Attila Végh: MMA beriem ako biznis. Do zápasu s Vémolom by som už išiel len kvôli peniazom

  • Pozvanie do Startitup Diskusného klubu prijal Attila Végh
  • Čo si myslí o Vémolovej výzve na odvetu?
  • V zápasoch už nevidí zmysel, chcel by si ale vyskúšať boxerský zápas
  • Pozvanie do Startitup Diskusného klubu prijal Attila Végh
  • Čo si myslí o Vémolovej výzve na odvetu?
  • V zápasoch už nevidí zmysel, chcel by si ale vyskúšať boxerský zápas

Čomu sa momentálne venuje jeden z najúspešnejších slovenských fighterov? Attila Végh aktuálne trávi najviac času s rodinou a aktívne sa venuje trénerskej činnosti.

V zápasoch už nevidí motiváciu. Karlos Vémola ho však vytrvalo vyzýva na odvetu. Attila Végh sa už prostredníctvom médií neraz vyjadril, že v tomto zápase nevidí zmysel, no šanca na reprízu zápasu storočia tu predsa len je.

Zápas storočia si určite pamätáš aj ty. 9. novembra 2019 triumfoval Attila Végh a potvrdil si tak svoju dôležitosť a popredné postavenie medzi najväčšími bojovníkmi. Vo vypredanej O2 aréne českého súpera knockoutoval. Karlos Vémola opakovane žiada o odvetu, Attila Végh zatiaľ odmieta. 

V rozhovore so Šimonom Žďárským prezradil Attila aj to, prečo by si vyskúšal boxerský zápas, ale rozrozprával sa aj o svojich zverencoch. Tvrdí, že talent nezaručuje úspech, úspech je jednoducho spleť viacerých faktorov. Odmieta neopodstatnenú kritiku a myslí si, že leniví ľudia by sa nemali na MMA zápasníkoch vyvršovať. 

V zápase už nevidí motiváciu

Vďaka svojim skúsenostiam už Attila vie, že za zápasom stojí tvrdá a náročná príprava. Nie je to len tak. Aby bol na zápas excelentne pripravený, musí obetovať všetok svoj čas a energiu na fyzicky náročné tréningy, naštudovať si súpera, zvoliť správnu bojovú taktiku a taktiež si prísne strážiť svoju váhu. Dnes je už Attila otcom ročného syna, no a skĺbiť rodičovstvo a kariérny život je komplikované.

„Pre mňa zápas nie je už taká motivácia. Mám 44 zápasov, keď budem mať ďalší, tak čo? Budem mať 45 zápasov,“ úprimne priznal Šimonovi.

Tvrdí, že svoj kariérny vrchol už zažil, a za svoj najväčší úspech považuje vybojovaný opasok z Bellatoru z roku 2013. Titul z Oktagonu ho neláka.

Momentálne sa zameriava viac na mládež a teší sa z úspechov svojich zverencov, nevylučuje však, že nejaký MMA zápas si ešte zopakuje. 

Na druhej strane ešte túži po boxerskom zápase na profesionálnej úrovni. Je preňho dôležité vytyčovať si v živote, aj tom športovom, ciele. Boxu sa venuje už dlho, no v boxerskom ringu sa ako profesionál ešte nepredviedol. 

UFC jeho očami

Attila je na úspechy Čechov a Slovákov v UFC hrdý. Myslí si, že je tu množstvo mien, ktoré môžu vo svete MMA dokázať veľa. Tvrdí, že máme šancu sa presadiť, pretože na Slovensku je MMA už vyšperkované. Máme tu konečne potrebných trénerov, kvalitné tréningové plány či rôznu špeciálnu stravu. 

Vyzýva, aby sme týchto bitkárov podporovali a fandili im. Úspech je už to, že sa tam vôbec dostali. Vyhraňuje sa voči kritike, ktorú podľa jeho slov píšu len „leniví ľudia“. Títo bojovníci bojujú aj za nás a za celú krajinu, preto ich treba podporiť.

Naopak, Attila tvrdí, že Vémola by si v UFC ani nepípol. Hovorí, že o tom vie veľmi dobre aj on sám. Podľa neho Vémola nie je komplexný zápasník, ma len jednu taktiku, ktorá tu síce zaberá, na UFC by to však nestačilo. Zápasníci svetovej kvality by ho prečítali. 

Attila dodáva, že Vémola sa do UFC ani dostať nechce. „Svoju kariéru chce ukončiť, keď porazí Attilu Végha. Chce skončiť ako neporaziteľný.“ Vémolovo odhodlanie a aktivitu vo vyššom veku však oceňuje. 

Zápas s Karlosom iba v prípade výhodného zárobku a divákov

Jedno víťazstvo mu stačí. „Ja keď som prehral, nežiadal som od nikoho nejakú odvetu. Uznal som, že súper mal lepší deň.“

Z kritiky a z osočovania, že sa Vémolu bojí, si nič nerobí, a vie, akú cestu si musel prejsť, aby zápas dobojoval do úspešného konca. 

„Karlos chce ísť so mnou na zápas preto, lebo stratil všetko, nemá nič, týmto zápasom chce opäť získať všetko.“ Attila je však so svojím životom spokojný a nevidí dôvod, prečo by mal riskovať a ísť do tohto zápasu opäť. 

Ďalšia vec, pre ktorú zápas odmieta, je, že to tak necíti. Pred historickým zápasom mu neverili, nemal zrovna najlepšie športové obdobie, on si však veril. Rozhoduje sa výlučne na základe svojho myslenia a svojich pocitov. 

Dnes je tento zápas skôr otázkou peňazí. Vémola verzus Végh 2 by si Atilla vedel predstaviť vo forme projektu a skôr zameraný na masy divákov. Pozerá  sa na to už len z biznisovej stránky. Ponuku by prijal, iba ak by finančne uspokojila hlavných protagonistov alebo Oktagon. 

MMA nie je šport pre hlupákov

Attila si všíma, že ľudia vnímajú MMA len ako šport pre primitívov. To však nie je pravda. Zápasník musí mať čistú hlavu. MMA je komplexný šport, rovnako ako silu potrebuješ aj správne myslenie. Musíš vedieť predvídať súperove kroky a taktiež pri každom zápase využívaš inú taktiku. 

VEDCI: Muži, ktorí zvládnu urobiť 40 klikov za minútu, majú drasticky nižšie riziko vzniku týchto chorôb

Taktiež sa so Šimonom porozprával o tom, že za úspechom stoja roky tvrdej driny a ťažké tréningy. Talent nezaručuje úspech. Na úspech sa treba pozerať komplexne – tvrdá drina, šťastie, talent a obchádzajúce zranenia.  

Svoju rozvážnu povahu si do ringu neberie 

Attila je pokojná a rozvážna povaha. Vďaka bojovým športom sa naučil disciplíne a úcte. V spoločnosti sa svojou silou neprezentoval a nikdy ju nezneužil. Veľa ľudí si však myslí, že rešpekt si musí „vybiť“.

Pozná športovcov, ktorí vyjdú von z tréningu, dobijú niekoho a myslia si, že teraz budú rešpektovaní, a ľudia sa ich budú báť. Toto však nebol Attilov prípad. „Ja som rešpekt dosiahol tak, že som povyhrával zápasy a videli na mne, že som šikovný.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK