Austrália zatkla ľudí úmyselne podpaľujúcich krajinu. Mali vyvrátiť, že za požiare môžu klimatické zmeny

  • Na sociálnych sieťach sa šíri dezinformačná kampaň týkajúca sa požiarov v Austrálii
  • Jej cieľom má byť šírenie informácii, že za požiare v krajine môžu podpaľači a nie klimatická kríza
  • Odborníci tvrdia, že v Austrálii prišlo v dôsledku požiarov o život už viac ako 800 miliónov zvierat
  • Dnes má navyše prísť k plošnému odstrelu tisícok tiav
selll
TASR/AP
  • Na sociálnych sieťach sa šíri dezinformačná kampaň týkajúca sa požiarov v Austrálii
  • Jej cieľom má byť šírenie informácii, že za požiare v krajine môžu podpaľači a nie klimatická kríza
  • Odborníci tvrdia, že v Austrálii prišlo v dôsledku požiarov o život už viac ako 800 miliónov zvierat
  • Dnes má navyše prísť k plošnému odstrelu tisícok tiav

Najnovšia analýza doktora Timothyho Grahama z Technickej univerzity v Queenslande naznačuje, že na Twitteri má dochádzať k úmyselnej dezinformačnej kampani, ktorej cieľom je spochybniť vplyv zmeny klímy na bezprecedentné požiare v Austrálii, informuje zdnet.com.

Timothy Graham zistil, že Tweety s „podpaľačským“ hashtagom #ArsonEmergency pochádzajú z podozrivých účtov v porovnaní s účtami, ktoré využívali napríklad hashtag – #AustraliaFire. Účty analyzoval prostredníctvom online nástroja, ktorý dokáže identifikovať či daný účet patrí skutočnému človeku alebo botovi. 

Timothy Graham pre ZDNet povedal, že je presvedčený, že niekto zorganizoval dezinformačnú kampaň na sociálnych sieťach, aby sa pokúsil presunúť vinu za austrálske požiare z klimatických zmien na podpaľačov.

Polícia Nového Južného Walesu oznámila, že doposiaľ z podpaľačstva obvinila spolu 24 ľudí. V súvislosti s podozrením z podpaľačstva od začiatku sezóny prírodných požiarov zatkla 183 osôb. Osoby mali aj napriek masívnym požiarom zakladať v krajine ohniská či odhadzovať ohorky z cigariet.

View this post on Instagram

There were about a dozen cyclists around me watching this (all men) and several commented that it was genuinely the best thing they’ve witnessed. What a truly wonderful experience. Check out my previous posts this morning for explanation. : Please see my “Go Fund Me” page which is on my Instagram profile bio that I have commenced to raise money for the rescue team caring for over 100 sick and injured koalas in Adelaide. @bikebug2019 : #cyclingtips #cycling #roadcycling #roadbike #roadbikelife #lifeonabike #travelbybike #cyclingphotography #cycleshots #rideyourbike #instacycle #veloclub #cyclinglife #fromwhereride #switchbacks #roadslikethese #cyclingpassion #cyclingworld #whenindoubtpedalitout #womenonbikes #womenriders @cyclingtips @veloclub.cc @iamspecialized @iamspecialized_wmn @womenridebikes #rideadelaide #radelaide #adelaide #adelaidehills #southaustralia #koala #koalabear #koalabears #australia

A post shared by Lulu (@bikebug2019) on

Správa o tom, že podpaľači prispeli k požiarom v Austrálii, je veľmi znepokojujúca. Ešte viac znepokojujúce je však zneužívnie informácie o podpalačtve ako „dôkazu”,  že zmena klímy je len akýsi hoax a Austrália je v plameňoch kvôli „chlapcom so zápalkami“.

Zahynulo viac ako 800 miliónov zvierat 

Podľa tvrdení ekológov z University of Sydney požiare v samotnom NSW zasiahli takmer pol miliardy zvierat. Toto číslo z 3. januára zahŕňa vtáky, plazy a cicavce okrem netopierov. Zo štatistík je vylúčený hmyz a žaby. Reálny počet uhynutých zvierat bude podľa odborníkov možné zistiť až po ustúpení požiarov. Najnovšie informácie však hovoria, že počet uhynutých zvierat presiahol 800-miliónov.

V médiách sa objavila aj informácia, že dnes kvôli požiarom príde k odstreleniu takmer 10-tisíc tiav, informoval CNN. Má ísť o žiadosť domorodých kmeňov v štáte Južná Austrália. Obrovské stáda zvierat kvôli pretrvávajúcemu suchu hľadajú zdroj vody aj v tamojších dedinách, kde ohrozujú obyvateľov, ničia flóru, ako aj infraštruktúru. Ťavy majú byť zabité ostreľovačmi z vrtuľníkov.

Premiér odmieta spájanie požiarov s klimatickými zmenami

V samotnej Austrálii medzičasom silnie hnev verejnosti voči premiérovi Scottovi Morrisonovi. Aj mnohé austrálske médiá sa zhodujú v tom, že odpoveď austrálskej vlády na obrovské požiare, ktoré si vyžiadali už najmenej osemnásť obetí, je veľmi nenáležitá, nedostatočná, a vyjadrenia samotného Morrisona k tejto téme sú necitlivé, informuje SITA.

Premiér argumentuje, že vláda robí pre zvládnutie požiarov všetko, čo je potrebné a tvrdohlavo odmieta, že by vysoko nadpriemerné teploty, ktoré prispeli k rýchlemu šíreniu požiarov, mohli mať niečo spoločné s klimatickými zmenami, ktorými sa jeho vláda odmieta zaoberať.

Hlavný spor medzi austrálskou vládou a opozíciou sa vedie o to, či by vláda vo svetle ničivých požiarov nemala predsa len začať bojovať proti klimatickým zmenám, čo Morrison vytrvalo odmieta. Austrálsky premiér dal už veľakrát najavo, že nemieni zasahovať do štruktúry austrálskeho priemyslu a snaha iných krajín posúvať sa k bezuhlíkovej ekonomike je mu cudzia.

„Je jedna vec, ku ktorej sa nezaviažeme, sú nezodpovedné, pracovné miesta likvidujúce a ekonomiku poškodzujúce ciele, o ktorých sa hovorí,“ vyhlásil ešte krátko pred Vianocami Morrison.

Zdroje: zdnet.com, CNN, SITA, police.nsw.gov.au

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech