Apple Watch dokážu divy a oficiálne sa stávajú certifikovaným zdravotným doplnkom

  • Apple Watch dokážu detekovať spánkovú apnoe s 90 % presnosťou a zvýšený krvný tlak s 82 % presnosťou
  • Aplikácia nepretržite sleduje frekvenciu srdca a upozorní pacienta na abnormality
  • To vedie k rýchlejšej diagnóze a menšiemu počtu návštev u lekára
57CE6B91-8FA1-4198-AD53-BF9146DE0CD9
edgylabs.com
  • Apple Watch dokážu detekovať spánkovú apnoe s 90 % presnosťou a zvýšený krvný tlak s 82 % presnosťou
  • Aplikácia nepretržite sleduje frekvenciu srdca a upozorní pacienta na abnormality
  • To vedie k rýchlejšej diagnóze a menšiemu počtu návštev u lekára

Podľa Americkej asociácie spánkového apnoe, spánková apnoe postihuje približne 22 miliónov dospelých v USA . Je to vážny stav, keď postihnutá osoba prestane dýchať v spánku, čo môže viesť dokonca až k smrti. Ďalších 75 miliónov dospelých Američanov má podľa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) vysoký krvný tlak (hypertenziu), čo ich vystavuje riziku srdcových ochorení a mozgovej príhody, ktoré sú hlavnými príčinami smrti v Spojených štátoch. To, že by sme boli schopný zistiť spánkové apnoe a hypertenziu v pohodlí našich domovov s jednoduchým zariadením, by znamenalo významný posun v oblasti medicíny.

Zdroj: cultofmac.comZobraziť celú galériu (2)
zdroj: cultofmac.com

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv FDA (Food and Drug Administration) schválil náramok KardiaBand od výrobcu AliveCor, ktorý slúži na meranie dôležitých činností: hodinky sa dokážu zmeniť na EKG. Nastavenie je ľahké: na hodinky nasadíš špeciálny náramok a na iPhone nainštaluješ príslušnú aplikáciu.

Aplikácia s názvom Cardiogram implementovala technológiu na začiatku tohto roka na zistenie abnormálneho srdcového rytmu používaného na predpovedanie a prevenciu srdcových ochorení sledovaním srdcovej frekvencie. Nový výskum zistil, že technológia dokáže zistiť vážne stavy, ako je spánková apnoe s 90 % presnosťou a hypertenziu s 82 % presnosťou. Dokáže zistiť tieto stavy pomocou jednoduchého zariadenia, ktoré nepretržite kontroluje frekvenciu srdca, skráti čas medzi návštevami lekárov, testuje a urýchli diagnostiku.

 

Zdroj: itunes.apple.comZobraziť celú galériu (2)
zdroj: itunes.apple.com

Štúdia sa uskutočnila prostredníctvom aplikácie s viac ako 6 000 účastníkmi, ktorí používali Apple Watch. Počas určitého časového obdobia Cardiogram dokázal odhaliť spánkové apnoe u 1 016 účastníkov a hypertenziu v 2 230 testoch. Cardiogram a Kalifornská univerzita v San Francisku uskutočnili štúdiu pomocou algoritmu nazývaného DeepHeart.

Spoluzakladateľ a študijný vedúci Cardiogramu, Johnson Hsieh, vysvetlil, že táto štúdia ilustruje, čo všetko môže Apple Watch dokázať vďaka svojmu nepretržitému sledovaniu a testovaniam.

Apple však nechcel certifikovať Watch s týmito funkciami, pretože by to do budúcna mohlo spomaliť ich ďalší vývoj. V tomto prípade, kedy využili voľbu tretej strany, môžu lekári pracovať s veľkým množstvom údajov celkom legálne.

Cardiogram a štúdia UCSF o zdraví srdca je treťou hlavnou štúdiou hlbokého vzdelávania v medicíne po výsledkoch spoločnosti Google Brain o diabetickej očnej chorobe v decembri 2016 a štúdii Stanforda o rakovine kože v januári.

Zdroj: techcrunch.comalivecor.com, 9to5mac.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech