Až 7 z 10 Slovákov sa obáva o svoje deti v školách. Situácia sa zhoršuje (PRIESKUM)

  • Bombové hrozby na slovenských školách vystrašili rodičov
  • Len necelých 29 % opýtaných verí, že ich deti sú v školách v bezpečí
Žiaci v laviciach a policajné auto pred budovou.
TASR/Daniel Stehlík, TASR/Lukáš Grinaj
  • Bombové hrozby na slovenských školách vystrašili rodičov
  • Len necelých 29 % opýtaných verí, že ich deti sú v školách v bezpečí

Podľa exkluzívneho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra AKO pre reláciu TV JOJ Analýzy 24, viac než 70 % ľudí vyjadruje obavy o bezpečnosť svojich detí v školách. Tieto výsledky naznačujú, že väčšina rodičov a opatrovníkov má vážne pochybnosti o tom, či sú školy dostatočne bezpečné pre ich deti.

Naopak, len 28,7 % respondentov uviedlo, že nemajú žiadne obavy v súvislosti s bezpečnosťou v školách. Zvyšné 1 % opýtaných sa nedokázalo k tejto otázke vyjadriť. Tieto údaje poukazujú na potrebu zlepšenia bezpečnostných opatrení a zvýšenia dôvery verejnosti v školské prostredie.

Opýtaní reagovali na otázku: „V poslednom období bolo zaznamenaných niekoľko bombových hrozieb na slovenských školách. Pociťujete či nepociťujete obavy o bezpečnosť svojich detí či vnúčat v školách? Ak nemáte deti alebo vnúčatá v školskom veku, skúste si to predstaviť. Prečítam Vám možnosti.“

Agentúra AKO robila celoslovenský reprezentatívny prieskum v dňoch 10. až 16. septembra na vzorke tisíc respondentov. Z prieskumu vyplýva, že nadmerné obavy pociťujú hlavne ženy, skôr starší ľudia nad 66 rokov a obyvatelia s najnižším vzdelaním.

Nadmerné obavy pociťujú aj obyvatelia Prešovského, Nitrianskeho a Košického kraja, občania maďarskej národnosti. Viac ako priemer zaznamenali aj u voličov strán Sme rodina, Smer-SD, KDH, Hlas-SD. Naopak, obavy nepociťujú viac muži, respondenti vo veku 34 – 49 rokov a 18 – 33 rokov a ľudia s vysokoškolským vzdelaním. 

Mierne nadpriemerné obavy vyjadrili respondenti vo veku 18 – 33 rokov, ľudia so SŠ s maturitou, obyvatelia Trenčianskeho, Trnavského, Košického kraja, občania maďarskej národnosti a voliči strany KDH, Maďarskej aliancie, Demokratov a PS. 

Najmenej sa boja mladší muži, ale so zvyšujúcim sa vekom sa výskyt tejto odpovede znižuje. Strach nemajú ani vzdelaní ľudia a obyvatelia Prešovského, Trnavského, Žilinského a Bratislavského kraja, ale aj voliči strán SNS, SaS, Republika.

Preferencie politických strán

Nedávno vyšiel aj prieskum preferencií politických strán, kde sa poradie po dlhšej dobe dramatickejšie zamiešalo. Ako sme ťa informovali 9. októbra, voľby do slovenského parlamentu by v októbri vyhralo Progresívne Slovensko. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS. Znamená to, že v takom prípade by Smer nedokázal zostaviť väčšinovú koalíciu.

PS by vyhralo s podporou 24,4 % voličov, čo je prakticky totožný výsledok v porovnaní so septembrovým meraním. Prekvapenie však prichádza na druhom mieste, kde by sa umiestnil Smer. Tí by získali len 20,5 %, čo je oproti minulému mesiacu výrazný prepad na samotnej hrane štatistickej odchýlky.

Agentúra píše, že pohyby medzi priečkami nastali v prípade jednotlivých politických strán aj vplyvom výrazných krokov vládnej koalície, ktorá v parlamente schválila konsolidačný balíček, a aj zvýšená aktivita niektorých opozičných politikov.

Dodávajú, že z výsledkov vyplýva, že do parlamentu by sa okrem PS a Smeru-SD dostalo šesť ďalších subjektov. Išlo by o Hlas-SD, Republiku, KDH, SaS, Slovensko a Demokratov.

Stranícky volebný model – október 2024:

(vzorka = 1 000, online prieskum, obdobie zberu 02. – 07.10. 2024)

Kto by sa dostal do parlamentu

  • Progresívne Slovensko: 24,4 %
  • Smer-SD: 20,5 %
  • Hlas-SD: 12 %
  • Republika: 7,4 %
  • KDH: 6,9 %
  • SaS: 6,2 %
  • Slovensko: 5,2 %
  • Demokrati: 5,1 %

Kto by sa nedostal do parlamentu

  • Sme rodina: 3,9 %
  • Aliancia: 3,6 %
  • SNS: 2,9 %

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: joj24.sk, NMS, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá