Automobilový gigant, ktorý pôsobí aj na Slovensku, chystá veľké prepúšťanie. O prácu príde množstvo ľudí

  • Volkswagen zníži počet zamestnancov
  • Využije na to zložitý algoritmus
  • Situácia je napätá
Volkswagen
Ilustračná foto TASR/Sina Schuldt/dpa
  • Volkswagen zníži počet zamestnancov
  • Využije na to zložitý algoritmus
  • Situácia je napätá

Nemecký automobilový koncern Volkswagen bude musieť zredukovať svoje aktivity. Ako informuje denník SME, podľa predsedu odborovej organizácie vo VW Škoda Auto Jaroslava Povšíka je situácia v tejto spoločnosti mimoriadne napätá.

Svoje aktivity bude musieť zmeniť v oblasti rozsahu investícií, cash flow, atraktívnosti modelov pre zákazníkov a škrty vo vývoji softvéru. Tieto aktivity totiž brzdia celý koncern a posúvajú tak termín, kedy sa majú uviesť nové elektromobily na trh.

Šetrenie vo Volkswagene 

Povšík sa vyjadril, že sa počet pracovníkov zníži. Využitý pritom bude zložitý algoritmus, a to vo všetkých závodoch koncernu. Startitup oslovil hovorkyňu Volkswagen Slovakia Luciu Kovarovič Makayovú. Vyjadrila sa, že aj naďalej prijíma nových zamestnancov.

Výrobný podnik Volkswagen Slovakia je už viac ako tri desaťročia stabilným a spoľahlivým zamestnávateľom tisícok ľudí. Na konci minulého roka sme začali s výrobou nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb a zároveň sa pripravujeme na nábeh nového, plne elektrického SUV Porsche Cayenne. V tejto súvislosti aj naďalej priebežne prijímame nových zamestnancov, najväčší dopyt je po odborníkoch s elektrotechnickým vzdelaním,“ uviedla Kovarovič Makayová s tým, že informácie mimo ich výrobných závodov im neprislúcha komentovať.

Povšík navštívil zasadnutie európskej a svetovej rady koncernu, po ktorom situáciu opísal pre najnovšie vydanie týždenníka Škoda Odborár. Na zasadnutí sa každoročne stretáva celé predstavenstvo koncernu Volkswagen.

Minulý rok predstavilo vedenie koncernu ozdravný balíček. Ten má pomôcť zvýšiť zisk do roku 2026 až o desať miliárd eur. V rámci tohto balíčka úsporných opatrení zakázala skupina Volkswagen napríklad svojim vrcholovým manažérom používať na služobných cestách športové vozidlá značky Porsche.

Od začiatku roka si už teda nemôžu objednať Porsche ako služobné vozidlo. Tento krok má zasiahnuť približne 200 osôb. V rámci balíka sa zároveň majú znížiť personálne náklady v administratíve o 20 %. V tomto roku majú úsporné opatrenia priniesť vyšší zisk vlajkovej značky Volkswagen o štyri miliardy eur.

Potreba reštartu európskeho automobilového priemyslu

Európski tradiční giganti ako Volkswagen, Renault a Stellantis hľadajú nekonvenčné stratégie, aby čelili rastúcej konkurencii z Číny a spoločnosti Tesla na trhu elektrických vozidiel. Dokonca uvažujú nad tým, že sa spoja a budú pracovať na vývoji lacnejších elektromobilov, aby si udržali konkurencieschopnosť.

Vo svojej analýze to konštatovala začiatkom roka agentúra Bloomberg. Na jej závery upozornila Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA). Predaj elektromobilov sa totiž spomalil a rastie najpomalším tempom za posledných päť rokov. Neočakávané spomalenie dynamiky pritom zosilňuje konkurenčný tlak.

Budúci rok budú v Európskej únii platiť prísnejšie pravidlá týkajúce sa emisií, čo znamená, že výrobcovia budú musieť predávať viac áut na batériový pohon alebo čeliť vysokým pokutám.

Kým teda neustále rastie tlak na európskych výrobcov v súvislosti s predajom elektromobilov, do celého procesu vstupujú čínski výrobcovia podporovaní štátom s modelmi, ktoré sú často lepšie a lacnejšie.

„Ak Európania neprídu s fungujúcim plánom B, riskujú zemetrasenie v priemysle, ktorý zamestnáva približne 13 miliónov ľudí a tvorí 7 % ekonomiky Európskej únie,“ konštatovala agentúra Bloomberg. Pokiaľ sa im nepodarí dostať stratégie späť na správnu cestu, európski výrobcovia riskujú ďalšie zaostávanie.

Investícia Volkswagenu

Ako informuje TASR, v najbližších rokoch plánuje automobilka Volkswagen investovať do amerického výrobcu elektrických vozidiel Rivian približne 5 miliárd USD (4,67 miliardy eur). Investícia je súčasťou plánovaného spoločného podniku s americkou firmou, od čoho si nemecká automobilka sľubuje zrýchlenie vývoja softvéru v tejto oblasti.

Po vytvorení spoločného podniku bude mať Volkswagen priamy prístup k technológii Rivianu pre výrobu elektromobilov, ktorú plánuje uplatniť vo svojich elektrických vozidlách.

„Prostredníctvom tejto spolupráce dosiahneme pre naše vozidlá najlepšie riešenia omnoho rýchlejšie a pri nižších nákladoch,“ povedal generálny riaditeľ Volkswagen Group Oliver Blume, podľa ktorého si tak VW posilní technologický profil a konkurencieschopnosť.

V prvej fáze Volkswagen investuje do americkej firmy jednu miliardu dolárov. Neskôr by mal investíciu zvýšiť o ďalšie štyri miliardy.

Zdroje: SME, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá