Architektúra má byť pre ľudí, hovoria autori Nového Istropolisu

Nový Istropolis – Kultúrno-spoločenské centrum 4
IMMOCAP

Kto sú autori návrhu Nového Istropolisu a čo si pripravili pre Bratislavčanov? Celosvetovo renomované holandské štúdio KCAP zvíťazilo v medzinárodnej architektonickej súťaži vďaka svojej vízii udržateľného mestského centra.

Urobiť z rokmi schátraného Istropolisu obľúbené miesto na trávenie voľného času nie je ľahké. Priznávajú to aj architekti z KCAP. „Nový Istropolis je pre nás veľká výzva. Spolu s Immocap-om sa snažíme vytvoriť kvalitnú architektúru a urbanizmus, ktoré môžu poslúžiť ako príklad budúceho rozvoja mesta a priniesť do Bratislavy naozaj niečo výnimočné,“ hovorí Jeroen Dirckx, partner v architektonickom štúdiu KCAP, ktoré navrhlo podobu Nového Istropolisu v spolupráci s nemeckým štúdiom Cityförster. 

Pre architektov z KCAP je Nový Istropolis prvým projektom, ktorý realizujú na Slovensku, no vo svete majú za sebou viac ako 30 rokov úspešných projektov. Aj vďaka tomu dnes patria k absolútnej špičke vo vytváraní verejných priestorov, ktoré mestám a štvrtiam vdýchnu nový, autentický život. Len v Európe sa im podarilo oživiť centrum Rotterdamu, vybudovať štvrť HafenCity v Hamburgu a skultivovať územie so stanicou Europaallee v Zürichu. V Bruseli transformovali bývalý výstavný areál EXPO s národným štadiónom a Atomiom a v Londýne vytvorili novú mestskú štvrť London Legacy Framework prestavbou Olympijskeho parku po hrách v roku 2012.

Charakteristickou črtou ich práce sú budovy, ktoré komunikujú s okolím a nadväzujú na mestskú štruktúru. Výsledkom sú funkčné, vzdušné a svetlé projekty, aké sa dnes tešia veľkej obľube aj vďaka tomu, že podporujú komunitný spôsob života. To chcú docieliť aj v Novom Istropolise. “Hľadáme flexibilné riešenia, ktoré obstoja v skúške času a prispôsobia sa budúcim potrebám a využitiu a zároveň hľadáme riešenia, aby naše budovy zanechali čo najmenšiu ekologickú stopu a, ak je to možné, boli energeticky sebestačné. Je to architektúra, ktorá pracuje pre ľudí, ktorí ju používajú a obohacuje zážitok z mestského života,” približuje Jeroen Dirckx.

Čo hovoria architekti z KCAP a Cityförster o Novom Istropolise? 

Viac zelene na Trnavskom mýte

Immocap spolu s KCAP Bratislavčanom sľubujú, že bezútešnému Trnavskému mýtu je koniec. Nový Istropolis bude príjemným miestom na trávenie času pre všetkých – či už sem prídu za kultúrou alebo si posedieť v parčíku pri fontáne.

Práve zelene výrazne pribudne. Holandské štúdio kladie totiž veľký dôraz na ekologickú stránku a energetickú udržateľnosť svojich projektov. Zelené budú nielen verejné priestory, ale aj budovy. V porovnaní so súčasnou budovou, ktorá už nedokáže reagovať na klimatické výzvy 21. storočia, Bratislava získa plne funkčnú svetovú architektúru s interiérmi a verejnými priestormi, ktoré sú energeticky efektívne a v súlade s dnešnými environmentálnymi princípmi.

zdroj: IMMOCAP
Čo prinášajú svetoví architekti do Bratislavy? Prejdite sa spolu s nami zákutiami ich Nového Istropolisu.

Kultúra sa otvorí ľuďom

Srdcom celej štvrte bude moderné, flexibilné kultúrno-kongresové centrum, ktoré pritiahne ľudí na Trnavské mýto.

„Prvoradým cieľom v našich projektoch je urobiť z nefunkčných lokalít lepšie miesta na život. Pre Bratislavu a Trnavské mýto to znamená vytvoriť vitálnu štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene. Jednoducho príjemné mestské prostredie s rôznymi funkciami, kde budú obyvatelia radi tráviť svoj voľný čas a kam sa budú opakovane vracať. To všetko v ideálnej rovnováhe, ktorá je environmentálne udržateľná a podporuje zdravý životný štýl,“ vysvetľuje Jeroen Dirckx.

zdroj: IMMOCAP

Architekti sa pri navrhovaní nového kultúrneho stánku sústredili najmä na previazanosť jeho interiéru  s exetriérom  a okolitými verejnými priestormi. Ústredným leitmotívom ich tvorivého prístupu v Novom Istropolise je „otvorenosť“, ktorá vychádza z princípov holandskej školy, kde sa eliminujú bariéry medzi vnútrajškom a vonkajškom.. „Podujatia sa v Novom Istropolise nemusia konať iba v interiéroch. Vďaka transparentnosti kultúrneho stánku, využitia presklených plôch a množstva vstupov sa môžu rozšíriť aj do verejných priestorov. Môžu sa tu konať festivaly, ktoré budú sčasti dnu a sčasti vonku a vytvoria skutočný pocit inklúzie. Silným okamihom v projekte je aj foyer, ktoré nie je len obyčajným vstupom do divadla či koncertnej sály, ale stáva sa obývačkou mesta – prídete si sem posedieť pri umeleckých kúskoch, na kávu alebo sa stretnete s klientom,“ uzatvára Jeroen.

zdroj: IMMOCAP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá