Automobilový sektor čakajú v tomto roku výzvy. Apelujú hlavne na upokojenie vnútropolitickej situácie

  • Pri hodnotení krokov vlády v minulom roku vyzdvihol zväz najmä opatrenia, ktoré smerovali na udržanie pracovných miest
  • Tento rok sa treba zamerať na niekoľko oblastí
automobilka slovensko
TASR/Lukáš Grinaj
  • Pri hodnotení krokov vlády v minulom roku vyzdvihol zväz najmä opatrenia, ktoré smerovali na udržanie pracovných miest
  • Tento rok sa treba zamerať na niekoľko oblastí

Automobilový sektor bude v roku 2022 čeliť viacerým význam, jeho predstavitelia preto apelujú na upokojenie vnútropolitickej situácie a štátnických rozhodnutí.

Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula, nevyhnutná je systematická podpora investícií, zvýšenie konkurencieschopnosti v oblasti daní a odvodov, ale aj stransparentnenie podnikateľského prostredia a zlepšenie vymožiteľnosti práva.

Automobilka. Výroba áut
zdroj: TASR/AP/Martin Schutt

Urýchliť treba podľa predstaviteľov automobilového priemyslu aj transformáciu školského systému, podporiť rozvoj spolupráce akademickej obce a priemyslu v oblasti aplikovaného výskumu a vývoja a v neposlednom rade zabezpečiť rozvoj infraštruktúry pre alternatívne palivá a podporiť trh s vozidlami na alternatívny pohon.

Riešenia už nemôžu odkladať

„Je toho veľa, mnohé požiadavky sú výsledkom dlhodobého nezáujmu a neplnenia z minulosti. Pribúdajú však ďalšie, odsun riešení si už nemôžeme dovoliť,“ zdôraznil Pribula.

Pri hodnotení krokov vlády v minulom roku vyzdvihol zväz najmä opatrenia, ktoré smerovali na udržanie pracovných miest. Tie boli podľa nich jedným z faktorov, ktorý zabezpečil, že po oživení boli fabriky schopné okamžite naštartovať výrobu. Vďaka tomu bol výpadok v automobilových výrobách oproti rekordnému roku 2019 len o niečo málo viac ako 10 %.

„Čo hodnotíme negatívne je spôsob prijímania zásadných opatrení, neprehľadnosť v komunikácii a zneisťovanie spoločnosti tým, že diskusie o zásadných opatreniach neprebiehajú v odborných diskusiách v uzavretých rokovacích miestnostiach za účasti kľúčových aktérov, ale na sociálnych sieťach,“ skonštatoval Pribula.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie