposiaľ nie je známy, potvrdených je 5 obetí
  • Polovica obce Hrušky je takmer zrovnaná so zemou, tisícky domácností hlásilo výpadok elektrického prúdu
  • Pomáhajú aj susedné krajiny, vyhlásený bol stav nebezpečia

Zem českých bratov včera poznačili silné búrky, krupobitie a veterný vír. Situácia je však mimoriadna vážna najmä na juhu Moravy. V danej oblasti dokonca vyčíňalo tornádo. Apokalyptickým počasím sú poznačené najmä okresy Břeclav a Hodonín – zničené domy, požiar, dopravné nehody, popadané stromy a stovky zranených.

Nemocnice doposiaľ evidujú 200 zranených. Hovorkyňa juhomoravskej záchrannej služby Hedvika Kropáčková oznámila, že v dôsledku ničivých búrok vyhasli ľudské životy, počet obetí však nekonkretizovala. Ako informuje portál tvnoviny.sk, riaditeľ nemocnice v Hodoníne dnes približne o pol jednej ráno potvrdil prvú obeť.

Potvrdené sú 4 obete. „V dôsledku štvrtkových silných búrok a vzniknutého tornáda, ktoré zničilo niektoré obce na južnej Morave, zomreli najmenej štyria ľudia,“ informovala agentúra TASR. 

Aktualizované 25. júna 2021, 14.00: ČT24 informovala, že potvrdených je 5 obetí. 

Ide o jednu z najhorších prírodných katastrof v histórii Moravy,“ uvádza sa na portáli imeteo.sk. Búrky boli intenzívne, silné však bolo aj krupobitie. Na juhu Moravy padali krúpy, ktoré veľkosťou pripomínali tenisovú loptičku. Informoval o tom portál ČT24.

Ničivé tornádo

Situácia bola najkritickejšia najmä v obciach Moravská Nové Ves, Mikulčice, Hrušky a Lužice. V danej oblasti vyčíňalo tornádo. Ako informuje TASR, starosta obce Hrušky uviedol, že polovica obce je zrovnaná so zemou – obec je bez kostolnej veže, domy sú zlikvidované a obec hlási výpadok elektriny. 

Ako informovala TV Markíza, zničujúce búrky odstavili od elektriny tisícky domácností – o polnoci bolo 121-tisíc domácností bez elektrického prúdu. 

V samotnom meste Hodonín búrka odniesla strechu športovej haly, poškodila štadión a domov seniorov, v ktorom utrpelo zranenia viacero dôchodcov. „V Hodoníne je poškodená benzínová pumpa, z ktorej uniká plyn. Vážnosť poškodenia nie je známa,“ informoval ešte včera krátko pred polnocou portál tvnoviny.sk

Spojme sily! 

Na mieste zasahovali hasiči, neskôr dorazil aj tím USAR. Daný tím sa špecializuje na vyhľadávanie ľudí pod troskami. Informoval portál imeteo.sk. Ako informuje TASR, na južnú Moravu sa postupne presúvali aj všetky jednotky integrovaného záchranného systému z iných oblastí ČR vrátane záchranných útvarov.

V okresoch Břeclav a Hodonín bola vyhlásená udalosť tretieho stupňa. Od polnoci je však už v Juhomoravskom kraji platný stav nebezpečia, uvádza portál zpravy.aktualne.cz s odvolaním na vyhlásenie ministra vnútra Jána Hamáčka.

Pomocnú ruku podali aj Slováci. Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo, že Slovenská republika vyslala do Česka sedem sanitiek. Univerzitná nemocnica v Bratislave je pripravená prijať pacientov „podľa požiadaviek českej strany“.

 

Hasičský a záchranný zbor (HAZZ) SR oznámil, že slovenskí hasiči sú takisto pripravení pomôcť Českej republike. „V tejto súvislosti boli na hasičskú stanicu do Kútov presunutí hasiči z Bratislavy a Trnavy,“ píše HAZZ. 

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým, ktorých prírodná katastrofa postihla. „Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla na sociálnej sieti.

Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských,…

Posted by Zuzana Čaputová on Thursday, June 24, 2021

Pomoc Českej republiky prisľúbili aj premiér Eduard Heger, minister vnútra Roman Mikulec, minister obrany Jaroslav Naď a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Ako uvádza portál zpravy.aktualne.cz, ľudom nie je osud juhomoravského regiónu ľahostajný. Na internete sa objavilo veľké množstvo verejných zbierok pre najviac postihnuté regióny. Český Deník N informoval, že Juhomoravský kraj spúšťa dnes ráno aj krízovú linku. 

Kamarádi, určitě už jste slyšeli, co se stalo na Hodonínsku. Prosím pomozte 🙏🏻🙏🏻🙏🏻Prosím SDÍLEJTE:Diecézní charita…

Posted by Marta Jandová on Thursday, June 24, 2021

Memento

Tornádo bolo v Českej republike naposledy zaznamenané v roku 2018. Včerajšie tornádo však dosiahlo silnú intenzitu. „Podľa meteorológa Michala Žáka mohlo mať silu až F4, čo by znamenalo najsilnejšiu búrku takéhoto typu v moderních dejinách našich zemí,“ píše sa na portáli ČT24.

Prírodná katastrofa na juhu Moravy opäť zdôraznila, prečo by nám nemali byť ľahostajné klimatické témy. Viacerí aktivisti apelujú, aby sme sa čoraz viac začali zaoberať riešením klimatickej krízy. „Už asi chápete, prečo skoro rok hovoríme #klimatapotrebuje, však?“ uviedla prostredníctvom sociálnej siete klimatická aktivistka Marta Fandlová. 

Zdroje: SITA, TASR, imeteo.sk, ČT24, TV Markíza/tvnoviny.sk, ČT24, zpravy.aktualne.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie