Apple, Disney a ďalší ukázali svoje pokrytectvo. Hovoria o ochrane planéty, najnovšie zistenia ukazujú opak

  • Spoločnosti Apple, Amazon, Microsoft a Disney sú napojené na lobistov bojujúcich proti americkému návrhu zákona o klíme
  • Predtým však spoločnosti avizovali, že sa budú snažiť svoj vplyv na životné prostredie znížiť
  • Mnoho korporácií je však stále výrazne proti schváleniu zákona
klima
Unsplash/@chrisleboutillier/@tracminhvu
  • Spoločnosti Apple, Amazon, Microsoft a Disney sú napojené na lobistov bojujúcich proti americkému návrhu zákona o klíme
  • Predtým však spoločnosti avizovali, že sa budú snažiť svoj vplyv na životné prostredie znížiť
  • Mnoho korporácií je však stále výrazne proti schváleniu zákona

Klíma je v súčasnosti jednou z najrozoberanejších tém vôbec. Viaceré svetové spoločnosti sa čoraz častejšie podieľajú na boji proti klimatickej kríze. Snažia sa zaistiť, aby znížili svoj vplyv na životné prostredie. 

Výnimkou nie sú ani niektoré z najvýznamnejších svetových spoločností, ako napríklad Apple, Amazon, Microsoft a Disney. 

Šokujúce odhalenie

Podľa portálu The Guardian tieto spoločnosti prednedávnom vyjadrili svoje znepokojenie nad klimatickou krízou a oznámili svoje vlastné ciele zníženia skleníkových plynov.

Jeff Bezos, jeden z najbohatších ľudí na svete, tvrdil, že spoločnosť Amazon, ktorú založil, vytvorila pre firmy prísľub, že do roku 2040 znížia svoje emisie na čistú nulu.

Amazon
zdroj: TASR/DPA

Avšak najnovšia analýza zistila, že spoločnosti Apple, Amazon, Microsoft a Disney podporujú lobistické skupiny, ktoré bojujú proti medzníkom v oblasti klimatickej legislatívy, ako informuje portál The Guardian.

Medzi lobistické skupiny odmietajúce americký návrh zákona o klíme patrí Americká obchodná komora, Podnikateľský okrúhly stôl alebo Farmaceutický výskum a výrobcovia Ameriky. Chcú zabrániť tomu, aby sa spomínaný zákon stal právoplatným.

„Veľké korporácie nám radi hovoria, ako sú odhodlané riešiť klimatickú krízu a budovať udržateľnú budúcnosť,“ začal Kyle Herrig, prezident strážnej skupiny Accountable.US, ktorá analýzu zostavila.

„Ale za zatvorenými dverami financujú práve tie priemyselné obchodné skupiny, ktoré zubami aj nechtami bojujú proti najväčšiemu zákonu o klimatických zmenách, aký kedy bol,” uviedol.

Americký návrh zákona o klíme by poskytol rozpočet demokratom vo výške 3,5 bilióna dolárov, zaviedol by systém na postupné znižovanie emisií z Americkej elektrickej sústavy, poskytoval by platby na podporu bezuhlíkovej jadrovej energie a podporoval prijatie elektrických vozidiel. 

Spustila sa vlna kritiky 

Avšak aj napriek tomu, že zákon podporuje bezuhlíkovú energiu, zníženie emisií a podobne, väčšina veľkých amerických korporácií vyjadrila svoje znepokojenie.

zdroj: Unsplash/@worldsbetweenlines

Americká obchodná komora prisľúbila, že urobí všetko, čo je v jej silách, aby sa spomínaný zákon neschválil, ako informuje portál Engadget. Podľa nej ide iba o zvyšovanie daní a usmrcovanie pracovných miest.

Medzi predstaviteľov Americkej obchodnej komory patria napríklad aj vedúci pracovníci spoločností Microsoft, United Airlines a Intuit. 

Ďalšia lobistická skupina s názvom Business Roundtable (Podnikateľský okrúhly stôl) uviedla, že prijatím návrhu zákona o klíme je hlboko znepokojená. Dôvodom má byť predovšetkým zvyšovanie daní bohatých ľudí.

V rade tejto skupiny sa nachádza aj Tim Cook, generálny riaditeľ spoločností Alphabet Sundar a Google, alebo generálny riaditeľ Amazonu Andy Jassy.

Farmaceutický výskum a výrobcovia Ameriky je ďalšou obchodnou skupinou, ktorá neschvaľuje prijatie zákona. Spustila útočiace reklamy na navrhovaný zákon. Táto spoločnosť zahŕňa aj firmy Bayer a AstraZeneca. 

Lobistická skupina Rate Coalition, ktorej členmi sú FedEx, Disney a Verizon, taktiež plánuje vyvrátiť navrhovaný zákon. 

Svetu rýchlo dochádza čas

Tento návrh zákona prichádza podľa mnohých vedcov v čase, keď to svet najviac potrebuje. Klimatická legislatíva by mohla pomôcť vyhnúť sa katastrofickým klimatickým zmenám. 

„Je to historická šanca ukončiť dotácie na fosílne palivá a investovať do obývateľnej budúcnosti,“ povedal Lukas Ross, manažér klimatického programu v spoločnosti Friends of the Earth. 

„Nemôžeme premrhať túto príležitosť na schválenie zmysluplnej legislatívy v oblasti klímy, pretože iná nemusí byť,“ doplnil Ross. 

Zdroje: The Guardian, Amazon, Engadget

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá