Austrálska megabatéria od Tesly zarobila už za prvé dni pekný balík peňazí

  • Tesla spolupracovala v Austrálii na vytvorení najväčšej batérie na svete.
  • Len pár dni po spustení pomohla pri výpadku energie vo vzdialenej elektrárni.
tesla_powerpack_2
gizmodo.com.au
  • Tesla spolupracovala v Austrálii na vytvorení najväčšej batérie na svete.
  • Len pár dni po spustení pomohla pri výpadku energie vo vzdialenej elektrárni.

Najväčšia batéria na svete, ktorá sa nachádza na juhu Austrálie, dokazuje, že spolupráca so spoločnosťou Tesla mala zmysel. Začiatkom decembra minulého roka spustila austrálska energetická spoločnosť Neoen v spolupráci v americkým gigantom megaprojekt – najväčšiu batériu na svete s výkonom až 100 MW. Muskovi sa teda podarilo splniť svoj ciel, a to postaviť veľkokapacitnú batériu do 100 dní. Avšak tento úspešný projekt neprestáva udivovať.

14. decembra 2017 došlo v uhoľnej elektrárni nachádzajúcej sa pri austrálskom meste Victoria ku krátkemu výpadku elektriny. Stačilo však iba niekoľko milisekúnd a batérie od Tesly predišli istej katastrofe a dodali elektrárni potrebnú elektrickú energiu na jej bezproblémový chod, pričom Muskova farma batérii je od elektrárne vzdialená až 1000 kilometrov. 

Podľa najnovších informácií Renew Economy sa spoločnosti Neoen, vlastníkovi najväčšej batérie na svete, podarilo v prvých dňoch fungovania zarobiť už milión austrálskych dolárov, čo je v prepočte asi 643 tisíc eur.

V súčasnosti je 70% výkonu batérií vyhradených pre austrálsku vládu a zvyšných 30 % plánuje Neoen využiť pre trh. Podľa Renew Economy dokáže Neoen zarobiť na jednej megawatthodine až 10 tisíc eur, pričom 100 % energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Časté výpadky trápia Austráliu už niekoľko rokov. Vysoké teploty a zastaralé elektrárne spôsobili postupné zvyšovanie cien.

Nespoľahlivosť solárnej či veternej energie však môže nahradiť systém batérií, na ktorom pracovali Tesla a Neoen. Ukázalo sa teda, že Tesla v Austrálii vytvorila naozaj efektívny systém, ktorý je nielen spoľahlivý a účinný, ale na druhú stranu je aj výnosný spôsob riešenia energetických problémov v postihnutej oblasti. Neoen plánuje v blízkej budúcnosti vytvoriť ďalšiu superbatériu na severovýchode Austrálie v štáte Queensland.

zdroj: futurism.com / electrek.coreneweconomy.com.au

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK