Apple predstavuje revolučnú novinku, ktorou pomôže odhaliť sexuálne zneužívanie detí

  • Spoločnosť Apple predstavuje revolučný systém, ktorý má chrániť pred sexuálnym zneužívaním
  • Odborníci však vyjadrili obavy, problémom môže byť ochrana osobných dát
apple
Unsplash/ Bagus Hernawan, Unsplash/ Victoria Heath
  • Spoločnosť Apple predstavuje revolučný systém, ktorý má chrániť pred sexuálnym zneužívaním
  • Odborníci však vyjadrili obavy, problémom môže byť ochrana osobných dát

Spoločnosť Apple oznámila podrobnosti o systéme, ktorý má v zariadeniach amerických zákazníkov nájsť materiál pre sexuálne zneužívanie detí (CSAM), uvádza BBC.

Systém bude fungovať na základe technológie, ktorá predtým, ako sa obrázok či fotografia uloží do iCloud Photos, vyhľadá zhody už známeho CSAM. Ak sa nájde zhoda, kontrolór to posúdi a nahlási používateľa orgánom činným v trestnom konaní.

Dané fotografie systém porovnáva s databázou známych fotografií sexuálneho zneužívania detí, ktoré zostavilo americké Národné centrum pre nezvestné a zneužívané deti (NCMEC) a ďalšie organizácie pre bezpečnosť detí.

Nepomôže ani upravovanie fotografií

Tieto obrázky sú preložené do číselných kódov, ktoré je možné „priradiť“ k obrázku na zariadení Apple. Spoločnosť Apple tvrdí, že technológia zachytí aj upravené, ale podobné verzie pôvodných obrázkov.

Apple tiež uvádza, že systém má vysokú úroveň presnosti a zaisťuje pravdepodobnosť nesprávneho označenia daného účtu jednu k biliónu šancí ročne.

Firma ručí, že každú správu manuálne skontroluje a overí, či existuje zhoda. Potom môže podniknúť kroky na deaktiváciu používateľského účtu a nahlásenie orgánom činným v trestnom konaní.

Odborníci vyjadrili obavy

Existujú však obavy z ochrany osobných údajov. Odborníci sa obávajú, že túto technológiu by mohli autoritárske vlády použiť na špehovanie svojich občanov.

Spoločnosť Apple uviedla, že nové verzie systémov iOS a iPadOS, ktoré budú vydané koncom tohto roka, budú mať nové aplikácie, a to kryptografie. Tie pomôžu obmedziť šírenie CSAM v onlinovom svete, a zároveň navrhnú ochranu súkromia používateľov.

Spoločnosť uvádza, že nová technológia ponúka oproti existujúcim technikám „významné“ výhody ochrany osobných údajov, pretože spoločnosť Apple sa o fotografiách používateľov dozvedá iba vtedy, ak majú vo svojom účte iCloud Photos zbierku CSAM.

Bol si svedkom sexuálneho obťažovania?

Odborník na ochranu osobných údajov však vyjadril obavy: „Bez ohľadu na to, aké sú dlhodobé plány spoločnosti Apple, vyslali veľmi jasný signál. Podľa ich vplyvného stanoviska je bezpečné tvoriť systémy, ktoré skenujú telefóny používateľov kvôli zakázanému obsahu,“ hovorí Matthew Green, bezpečnostný výskumník z Johns Hopkins University.

„To, či sa v tomto bode ukážu ako správne alebo nesprávne, je takmer jedno. Tento akt prelomí hrádzu, vlády to budú vyžadovať od každého,“ dodáva.

Zdroje: apple.com, bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech