Apple nabieha na vlnu umelej inteligencie: Toto po novom dokáže tvoj iPhone

  • Apple sa chce zamerať na súkromnie a bezpečnosť
  • V hlavnej úlohe bude opäť umelá inteligencia
Nový iPhone zapnutý a položený na stole. Vedľa je logo Apple na Macbooku
Ilustračná fotografia Unsplash/Thom Bradley, Sumudu Mohottige
  • Apple sa chce zamerať na súkromnie a bezpečnosť
  • V hlavnej úlohe bude opäť umelá inteligencia

Spoločnosť Apple sa chystá v pondelok 10. júna usporiadať svoju každoročnú konferenciu Worldwide Developers Conference (WWDC), kde predstaví novinky pre svoje operačné systémy a produkty. Podľa dostupných informácií sa očakáva, že hlavným ťahákom konferencie bude integrácia generatívnej umelej inteligencie (AI) do produktov Apple.

„Generatívna umelá inteligencia je pre Apple veľkou príležitosťou,“ uviedol pre CNN anonymný zdroj blízky spoločnosti. „Má potenciál priniesť revolúciu do mnohých aspektov používateľského rozhrania a umožniť tvorcom obsahu vytvárať úžasné veci.“

V hlavnej úlohe: AI

Očakáva sa, že Apple integruje generatívnu AI do svojich virtuálnych asistentov, ako je Siri, čím im umožní generovať realistický text, preklad, hudbu a dokonca aj video. Táto funkcia by mohla byť využitá na rôzne účely, ako napríklad na písanie e-mailov, vytváranie prezentácií alebo skladanie hudby.

Ďalšou očakávanou novinkou je rozšírenie reality (AR) v produktoch Apple. Apple už ponúka AR headset s názvom „Apple Glass“, avšak očakáva sa, že na WWDC 2024 predstaví vylepšenú verziu s novými funkciami a vylepšeným dizajnom.

„Apple Glass má potenciál stať sa ďalším revolučným produktom, akým bol iPhone,“ povedal analytik spoločnosti Wedbush Securities Dan Ives. „WWDC 2024 bude kľúčová pre to, aby sme videli, aké sú plány Apple s AR v najbližších rokoch.“

Okrem AI a AR sa očakáva, že Apple predstaví aj aktualizácie pre svoje operačné systémy iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS. Tieto aktualizácie by mohli zahŕňať nové funkcie, vylepšenia výkonu a opravy chýb.

Zameranie na súkromie a bezpečnosť 

Okrem očakávaných noviniek v oblasti generatívnej umelej inteligencie a rozšírenej reality sa na pondelkovej konferencii WWDC 2024 od Apple očakáva aj dôraz na témy súkromia a bezpečnosti. Spoločnosť Apple už dlhodobo kladie dôraz na ochranu osobných údajov svojich používateľov a tento trend sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejaví aj v najnovších oznámeniach.

Ako informuje CNN, vstup generatívnej umelej inteligencie do produktov Apple však so sebou prináša aj nové otázky týkajúce sa etiky a zodpovedného používania tejto technológie. Spoločnosť si uvedomuje potenciálne riziká, ktoré AI predstavuje, ako napríklad manipulácia s informáciami, šírenie dezinformácií, či strata kontroly nad umelou inteligenciou, ktorá by mohla mať v krajnom prípade katastrofálne následky.

Mnohí experti v oblasti AI apelujú na potrebu lepšej edukácie verejnosti o týchto rizikách a o tom, aké ochranné opatrenia je dôležité dodržiavať. Apple bude musieť v tomto kontexte čeliť výzvam, ako zodpovedne integrovať generatívnu AI do svojich produktov a zároveň chrániť súkromie a bezpečnosť svojich používateľov.

Očakáva sa, že Apple na WWDC 2024 predstaví konkrétne kroky, ktoré v tejto oblasti podnikne. Môže ísť o implementáciu nových bezpečnostných prvkov, o posilnenie transparentnosti pri fungovaní umelej inteligencie, či o edukatívne kampane zamerané na informovanie verejnosti o rizikách a benefitoch AI.

Apple chystá aktualizáciu pre náhlavnú súpravu Vision Pro s umelou inteligenciou

Apple by už tento týždeň mohol predstaviť aktualizáciu pre svoju náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Vision Pro, ktorá bola ohlásená pred rokom a v marci 2024 učená na trh. Podľa generálneho riaditeľa Tima Cooka si Vision Pro kúpilo už viac ako polovica spoločností z rebríčka Fortune 100.

„Hľadáme inovatívne spôsoby, ako ho využiť na veci, ktoré predtým neboli možné,“ povedal Cook.

Integrácia generatívnej umelej inteligencie (AI) by mohla posunúť Vision Pro na novú úroveň personalizácie a pohlcujúceho zážitku, čím by sa otvorili nové možnosti využitia pre firmy, najmä v oblasti vzdelávania a medicíny.

Podľa analytika spoločnosti Gartner Tuonga Nygugena musí každá spoločnosť, ktorá sa zaoberá slúchadlami, myslieť na AI vo všetkých svojich produktových radoch. 

„Zatiaľ nikto nevie, čo je víťazom, takže práve teraz zbierajú všetky tieto prípady použitia so zameraním na podnikanie a zdôvodňujú, prečo je toto budúcnosť skúseností a zariadení, povedal Nygugen.

Očakáva sa, že aktualizácie by mohli zvýšiť aj predaj Vision Pro, ktorá s cenou od 3 499 dolárov údajne zaznamenala vlažný záujem.

Zdroje: CNN, AI

Najnovšie videá

Trendové videá