Astronómovia objavili jedinečný nebeský úkaz, horiaci prstenec je dôkazom o skorom vesmíre

  • Vzniknúť mal zrážkou dvoch galaxií
  • Či to tak skutočne bolo, sa zatiaľ nevie
ring galaxy
James Josephides, Swinburne Astronomy Productions
  • Vzniknúť mal zrážkou dvoch galaxií
  • Či to tak skutočne bolo, sa zatiaľ nevie

Dve galaxie sa zrazili. Táto katastrofická situácia však spôsobila nebeský úkaz, ktorý pripomínal horiaci prstenec. Takýmto spôsobom sa galaxie zbavujú nepotrebných objektov a následne si vytvoria nové, píše cnet.com. Táto bola však trochu neobyčajná.

Zriedkavý nález

Tím vedcov a astronómov z medzinárodným obsadením publikoval v prestížnom časopise The Nature štúdiu, v ktorej podrobne popísali prstencovú galaxiu R5519. Tá bola objavená vďaka údajom z Hubblovho vesmírneho teleskopu  a pozorovaniam Observatória na Havaji.

Spomedzi takmer 4 000 galaxií, ktoré pozorovania zachytili, bola R5519 jednou z najjasnejších. Po dlhých skúmaniach, meraniach a debatách si uvedomili, že ide o nezvyčajný a zriedkavý nález a podľa ich slov ešte nikdy predtým nič podobné nevideli.

Gigantická diera v tejto galaxii bola spôsobená čelnou zrážkou s inou galaxiou,“ vysvetľuje vedkyňa Tiantian Yuan z austrálskej Swinburne University, ktorá patrí medzi čelných predstaviteľov astronomického tímu. Výsledkom je teda horiaci prstenec.

Majú dokonca podozrenie, že tento kozmický sused je „votrelecká“ galaxia, ktorá sa mohla asi pred 40 miliónmi rokov stretnúť s R5519.

Obrovská zrážka

Keby bol R5519 spôsobený obrovskou zrážkou, znamenalo by to mimoriadne vzácny kozmický jav. 

Takto sa vo vesmíre formuje iba jedna z 10-tisíc  galaxií v miestnom vesmíre. Skorý vesmír, a tento termín skutočne existuje, bol omnoho viac preplnený, než je tomu teraz.  Poznatky o tom, že k takémuto druhu zrážok a kolízií mohlo dojsť a aj dochádzalo, je na mieste.  Yuan však naznačuje, že údaje hovoria o inom príbehu.

Predtým si ľudia myslia, že v mladom (alebo skorom, pozn.red.) vesmíre by sme našli viac týchto kolíznych galaxií len preto, že vtedy bolo viac zrážok,“ hovorí a dodáva, že ich zistenia dokazujú, že opak je pravdou. 

Yuan hovorí, že o ohnivom kruhu stále existujú nejaké nevyriešené hádanky.

Nevieme, či v tomto prípade išlo o prvý prsteň po zrážke, alebo to bol druhý prsteň,“ uzatvára pre portál cnet.com.  Na to, aby vedeli hádanku vyriešiť, potrebujú preskúmať ďalšie údaje, ktoré obdržali od observatória W.M. Kecka na Havaji.

Vedci majú pred sebou pravdepodobne dlhé hodiny a dni výskumu, aby potvrdili, že v prípade horiaceho prstenca ide skutočne o zrážku dvoch galaxií a nie o akýsi prirodzený vývoj. Vedkyňa Yuan dokonca prezradila, že už jednu takúto prstencovú galaxiu objavila. Vznikla čelnou zrážkou a je o miliardu rokov staršia ako R5519. Prezradila to pre portál Science Alert.

Zdroje: sciencealert.com, cnet.com, nature.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá