Atelier 8000 navrhol pre Vysoké Tatry unikátnu budovu v tvare ľadovej kocky

  • Táto budova by mohla do Tatier prilákať množstvo zvedavých turistov.
cube
  • Táto budova by mohla do Tatier prilákať množstvo zvedavých turistov.

Na Slovensku sa v poslednej dobe objavuje veľa architektonických skvostov. Niektoré stoja za to, nad inými sa naopak človeku pozastaví rozum. Českým dizajnérom zo štúdia Atelier 8000 sa podarilo navrhnúť projekt, ktorý má niečo do seba.

c1

zdroj fotografie:dezeen.com

Ide o monolitickú kocku, ktorá by sa mala nachádzať vo Vysokých Tatrách. Celá stavba je inšpirovaná ľadovcom rútiacim sa úbočím, ktorý pristál v zasneženej krajine. Budova bola navrhnutá v rámci medzinárodnej architektonickej súťaže o projekt pre Kežmarskú chatu (Kežmarská Hut). V tejto budove sa má nachádzať reštaurácia, priestory na ubytovanie a úschovňa lyží pre návštevníkov.

c2

zdroj fotografie:homeadore.com
Atelier 800 navrhol chatu v tvare kocky, ktorej trámy sú vyrobené z lamelového dreva. Vzhľadom k tomu, že stavba je celkovo poziciovaná do šikmá, aj stropy tejto budovy majú neobvyklé uhly. Povrch budovy je tvorený sklom, kovom a fotovoltaickými panelmi. Hliníkové prvky boli navrhnuté ako 1×1 meter, vďaka čomu sú ľahko prenosné.

c4

zdroj fotografie:designboom.com

Vďaka vysoko reflexným prvkom pôsobí budova ako obrovská kocka ľadu, a tak dokonale zapadá do prostredia, v ktorom sa nachádza. V pivnici budovy sa má nachádzať garáž pre snežné skútre, vstup pre zamestnancov, úschovňa lyží, sušiareň a toalety. Spoločné priestory, ako je reštaurácia a recepcia, budú na prízemí. Na vrchných poschodiach sa zase budú nachádzať ubytovacie priestory.

c5

zdroj fotografie:designboom.com

Celková konštrukcia budovy je navrhnutá na splnenie tých najnáročnejších cieľov týkajúcich sa energetickej náročnosti. Pokiaľ ide o výrobu a spotrebu energie, chata bola navrhnutá tak, aby spĺňala kritériá pasívnej stavby. Tvar a orientácia chaty je prispôsobená pre efektívne využitie slnečnej energie v maximálnej možnej miere. Solárne jednotky sú orientované južne a na východ, tak aby priamo čelili dopadajúcim slnečným lúčom. Solárna energia je tak plne využiteľná vďaka fotovoltaických panelov, tepelných slnečných kolektorov, pričom sú značné aj slnečné zisky zo zasklenných okien.

c6

zdroj fotografie:dezeen.com

Chata má celkovo veľmi nízke tepelné straty. Vykurovanie je plne zaistené rozvodovým systémom vzduchu. Čerstvý a cirkulujúci vzduch je ohrievaný vo vzduchotechnických jednotkách s tepelnou návratnosťou minimálne 85 %. Vysoko sofistikovaný systém regulácie umožňuje optimálne riadenie prevádzky jednotlivých zariadení na základe zhromaždených údajov ako sú klimatické dáta zahŕňajúce počasie, mieru obsadenosti chaty, dáta z tepelných čidiel, meračov a podobne. Možná je aj predikcia využitia chaty v najbližšej budúcnosti.

c8

zdroj fotografie:homeadore.com

zdroj:homeadore.com zdroj titulnej fotografie:desarena.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie