Audi chce oživiť historickú značku Horch. Bude konkurenciou pre Maybach?

  • Okrem hromadného upúšťania od dieselových motorov sa v automobilovom svete rozmáha aj nový trend: delenie značiek na športovejšie a luxusnejšie podznačky s historickým podtónom
  • Naskočí na tento vlak aj Audi a znovuzrodená značka Horch?
audi_a8_l_3.0_tfsi_quattro_7
Audi
  • Okrem hromadného upúšťania od dieselových motorov sa v automobilovom svete rozmáha aj nový trend: delenie značiek na športovejšie a luxusnejšie podznačky s historickým podtónom
  • Naskočí na tento vlak aj Audi a znovuzrodená značka Horch?

Citroen a DS, Seat a Cupra, Volvo a Polestar, Mercedes a Maybach, Audi a Horch. Práve posledné menované sa pravdepodobne stane realitou, a to dokonca skôr, ako by sme si mohli myslieť. V Ingolstadte totiž zvažujú, že sa inšpirujú najväčším konkurentom – Mercedesom, ktorý siahol do minulosti a oživil luxusnú značku Maybach, z ktorej spravil svoju luxusnejšiu divíziu. Audi by mohlo siahnuť po názve Horch, ale poďme pekne po poriadku.

História

Začiatky dnes už neexistujúcej značky Horch siahajú na koniec 19-teho storočia. August Horch, bývalý manažér výroby Karla Benza, sa ešte pred začiatkom 20-teho storočia spojil s obchodným partnerom Sallim herzom a spolu založili novú spoločnosť. Oficiálne však spoločnosť vznikla až v roku 1904 pod názvom Horch & Cie. Motorwagenwerke AG.

Ako to však býva, vo vedení panovali nezhody. August mal problémy s finančným riaditeľom spoločnosti, a tak sa v roku 1909 rozhodol založiť ďalšiu spoločnosť, tentokrát pod názvom August Horch Automobilwerke GmbH. Keďže ale nevlastnil práva de facto k svojmu priezvisku, nemal inú možnosť, ako premenovať druhú spoločnosť. Rozhodol sa pre názov Audi. Horch totiž v historickej nemčine znamená „počuť“, respektíve „sluch“. Ak sa pozrieme na názov Audi a zablúdime do latinčiny, dostaneme sa k veľmi podobnému slovnému významu. Tomu sa hovorí kreativita!:)

V roku 1932 sa obe značky spojili so spoločnosťami DKW a Wanderer, výsledkom čoho bola automobilka Auto Union AG. Po druhej svetovej vojne sa niekoľko vedúcich pracovníkov presunulo do Bavorska, kde založili spoločnosť Auto Union GmbH, ktorá bola v roku 1965 prevzatá pod krídla koncernu Volkswagen AG. Toľko krátky náhľad to automobilovej histórie.

Súčasnosť a budúcnosť

Presuňme sa ale rýchlo späť do roku 2018. Portál Automotive News sa dostal k správe, podľa ktorej Audi plánuje oprášiť meno Horch. Prívlastok by mala dostať aktuálna vlajková loď A8, ktorá by mala byť ešte o čosi luxusnejšia. Podľa informácií zo zainteresovaných kruhov by nové označenie malo prísť spolu s modernizáciou vlajkovej lode, ktorá je naplánovaná niekde na stred životného cyklu generácie. To znamená rok 2020 – 2021.

 

Je zrejmé, že Audi týmto krokom cieli na Mercedes-Maybach triedy S. Avšak A8 Horch by mala mať rovnako veľký rázvor ako „obyčajná“ A8 vo verzii Long, no má byť vybavená luxusnejšími doplnkami. V správe sa konkrétne nachádza fráza „vybavená nad rámec bežnej A8“, čo v prípade Audi znamená napríklad špeciálne hliníkové disky, či odznaky Horch na C-stĺpiku.

Rovnako by sa aj pod kapotu malo dostať len to najlepšie, čo Audi ponúka. To znamená menovite vidlicový osemvalec, či twin-turbo 6,0-litrový motor W12. Ten sa ale ešte stále nenachádza v ponuke aktuálnej generácie A8. Podľa dostupných informácií má ísť ale o poslednú generáciu luxusnej limuzíny, ktorá sa bude ponúkať s mohutným W12 motorom. Nuž, emisné limity si neúprosne vyberajú svoje obete.

Zdroj: Startstop.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech