Aston Martin dnes predstavil svoje prvé pompézne SUV za takmer 200-tisíc eur 

  • Automobilka chce týmto kúskom priniesť do segmentu mimoriadny výkon, štýl aj použiteľnosť
  • Novinka je už v predaji, pričom jej cena sa pohybuje na úrovni 193 500 eur
Aston Martin
  • Automobilka chce týmto kúskom priniesť do segmentu mimoriadny výkon, štýl aj použiteľnosť
  • Novinka je už v predaji, pričom jej cena sa pohybuje na úrovni 193 500 eur

Značka si dala záležať, aby DBX prinieslo všestrannosť, ako aj dynamický výkon, ktorý sa od luxusného SUV určite očakáva. Andy Palmer, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Aston Martin Lagonda, povedal: „Nedá sa ani opísať, aké neuveriteľne vzrušujúce a významné je pre spoločnosť Aston Martin predstavenie modelul DBX. Toto je skutočný medzník pre túto veľkú britskú značku.”

zdroj: Aston Martin

Konštrukcia karosérie, ktorú spoločnosť Aston Martin využila, je tým najlepším, čo vzišlo z dlhoročného vývoja športových automobilov značky. Za zmienku stojí aj adaptívne vzduchové odpruženie s trojnásobným objemom, ktoré je skombinované s najnovším 48v elektrickým systémom riadenia proti prevráteniu (eARC), ako aj elektronickými adaptívnymi tlmičmi.

Vzduchové odpruženie poskytuje každému vodičovi možnosť zdolať širokú škálu rôzneho terénu. SUV sa totiž dokáže navýšiť či znížiť. Tento sofistikovaný systém adaptívneho vzduchového odpruženia, tlmičov a systému eARC umožňuje maximálny jazdný komfort pri preprave až piatich cestujúcich a ich batožiny, pričom si zachováva citlivý a pútavý dynamický výkon.

zdroj: Aston Martin

Model je poháňaný novou verziou charakteristického 4-litrového motora s dvoma turbodúchadlami typu V8, ktorý sa nachádza aj v modeloch DB11 a Vantage. DBX poskytuje pôsobivý výkon krútiaceho momentu 550 PS a 700 NM.

Výfukový systém Aston Martin zase zaisťuje, že toto luxusné SUV nielen pôsobí, ale aj znie rafinovane. Turbodúchadlo V8 disponuje aj deaktiváciou valca, aby bolo možné zvýšiť hospodárnosť s palivom. 

DBX nesklame ani v šprinte. Z 0 na 100 km/h, to zvládne za 4,5 sekundy. Najvyššia rýchlosť tohto kúsku sa pohybuje na úrovni 291 km/h. Prenos sily a krútiaceho momentu na vozovku zase zabezpečuje 9-stupňová automatická prevodovka. DBX má taktiež namieru šitý systém riadenia, ktorý bol vyladený tak, aby vodičovi poskytoval pocit, že sedí v športovom automobile. 

zdroj: Aston Martin

Model v neposlednom rade ponúka ukážkový batožinový priestor, ktorého veľkosť je úctyhodných 632 litrov. DBX má aj širokú škálu takzvaných voliteľných balíčkov. Čo to znamená? Vďaka nim sa má vozidlo ešte viac prispôsobiť špecifickým potrebám pasažierov.

Napríklad balík pre domáce zvieratá bude okrem iného obsahovať prenosnú umývačku, vďaka ktorej jednoducho umyješ tvojho zablateného psa po prechádzke. Balíček Snow zase obsahuje ohrievače batožinového priestoru, ktorý ma lyžiarsky výlet urobiť tak trochu príjemnejším.

zdroj: Aston Martin

Luxusne ručne vyrobený interiér DBX bol navrhnutý tak, aby poskytoval rovnaký priestor a pohodlie, či už pasažierom sediacim v prednej alebo zadnej časti vozidla. Príjemné prostredie kabíny dotvára panoramatická strecha, ako aj bezrámové sklo dverí. V celej kabíne si DBX zachováva autentickosť materiálov, s rozumným využitím kovu, skla a dreva v kabíne.

zdroj: Aston Martin

Obrazovka TFT s rozmerom 10,25” je elegantne umiestnená v stredovej konzole, zatiaľ čo 12,3” veľká obrazovka poskytuje vodičovi množstvo informácií. Apple CarPlay je dodávaný ako štandard, rovnako ako 360-stupňový kamerový systém a osvetlenie, ktoré ponúka 64 rôznych farieb.

zdroj: Aston Martin

Pri pohodlí cestujúcich zohral kľúčovú úlohu aerodynamický dizajn, pretože Aston Martin ako jedna z mála spoločností používa výpočtovú aeroakustickú technológiu. Aston Martin DBX je SUV, ktorého zámerom je rozšíriť predajný dosah značky po celom svete. Vyrábať sa bude v Británii, v novom závode v St Athan vo Walese. 

Systému pohonu všetkých kolies v modeli DBX by mal spoločnosti umožniť preraziť aj na trhoch, kde je zrejme počasie či terén menej vhodný na typické športové automobily z dielne Aston Martin s pohonom zadných kolies. Odporúčaná maloobchodná cena začína na 158 000 GBP vo Veľkej Británii, 193 500 eur v Nemecku a 189 900 USD v USA. DBX je teraz v predaji pričom prví zákazníci by mali novinku vo svojich garážach vidieť v druhom kvartáli 2020.

zdroj: Aston Martin

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech