Austráliu postihlo raritné zemetrasenie, ľudia vybiehali v panike do ulíc

  • Juhovýchod Austrálie postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,9
  • Pre zaľudnenú oblasť sú otrasy tejto intenzity zriedkavé, objavia sa približne každých 10 až 20 rokov
Austrália, zemetrasenie
TASR/James Ross/AAP Image via AP
  • Juhovýchod Austrálie postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,9
  • Pre zaľudnenú oblasť sú otrasy tejto intenzity zriedkavé, objavia sa približne každých 10 až 20 rokov

Juhovýchodnú časť Austrálie zasiahlo v stredu ráno zemetrasenie s magnitúdou 5,9, ktoré vyvolalo obavy v druhom najväčšom meste krajiny Melbourne, kde ľudia v panike vybiehali na ulice. Podľa dostupných informácií nedošlo k zraneniam, len k škodám menšieho rozsahu, informovala agentúra AFP.

Otrasy takejto intenzity sú na pomerne husto zaľudnenom juhovýchode Austrálie nezvyčajným javom a vyskytujú sa len zhruba raz za 10-20 rokov. Celkovo ide o najsilnejšie zemetrasenie v Austrálii od roku 2019, píše agentúra AP. Varovanie pred vznikom vĺn cunami vydané nebolo.

Stredajšie zemetrasenie vzniklo o 9.00 h miestneho času (01.00 h SELČ) v malej, približne 10-kilometrovej hĺbke, pri meste Mansfield ležiacom približne 130 kilometrov severovýchodne od Melbourne. Bolo ich cítiť aj v lokalitách vzdialených stovky kilometrov od epicentra, údajne aj v Sydney či Canberre. Najvzdialenejšie miesto, z ktorého obyvatelia hlásili otrasy, ležalo od epicentra zhruba 700 kilometrov.

Ľudia cítili prevažne len otrasy budov a padanie predmetov zo stolov a políc. Po hlavnom zemetrasení nasledovala séria slabších dotrasov. Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona, ktorý sa zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, zatiaľ nie sú informácie o zranených osobách.

Médiá priniesli zábery menších materiálnych škôd, napríklad tehál popadaných z budov v Melbourne a jeho predmestiach. V jednej z miestnych nemocníc otrasy spôsobili výpadok dodávok elektriny.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie