Až 12 amerických systémov údajne zničil ruský vojak. Ukrajina sa smeje

  • Ruský vojak Ivanov vraj samopalom zničil 12 amerických systémov HIMARS
  • Ukrajinský minister obrany sa na tom pobavil
americký systém HIMARS
Ilustračný obrázok, SITA/AP Photo/Mosa'ab Elshamy, File
  • Ruský vojak Ivanov vraj samopalom zničil 12 amerických systémov HIMARS
  • Ukrajinský minister obrany sa na tom pobavil

Ukrajina neprišla o žiadny z vysokovýkonných delostreleckých raketových systémov HIMARS, ktoré jej dodali Spojené štáty.

V rozhovore pre Hlas Ameriky to povedal ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov, upozornil na to web Ukrajinská pravda.

Reznikov narážal na nedávne správy o hrdinskom čine ruského vojaka Ivanova, ktorý údajne len pomocou kalašnikova sám dokázal zničiť 12 takýchto amerických systémov, ktoré používa ukrajinská armáda.

„Absolútne zodpovedne môžem povedať, že sme neprišli ani o jeden HIMARS. Preto keď si v ruských médiách či na sociálnych sieťach prečítate, že vojak Ivanov nabúral nákladné auto, v ktorom s kalašnikovom zničil 12 systémov HIMARS, môžete sa jednoducho smiať a povedať si, že to je systém ich propagandy. Je to však hlúpe,“ skonštatoval Reznikov.

Bezvýznamná pomoc

Rusko podľa ich slov „nepotrebuje“ použiť jadrové zbrane na dosiahnutie svojich cieľov na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu.

„Z vojenského hľadiska nie je potrebné použiť jadrové zbrane na Ukrajine na dosiahnutie našich cieľov,“ povedal Šojgu účastníkom konferencie o medzinárodnej bezpečnosti v Moskve.

„Hlavným účelom ruských jadrových zbraní je odradiť jadrový útok, ich použitie je obmedzené na mimoriadne okolnosti, ktoré sú definované v ruských sprievodných dokumentoch a tie sú prístupné verejnosti,“ dodal.

„Na tomto pozadí sa v médiách šíria špekulácie o údajnom použití ruských taktických jadrových zbraní počas špeciálnej vojenskej operácie alebo o pripravenosti použiť chemické zbrane. Všetky tieto informácie sú absolútna lož,“ povedal.

Šojgu tiež poznamenal, že vysokovýkonné delostrelecké raketové systémy HIMARS, ktoré Spojené štáty dodali Ukrajine, nemajú na bojisku „významný vplyv“.

Podľa neho boli spolu s americkými húfnicami „povýšené Západom do úlohy super zbraní“, ale „nemajú veľký vplyv na situáciu“. „Ruské zbrane však v bojoch potvrdili svoje najlepšie kvality,“ skonštatoval ruský minister obrany.

Raketa v lete
zdroj: TASR/AP, Huizhong Wu

Vplyv na vojenské operácie

Spojené štáty sa však dištancujú od nedávnych udalostí. Ide o mohutné výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na anektovanom Kryme. Vylučujú, že by explózie mohli byť spôsobené zbraňami, ktoré Kyjevu dodal Washington. Uviedol to v piatok vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu, ktorého citovala agentúra AFP.

USA dodali ukrajinskej armáde už značné množstvo munície a zbraní, avšak žiadne z nich by podľa neho Ukrajincom neumožnili útočiť tak hlboko na územiach ovládaných Ruskom.

„Neposkytli sme nič, čo by (Ukrajincom) umožnilo zaútočiť na Krym,“ povedal novinárom predstaviteľ Pentagónu, ktorý si neželal byť menovaný.

Konkrétne vylúčil, že by výbuchy na Kryme mohli spôsobiť americké taktické balistické strely ATACMS, ktoré je možné odpaľovať z mobilných raketometov HIMARS. Takéto raketomety už Spojené štáty Ukrajine dodali, ale strety tohto typu nie, uviedol citovaný činiteľ.

Pentagón podľa neho nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohol stanoviť, či na Kryme došlo k raketovému útoku, alebo išlo o akt sabotáže. Výbuchy však mali „dosť výrazný vplyv na operácie a personál ruského letectva“.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá