Automobil z roku 1901 sa dočkal moderného šatu. Pozri sa ako vyzerá

  • Mercedes-Benz stál pri zrode „moderného automobilu", ako ho poznáme dnes
  • Luxusné spracovanie s inšpiráciou pôvodného dizajnu stojí za to
  • Na cesty sa nikdy nedostane, no ako zberateľský kúsok by sa určite vynímal krásne
media.daimler.com
  • Mercedes-Benz stál pri zrode „moderného automobilu", ako ho poznáme dnes
  • Luxusné spracovanie s inšpiráciou pôvodného dizajnu stojí za to
  • Na cesty sa nikdy nedostane, no ako zberateľský kúsok by sa určite vynímal krásne

Nový koncept Vision Mercedes Simplex od spoločnosti Daimler s nečakaným dizajnom je návratom späť ku koreňom moderných automobilov. Písal sa rok 1901, keď sa na štartovej čiare pretekov Race Week vo francúzskom Nice objavilo auto, aké dovtedy svete nevidel – vysokovýkonné auto od Daimler-Motoren-Gesellschaft na návrh vizionára Emila Jellinka.

Staré v novom

Prelomový model Mercedes 35 PS dostal pomenovanie po Jellinkovej dcére a jeho jedinečnosť spočívala v úplne novej architektúre šasi, novým dizajnom a výkonným motorom s chladením v prednej časti vozidla.

Tento dizajn je známy ako  prvý moderný automobil a hlásil cestu k novej ére. Rozloženie častí vozidla, ktoré bolo predstavené pred viac ako storočím zostáva dodnes technickou základňou všetkých automobilov,“ zdôrazňuje Daimler v tlačovej správe.

Koncept Vision Mercedes Simplex, ktorý sa však na cesty nikdy nedostane, si pripomína tento historický moment zo začiatku minulého storočia a ponúka stelesnenie histórie v modernom štýle.

zdroj: media.daimler.com

Prednej časti vozidla dominuje výrazný rám z ružového zlata, ktorý lemuje veľký 3D vypuklý displej, na ktorom sa zobrazuje pôvodné logo „Mercedes“, ako aj iné dôležité animácie o stave vozidla.

Historicita na prvom mieste

Snaha čo najviac zachovať prvky historického modelu 35 PS je zreteľná aj na absencii čelného skla, predných svetlometov ale aj spätných zrkadiel, nakoľko sa podľa Daimler jednalo o výhradne športové vozidlo. Na remeselné spracovanie pôvodného vozidla odkazuje kožená taška v zadnej časti, ktorá dotvára oblejší tvar vozidla.

zdroj: media.daimler.com

Azda najvýraznejším prvkom interiéru, ak ho tak môžeme nazvať, je mohutný stĺpik a nezvyčajný volant, ktorý je podľa autora inšpirovaný námorníctvom. Na prístrojovej doske absentujú veľké displeje no nechýbajú analógove hodiny. Na bielej ploche sa vodičovi zobrazujú len tie najdôležitejšie informácie, ktoré potrebuje v konkrétnej dopravnej situácií vedieť.

Ladiaci interiér

Samotný interiér sa rovnako ako zvyšok konceptu nesie v duchu histórie a jednoduchosti, no v luxusnom prevedení. Všetko je prepracované do posledného detailu a celé to k dokonalosti privádza kombinácia bielej farby s prvkami ružového zlata. Modrá farba čalúnenia podlahy a dvojmiestnej „sedačky“ po vzore štýlového nábytku je v kombinácií s bielo čiernou karosériou ozaj podareným kúskom.

zdroj: media.daimler.com

Iba značka, ktorá je tak silná ako Mercedes-Benz, je schopná fyzickej symbiózy histórie a budúcnosti. Vision Mercedes Simplex symbolizuje premenu luxusu značky Mercedes-Benz,“ povedal hlavný dizajnér Daimler.

Síce sa model nikdy nedostane na cesty, no to nie je jeho zámerom, pretože v sebe nesie úplne iné posolstvo. Cieľom konceptu je totižto demonštrovať celému svetu víziu a predstavu digitálneho luxusu značky Mercedes-Benz.

Zaujímavosťou je, že v oficiálnej tlačovej správe spoločnosti Daimler nie je žiadne bližšie info o elektromotore, o jeho výkone, technickom prevedení či špecifikáciách. Rovnako tak nie je reč o zvláštne spracovanom odpružení vozidla ani o samotných kolesách, ktoré sú naozaj nezvyčajné.

Podľa renderov to pôsobí, akoby sa neotáčali celé, ale stred bol pevný a otáčala by sa len ich vonkajšia časť.

zdroj: media.daimler.com

zdroj: media.daimler.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech