Autobusová stanica, za ktorú sa nemusíme hanbiť, nie je iba v Bratislave. Jedna sa pýši prestížnym ocenením

  • V roku 2019 bola dokončená rekonštrukcia autobusovej stanice v Nitre
  • Vlastníkom stanice je spoločnosť Megaspol z Nitry, ktorá v druhej fáze modernizovala stanicu
  • Fotografie modernej stanice obleteli svet a získali prestížnu cenu
nitra stanica
Egoé
  • V roku 2019 bola dokončená rekonštrukcia autobusovej stanice v Nitre
  • Vlastníkom stanice je spoločnosť Megaspol z Nitry, ktorá v druhej fáze modernizovala stanicu
  • Fotografie modernej stanice obleteli svet a získali prestížnu cenu

Nitrianska autobusová stanica je v prevádzke od roku 1978 a podľa denníka SME ňou denne prejde približne 27-tisíc cestujúcich a tisíc spojov. V roku 2015 sa začalo s jej rekonštrukciou, ktorá stála približne 2 milióny eur. 

Dnes sa v Nitre nachádza moderná autobusová stanica, ktorá je obklopená malými stánkami s občerstvením. Tie však momentálne dôležité nie sú. Pozrime sa na samotnú stanicu, ktorá získala ocenenie iF Design Award za prestrešenie nástupísk pre diaľkové linky. Dôvodom je estetika a technická vynaliezavosť.

zdroj: Egoé

Špecifický projekt

Jaroslav Janačka zo skupiny Egoé, ktorá stojí za návrhom, projektom a aj montážou samotnej autobusovej stanice, hovorí, že projekt v Nitre je špecifický tým, že všetky nástupiská diaľkových liniek kryje elegantná súvislá strecha.

Pre denník SME zároveň dodáva, že cestujúci sú vďaka nej chránení pred nepriaznivým počasím. O financovanie modernizácie sa postarala aj spoločnosť Arriva Nitra, ktorá pôvodne avizovala, že zastrešené budú všetky prechody medzi nástupišťami. Tento nápad však spoločnosť neskôr prehodnotila. 

zdroj: Egoé

„Inovatívny dizajn je v tomto prípade jedinečnou kombináciou estetickej primeranosti a technickej vynaliezavosti,“ povedali porotcovia iF Design Award o prestrešení diaľkových nástupísk v Nitre. 

Architekti a projektanti stavby sa však museli popasovať s viacerými komplikáciami. Bojovať museli s odvedením dažďovej vody, zaistením dostatočného presvetlenia a primeranou vzdialenosťou nosných stĺpov tak, aby plnili funkciu a zároveň konštrukciu opticky nepreťažovali.

Byt, v ktorom je šatník väčší ako celá tvoja garsónka. Penthouse s výhľadom na Dunaj je práve na predaj

Dlhodobý projekt

Hoci by to nikto nečakal, samotná realizácia projektu trvala pomerne dlho. Ako sme už spomínali, začala v roku 2019. Záverečné rekonštrukcie sa týkali najmä nástupísk diaľkových liniek. Aj keď sa hovorilo, že rekonštrukcia bude trvať rok a pol, no miesto toho sa to pretiahlo na približne 4 roky. 

„Hlavným dôvodom bola zmena projektu. Bolo treba renovovať všetky siete, s čím sme nerátali, boli tam technické veci, s ktorými sme nemohli počítať,“ povedal vtedy Juraj Kusy, generálny riaditeľ Arrivy Nitra.

zdroj: Egoé

Čo bude so stánkami?

Na nitrianskej autobusovej stanici sa nachádza aj niekoľko stánkov, ktoré návštevníkom ponúknu langoše, nápoje a iné pochutiny. Aká je však ich budúcnosť? V roku 2019 mesto oznámilo, že namiesto stánkov s občerstvením by mala vzniknúť moderná polyfunkčná budova. 

Nachádzať by sa tam mala čakáreň, predajňa lístkov, trafika, kaviareň, služby rýchleho občerstvenia, lekáreň, sociálne zariadenia a dispečing spolu so zázemím dopravnej spoločnosti. Pre denník SME to v roku 2019 potvrdili spoločnosti Megaspol a Arriva. 

Ako to však s budovaním polyfunkčnej budovy bude, nie je známe. Dnes sa v blízkosti nitrianskej autobusovej stanice nachádzajú stánky, ktoré sa podľa všetkého nebudú tak skoro zatvárať. 

Zdroje: SME , SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK