Až 400 Slovákov zrušilo svoje lety, boja sa koronavírusu. Ako neprísť o peniaze alebo dovolenku?

  • WHO v dôsledku stále narastajúceho rizika a s ním spojených tragických udalostí núti myslieť Slovákov preventívne
  • Zo strachu rušíme lety, no o peniaze prísť nechceme
  • Čo robiť, aby sme zabránili finančným stratám?
lety cina
TASR/AP/Martin Baumann
  • WHO v dôsledku stále narastajúceho rizika a s ním spojených tragických udalostí núti myslieť Slovákov preventívne
  • Zo strachu rušíme lety, no o peniaze prísť nechceme
  • Čo robiť, aby sme zabránili finančným stratám?

Hainan Airlines z Viedne do Šen-čenu a z Prahy do Pekingu, China Eastern z Budapešti do Šanghaja či China Southern z Viedne cez Urumči do Kantonu. Tak vyzerá len časť zoznamu zrušených letov čínskych dopravcov na najbližšie dni a týždne kvôli situácii ohľadom koronavírusu.

Netýka sa to len letov, ktorých konečnou destináciou je Čína. Ide aj o iné cieľové krajiny, no s prestupom na rizikových letiskách. Slováci sa boja, no riešenie existuje.

400 dotknutých klientov

Aké je riešenie? Možno si myslíš, že žiadne. Cestovné kancelárie však ponúkajú veľmi promptnú a efektívnu možnosť, ako zmeniť dovolenku plnú strachu z nákazy na vytúžený oddych bez obáv.

zdroj: TASR/AP

Dotknutým klientom napríklad poskytujeme kredit v sume zrušenej letenky na kúpu novej bez prestupu v Číne alebo v úplnej inej destinácii. Často za zvýhodnených podmienok u iných dopravcov,” vysvetľuje manažér CK Pelikán pre vzťahy s verejnosťou Jozef Rybár.

Letenky do Číny si ešte minulý rok zakúpili tisíce Slovákov. Podľa slov cestovej kancelárie to súviselo s pozitívnym PR a skvelými cenami, ktorými Čína lákala našich krajanov na objavovanie jej krás.

Len do konca februára na slovenskom trhu evidujeme asi 400 klientov s letenkami dotknutých čínskych aeroliniek. Ich zrušené či ohrozené lety od začiatku vybavujeme podľa urgencie,” opisuje Rybár s tým, že väčšina ich zákazníkov si vyberá práve storno „čínskej” letenky a následne kúpu novej.

Pomôžu ti do 48 hodín

Je jasné, že refundácia letenky trvá dlhšie ako dva dni. Klasický čas, za ktorý sa požiadavka o storno cestovného lístka a vrátenie peňazí vybaví, je 4-8 týždňov. Presne preto sú tu mediátori, ktorí ti pomôžu. CK Pelikán funguje spôsobom, že akonáhle zadáš požiadavku o zrušenie letenky či už telefonicky, fyzicky alebo online, dostaneš do 48 hodín darčekovú poukážku, ktorú môžeš následne použiť na kúpu novej letenky či zájazdu do akejkoľvek inej destinácie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Hodnota takejto poukážky je presne taká, ako suma, ktorú by ti storno vrátili za bežný čas jeden až dva mesiace. Takúto poukážku nemusíš použiť hneď a teda do konca roka 2021. Máš na to vyše jeden rok. Dovtedy je predpoklad, že sa krízová situácia na východnej pologuli upokojí a ty tak budeš môcť vycestovať aj do krajín či miest, ktoré sú dnes považované za rizikové.

Ako na to?

Podľa zákona ti však každá letecká spoločnosť vráti za zrušený let peniaze. Otázkou však je – dokedy. V prípade Číny, kedy je v pohotovosti celý svet, sú preto cestovné kancelárie k svojim zákazníkom ústretovejšie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Niektoré letecké spoločnosti zrušili lety do Číny až na nasledujúcich 5 mesiacov, príkladom je aerolinka Delta, ktorá nasledovala väčšie letecké spoločnosti typu British Airways. Ich lietadlá nepoletia do rizikových oblastí do konca februára 2020. Do konca marca do Číny nelietajú ani linky American Airlines.

Právo je na tvojej strane

Nárok na vrátenie peňazí máš až do výšky 600 eur. Ak ti letecká spoločnosť pri meškaní či dokonca zrušení letu ponúkne kompenzáciu len v podobne darčekového predmetu, občerstvenia či špeciálnej letiskovej lobby, netreba sa s tým uspokojiť.

Spoločnosti, ktoré ti pomôžu s vrátením peňazí existujú aj na Slovensku a urobia to navyše zadarmo. Budeš čakať viac, ako dva sľúbené dni, ale jednoduchým vyplnením formulára, ktorý zvládneš aj v najväčšom emočnom vypätí, si zabezpečíš vrátenie sumy za let a upokojíš svedomie.

Nezabúdaj, že výška vrátenia peňazí súvisí predovšetkým s počtom kilometrov, ktoré si mal preletieť. Minimálna vratná čiastka však predstavuje 250 eur. Je to možné aj v prípade, že ti lietadlo mešká len 3 hodiny.

 

Zdroje: TS, onemileatatime.com, meskanieletu.sk, vasenaroky.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech