Až 55 padajúcich hviezd za hodinu. Tento víkend dosahuje maximum meteorický roj, pochádzajúci zo slávnej Halleyho kométy

  • Už dnes a zajtra budeme môcť nad svojimi hlavami pozorovať ďalší meteorický roj
26817128781_d89b7de536_o
Flickr/Ant Sullivan
  • Už dnes a zajtra budeme môcť nad svojimi hlavami pozorovať ďalší meteorický roj

Ak stále nevieš, čo s načatým víkendom, máme pre teba skvelý tip. Aktuálne teplé, takmer letné noci, môžeš využiť na pozorovanie meteorického roja Eta Akvaridy, ktorý dosiahne svoju maximálnu výdatnosť práve počas nasledujúcich voľných dní. Očakávať môžeme nad svojimi hlavami viac ako 50 padajúcich hviezd za hodinu, čo rozhodne nie je málo.

Meteorický roj Eta Akvaridy po prvýkrát človek spozoroval pravdepodobne v roku 74 p.n.l. Od tohto momentu padajúce hviezdy na začiatku mája pozorujú nadšenci pravidelne. Eta Akvaridy síce nepatria k najvýdatnejším rojom, no svojou priemernou výdatnosťou cca 55 meteorov za hodinu, patria k tým väčším nebeským divadlám.

Maximum tohto meteorického roja pripadá pravidelne na 6. máj. Tento víkend budú teda najideálnejšie podmienky na jeho pozorovanie. Padajúce hviezdy môžeš vidieť vylietavať zo súhvezdia Vodnár. Jednotlivé meteory pritom vždy smerujú proti rotačnému pohybu Zeme a pohybujú sa pomerne vysokou rýchlosťou. Môže za to materské teleso Eta Akvaríd, ktorým je slávna Halleyho kométa. Tá sa totiž pohybuje vo vesmíre retrográdne, teda opačným smerom ako naša Zem.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Flickr/David Kingham

Počasie bude pre pozorovanie padajúcich hviezd tento víkend priaznivé. Večery i noci sú už pomerne teplé a meteorológovia nehlásia ani výdatnejšie zrážky či zamračenú oblohu. Horším faktorom je svit Mesiaca, ktorý sa postupne po splne dostáva do svojej tretej štvrte. Ak sa chceš tomuto javu vyhnúť, môžeš odcestovať na Mars. :) Eta Akvaridy sú totiž viditeľné aj z tejto planéty.

zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech