Austrália bude zisťovať prítomnosť koronavírusu u ľudí z odpadovej vody

  • Chce tak pomôcť monitorovať oblasti s najväčším výskytom nákazy COVID-19
  • Snahou je zmierniť obmedzenia v oblastiach, kde je výskyt ochorenia nižší
thisisengineering-raeng-qI7USKbZY_A-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (ThisisEngineering, unsplash.com)
  • Chce tak pomôcť monitorovať oblasti s najväčším výskytom nákazy COVID-19
  • Snahou je zmierniť obmedzenia v oblastiach, kde je výskyt ochorenia nižší

V nasledujúcich týždňoch budú austrálski výskumníci testovať prítomnosť nového koronavírusu u ľudí z odpadovej vody. Informovali o tom včera agentúru Reuters. Takéto zistenia by mali pomôcť odhaliť, v ktorej časti krajiny je vírus najrozšírenejší.

Jeden takýto systém už existuje

Štúdia, za ktorou stoja vedci z Národnej vedeckej agentúry CSIRO a štátnej Queenslandskej univerzity bude základom pre vývoj systému, ktorý by mohol následne znížiť obmedzenia v pohybe obyvateľstva. Nový projekt bude čerpať z už existujúceho systému, v rámci ktorého štátne agentúry monitorujú odpadové vody pokrývajúce asi 57 % obyvateľstva s cieľom zistiť prítomnosť nezákonných látok a drog v austrálskych mestách, píše Reuters.

Problematike sa venovala aj Česká televízia, ktorá uvádza, že monitorovacie zariadenie by malo byť spustené v priebehu niekoľkých týždňov a prvé výsledky by tak mala krajina vidieť už čoskoro.

V štúdii v Queenslande vedci dokázali zistiť génový fragment nového koronavírusu v neupravenej a teda surovej odpadovej vode z dvoch miestnych čističiek odpadových vôd.

Odber takýchto vzoriek, ktorý sa používa v širšom meradle, by bol schopný zistiť približný počet infikovaných ľudí, ktorí sa v danej oblasti nachádzajú bez toho, aby museli každého jednotlivca testovať, uviedla pre agentúru Reuters austrálska vedecká agentúra CSIRO.

V Austrálii sa v súčasnosti testuje pomocou bežných komerčných testov presne tak isto, ako na celom svete. Takýto spôsob masívnejšieho testovania by bol rýchlejší, efektívnejší, ale predovšetkým nápomocnejší lekárom a aj samotným obyvateľom.

kampan zadarmo od startitup

Zmiernia sa obmedzenia

Austrálsky premiér Scott Morrison vo štvrtok na tlačovej konferencii uviedol, že prísne opatrenia týkajúce sa obmedzenia pohybu budú platné ďalší mesiac. Hoci sa mnohí čelní predstavitelia austrálskej politiky snažia o uvoľnenie, premiér s týmto postupom vôbec nesúhlasí. Takto sa vyjadril aj vo včerajších večerných správach pre austrálsku 7NEWS.

Testovanie odpadových vôd by však mohlo k takémuto zmierneniu opatrení dopomôcť.

Považujem to za dôležitý nástroj na dohľad nad zmiernením obmedzení,“ povedal pre agentúru Reuters Paul Bertsch, lekár z výskumného tímu CSIRO. Monitorovať ochorenie a jeho ďalšie šírenie je viac ako nevyhnutné.

V Austrálii je aktuálne známych 6 497 prípadov s diagnózou COVID-19 a zatiaľ žiadne obete.

Zdroje: reuters.com, youtube.com, ceskatelevize.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech