Atraktívna práca v službách štátu: Zarobíš si až 1 700 eur mesačne. Hľadajú vojakov či policajtov

  • V ponuke je viacero pozícií v štátnych zložkách
  • Ponúkajú slušný plat a nadštandardné benefity
  • Môžeš sa stať vojakom, policajtom či hasičom
hasiči vojak
Ilustračná fotografia TASR/Henrich Mišovič, Radovan Stoklasa
  • V ponuke je viacero pozícií v štátnych zložkách
  • Ponúkajú slušný plat a nadštandardné benefity
  • Môžeš sa stať vojakom, policajtom či hasičom

Obzeráš sa po novej práci? V súčasnosti sa otvárajú viaceré atraktívne pracovné príležitosti v štátnych zložkách, ktoré prinášajú rôzne výzvy a výhody pre záujemcov o kariéru v týchto oblastiach.

Pozície v oblasti kriminalistiky, hasičstva a ozbrojených síl ponúkajú stabilné zamestnanie, profesionálny rast a atraktívne benefity. Prinášame ti preto prehľad niektorých zaujímavých pracovných príležitostí.

Muži zákona

Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru v Bratislave alebo Slovenskej Ľupči hľadá experta v odvetví kriminalistickej fotografie a videa. Táto pozícia je ideálna pre tých, ktorí majú záujem o prácu s obrazom a videom v kontexte vyšetrovania. Hlavnou náplňou práce je odborná expertízna činnosť v oblasti kriminalistiky, účasť na súdnych pojednávaniach a výskum nových metód skúmania.

Okrem toho bude expert spolupracovať s vedecko-výskumnými a forenznými pracoviskami doma i v zahraničí a zúčastňovať sa na školiacej a prednáškovej činnosti.

Požadované je vysokoškolské vzdelanie II. stupňa technického, inžiniersko-bezpečnostného alebo umeleckého smeru so zameraním na analýzu obrazu. Kandidát musí mať výbornú znalosť práce s PC a ovládať anglický jazyk na vysokej úrovni. Ponúkaný plat začína od 1 463 eur brutto, s možnosťou ďalších príplatkov a kariérneho postupu.

V oblasti kriminalistiky je tiež otvorená pozícia experta v Kriminalistickom a expertíznom ústave PZ v Bratislave. Budúci zamestnanec polície sa bude zaoberať expertíznou činnosťou v oblasti IT, vývojom nových pracovných postupov a účasťou na súdnych pojednávaniach. Očakáva sa participácia na výskume, aktívna účasť na projektoch súvisiacich s výkonom činnosti oddelenia a zvyšovanie odbornej kvalifikácie.

Požaduje sa tiež vysokoškolské vzdelanie II. stupňa technického smeru, výborná znalosť práce s PC a prehľad v IT trendoch, vrátane administrácie rôznych operačných systémov ako Windows, Apple/Macintosh a Unix/Linux. Plat začína na atraktívnych 1 726 eurách brutto, plus príplatky za bývanie a výsluhu rokov, pričom nechýba ani možnosť kariérneho rastu.

Ďalšia pozícia sa otvára v Košiciach, kde policajný zbor hľadá človeka na pozíciu staršieho referenta-laboranta v odvetví kriminalistickej informatiky. Tento pracovník bude vykonávať odborné činnosti v oblasti IT, spolupracovať na výskume a zúčastňovať sa odborných seminárov a konferencií.

Zodpovednosť zahŕňa aj účasť na obhliadkach miesta činu a ostatných procesných úkonoch. Požaduje sa stredoškolské vzdelanie s maturitou, výhodou je vysokoškolské vzdelanie II. stupňa technického smeru.

Kandidát musí mať výbornú znalosť práce s PC, prehľad v IT a administráciu rôznych operačných systémov. Ponuka spadá pod platovú triedu 4 s hrubou mzdou 1 442 eur, plus príplatky za bývanie, výsluhu rokov a ďalšie výhody.

Hasič

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zas hľadá hasiča-záchranára. Táto pozícia zahŕňa vykonávanie rizikových prác pri zdolávaní požiarov, zachraňovaní osôb a obsluhu hasičských automobilov. Požadované je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou a osvedčenie základnej prípravy zamestnancov hasičských jednotiek.

slovenskí hasiči stojaci v zástupe
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zdravotná spôsobilosť, fyzická a duševná odolnosť sú nevyhnutné, rovnako ako vodičský preukaz skupiny B, pričom skupina C je výhodou.

Mzdové zvýhodnenia zahŕňajú prácu počas víkendov, sviatkov a v noci, spolu s príspevkom na doplnkové dôchodkové sporenie, bezplatným parkovaním, posilňovňou a možnosťou využitia Multisport karty. Zamestnanci môžu tiež získať referral bonus pri odporučení vhodného kandidáta a odmeny pri životných a pracovných jubileách.

Na tejto konkrétnej pozícii si vieš zarobiť od 1 150 eur vyššie, za prácu dostaneš aj štandardné príplatky. Ide tak o približne priemerný plat na pozícii hasiča.

Armáda

Pre tých, ktorí sa vidia v uniforme a chcú slúžiť vlasti, ozbrojené sily SR v podstate neustále ponúkajú kariéru profesionálneho vojaka. Táto pozícia je vhodná pre fyzicky a psychicky zdatných jednotlivcov vo veku 18 až 30 rokov s minimálne stredoškolským vzdelaním.

Výhody zahŕňajú príplatky za rizikové úlohy, bezplatné ubytovanie a možnosť získania výsluhového dôchodku po 25 odslúžených rokoch. Okrem toho, profesionálni vojaci majú prístup k nadštandardnej zdravotnej starostlivosti, športoviskám a rekreačným pobytom.

Práca profesionálneho vojaka zahŕňa široké spektrum úloh, od základného vojenského výcviku až po špecializované misie v zahraničí. Príplatky sa poskytujú po splnení zákonných podmienok, napríklad pre výsadkárov, príslušníkov vojenskej polície alebo zdravotníckych pracovníkov. Dovolenka pre profesionálnych vojakov trvá až 7 týždňov, čo je výrazne viac ako v civilnom sektore.

Podľa oficiálnej stránky sa platy vojakov začínajú na 1 700 eurách v hrubom, čo už je samo osebe celkom slušné. Mesačné mzdy však môžu, ako sme už spomenuli, v armáde narastať mnohými spôsobmi. Viac peňazí na účet ti môže „cinknúť“ napríklad za hodnosť, počet odslúžených rokov či za rizikovú prácu.

Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, profesia.sk, Ozbrojené sily SR

Najnovšie videá

Trendové videá