Apple búra svetové rekordy. Trhová hodnota spoločnosti presiahla tri bilióny dolárov

  • Ide o jedinú spoločnosť sveta, ktorá takýto úspech dosiahla
  • Ohúrený zostal aj spoluzakladateľ spoločnosti. Applu vždy veril, toto si však nepredstavoval
Apple_FBI_Encryption544855678751
TASR/AP Photo/Ng Han Guan, File
  • Ide o jedinú spoločnosť sveta, ktorá takýto úspech dosiahla
  • Ohúrený zostal aj spoluzakladateľ spoločnosti. Applu vždy veril, toto si však nepredstavoval

Technologická spoločnosť Apple, ktorú si zamilovali ľudia po celom svete, prešla významným míľnikom. Podarilo sa im niečo, čo ešte nikomu. Trhová hodnota podniku dosiahla tri bilióny dolárov, informuje The New York Post.

Cena akcií známej americkej spoločnosti sa počas dňa 3.1.2022 vyšplhala na 182,86 dolára za kus. Išlo o prvý deň obchodovania v roku 2022, počas ktorého najhodnotnejšia spoločnosť sveta dosiahla rekordné čísla.

Investori veria, že ich Apple nemôže sklamať

Investori stavili na to, že spotrebitelia na Apple nezanevrú a naďalej budú ochotne platiť za ich produkty, medzi ktoré patrí napríklad iPhone a MacBook, či služby ako Apple TV či Apple Music, píše The Jerusalem Post.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP (@startitup_sk)

Logo

Investorov nakoplo aj rýchle prijatie nových technológií, ako je napríklad 5G, Apple totiž na novinky v zapätí reagoval. Nedávno na trh uviedli iPhone 13, pričom išlo už o druhú radu telefónov so zakomponovanou technológiou 5G.

Steve Jobs, niekdajší šéf Applu, ktorý bol zároveň aj jeho spoluzakladateľom, predstavil prvý model telefónu iPhone v januári roku 2007, a teda pred pätnástimi rokmi. Vtedy mala spoločnosť hodnotu 73,4 miliardy dolárov.

Apple totiž odštartoval s počítačmi omnoho skôr. Ide o notoricky známy príbeh, začali v Kalifornii v garáži v roku 1976.

Keď sme začínali, tak sme si aj mysleli, že to bude úspešná spoločnosť, ktorá bude fungovať navždy. Toto si však skutočne nepredstavujete,“ povedal Steve Wozniak, inžinier, ktorý vtedy so Stevom Jobsom Apple zakladal.

zdroj: TASR

Ide o sumu, ktorá sa ťažko predstavuje

Apple prerazil cez hranicu trhovej hodnoty vo výške jedného bilióna dolárov v auguste 2018. Teda po 42-och rokoch od založenia. Míľnik dvoch biliónov pokoril onedlho na to, v auguste 2020. Apple zdieľal klub s trhovou hodnotou vyše dvoch biliónov dolárov so softvérovou spoločnosťou Microsoft Corp, ktorá Applu vlani titul najhodnotnejšej spoločnosti sveta na chvíľu prebrala.

Dnes je však na vrchole opäť Apple a Microsoft Corp dosahuje trhovú hodnotu približne 2,53 bilióna dolárov. Odborníci však odhadujú, že trhovú hodnotu troch biliónov Microsoft Corp prekoná neskôr v tomto roku.

The New York Post konštatuje, že ak by sme spojili hodnoty spoločností Walmart, Disney, Netflix, Nike, Coca-Cola, McDonald’s, AT&T, Boeing, IBM a Ford, tak by mali dohromady menšiu hodnotu, než má dnes Apple. Ide o skutočne obrovskú sumu, dokonca väčšiu, než je hodnota všetkých svetových kryptomien.

Zdroje: The New York Post, The Jerusalem Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie