Astrofyzik Neil deGrasse Tyson zverejnil video, ktoré zachytáva „najdôležitejšie slová, aké kedy vyslovil“

  • Astrofyzik Neil deGrasse Tyson zverejnil krátke video, v ktorom Američanov vyzýva, aby zmenili svoj postoj k vede.
392874984-tyson_1024
Neil deGrasse Tyson/Facebook
  • Astrofyzik Neil deGrasse Tyson zverejnil krátke video, v ktorom Američanov vyzýva, aby zmenili svoj postoj k vede.

Tyson na svoju facebookovú stránku umiestnil štyri a pol minútové video, ku ktorému napísal: ,,Drahý facebookový vesmír, ponúkam ti toto video o vede v Amerike, ktoré zachytáva pravdepodobne tie najdôležitejšie slová, aké som kedy vyslovil.“ 

Vo svojom videu Tyson poukazuje predovšetkým na znepokojujúci pokles vedeckej gramotnosti v USA. ,,Veda je základnou súčasťou tejto krajiny. Ale zdá sa, že v 21. storočí ľudia akoby stratili schopnosť posúdiť, čo je pravdivé a čo nie.“ Ako hovorí, táto zmena je „receptom na úplné odstránenie našej informovanej demokracie“.

Tyson poukazuje na dôležitosť vedy a vedeckých poznatkov, pred ktorými nemožno zatvárať oči a popierať ich. Jeho prejav je vo videu dramaticky prerušovaný politickými diskusiami a ústrižkami zo správ. ,,Žiadame, aby americkí pedagógovia vyučovali evolúciu nie ako fakt, ale ako teóriu,“ hlása viceprezident USA Mike Pence.

Podľa Tysona je úlohou vedy poskytnúť faktické východisko pre politiku a úlohou politiky je rozhodnúť sa, ako s tými poznatkami naložiť. ,,Až keď pochopíte, čo je to globálne otepľovanie, až potom o tom môžete viesť politickú debatu,“ hovorí Tyson.

zdroj článku: sciencealert.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK