Auto môžeš šoférovať aj bez klasického „vodičáka“. Na trhu sa rozmohol predaj vozidiel pre tínedžerov, kúpiš ich aj na Alze

  • Autá, na ktorých môžeš jazdiť bez vodičského preukazu, dobývajú európsky automobilový trh
  • Väčšinou ide o malé štvorkolesové dvojmiestne vozidlá s rýchlosťou pod 45 km/h
  • Kto môže takéto auto využívať, koľko stojí a aké sú jeho technické parametre?
lozz
AIXAM
  • Autá, na ktorých môžeš jazdiť bez vodičského preukazu, dobývajú európsky automobilový trh
  • Väčšinou ide o malé štvorkolesové dvojmiestne vozidlá s rýchlosťou pod 45 km/h
  • Kto môže takéto auto využívať, koľko stojí a aké sú jeho technické parametre?

Pre ľudí, ktorí nemajú vodičský preukaz, je možnosť samostatnej jazdy po cestách veľmi atraktívna. Práve pre nich vznikli vozidlá, ktoré sa napriek svojej automobilovej konštrukcii dajú zaregistrovať ako mopedy. Majiteľom štvorkolesového vozidla sa tak môžu stať aj tínedžeri bez klasického vodičského oprávnenia typu B.

Štvorkolesové vozidlá alebo mini autá sú rozdelené do dvoch kategórií z hľadiska ich hmotnosti. Kategória „light“ zahŕňa vozidlá do 350 kilogramov, s označením L6e. Potom je tu kategória „heavy“, kde je hmotnostný rozsah 350 až 550 kilogramov, označená je L7e. Autá s označením (L6e) nevyvíjajú ohromujúci výkon, ich maximálna rýchlosť je 45 km/h a maximálny výkon iba 4 kW. 

To má aj svoje výhody. Nízka hmotnosť a výkon sa premietajú do spotreby paliva pod 3 litre na 100 kilometrov. Dôležitým obmedzením je aj maximálny objem valcov motora, ktorý nemôže presahovať 50 cm3. Práve vďaka nízkej hmotnosti a požiadavke na objem motora môžu takéto auto šoférovať aj ľudia s vodičákom skupiny AM, ktorý je možné na Slovensku získať už v 15-tich rokoch.

Získanie tohto typu dokladu je stále oveľa jednoduchšie ako získanie „dospelého“ vodičského preukazu skupiny B. Vyžaduje sa školenie a len pár hodín teórie a praxe.

V prípade ťažšieho typu mini auta (L7e) je už vyžadovaný preukaz skupiny B1. Autá, ktoré spĺňajú požiadavky pre skupinu B1, sú oveľa rýchlejšie a ťažšie ako tie v kategórii AM.

Ich hmotnosť môže byť až 550 kilogramov a výkon motora nesmie prekročiť 15 kW, čo je približne 21 koní. Takéto vozidlá môžu dosiahnuť rýchlosť až 100 km/h.

Zväčša nejde o modely, ktoré by si človek kupoval na dlhé roky. V tejto kategórii je teda dosť veľký trh s ojazdenými vozidlami. Navyše ide o autá vyznačujúce sa nízkym opotrebovaním a nízkym počtom najazdených kilometrov.

Medzi obľúbené mini vozidlá patrí Aixam či Renault Twizy ( od 12 800 eur). Aixam E City pack si vieš dokonca kúpiť aj online na Alze a to za cca. 19 400 eur. Ide o elektromobil z produkcie popredného francúzskeho výrobcu a má nulové emisie.

Dojazd po meste je približne 80 kilometrov v ideálnych podmienkach a mimo mesta až 130 kilometrov. Vďaka malým rozmerom ho zaparkuješ veľmi jednoducho a skoro kdekoľvek. Nabíjanie na 100 % trvá približne 3 hodiny a 30 minút. V prípade nutnosti ti hodina nabíjania predĺži dojazd o 25 kilometrov.

V rámci udržania vysokej bezpečnosti je rám vozidla skonštruovaný z extrudovaného hliníka, ktorý je výrazne odolnejší ako lisovaný plech. Na rám posadená karoséria je vyrobená z farebne tónovaného plastu.

Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí pružnosť, odolnosť i vysoká absorpcia energie z nárazu. V testovacích crash-testoch zostáva jadro okolo posádky neporušené a bez výraznej deformácie. Zaujímavosťou je, že bezpečnostné pásy ani po náraze nezostanú zablokované. 

Určite ťa budú zaujímať prevádzkové náklady, ktorým rozhodne nemôže konkurovať ani ten najlepší naftový motor. Očakávaj náklady vo výške zhruba 1 euro na najazdených 100 kilometrov. To je úplne fantastická hodnota, ktorá nemá konkurenciu.

Mini autá môžu však vyvolávať i určité obavy z hľadiska ich bezpečnosti a správania sa na ceste. Treba si však uvedomiť, že sú navrhnuté tak, aby mali stabilné rozloženie hmotnosti a nedajú sa prevrátiť.

Dobre fungujú v daždi aj snehu. Vozidlá majú všetko potrebné vybavenie, teda bezpečnostné pásy, svetlá, stierače a spätné zrkadlá. Mini autá majú zvyčajne 2 miesta na sedenie a sú vybavené automatickou prevodovkou.

Ide o veľmi dobrú alternatívu ku skútrom a mopedom. Znamenajú oveľa lepšiu bezpečnosť a možnosť cestovať bez ohľadu na počasie a ročné obdobie. 

Zdroje: AIXAM, Renault, slovensko.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá